London még három hetet kér Washingtontól

London. A brit kormány még három hetet kér a diplomácia számára az Egyesült Államoktól az iraki katonai beavatkozásról szóló döntés meghozatala előtt. A londoni The Timesban Wesley Clark, a NATO volt európai főparancsnoka március 24-re tette a háború valószínű kezdetét.

London. A brit kormány még három hetet kér a diplomácia számára az Egyesült Államoktól az iraki katonai beavatkozásról szóló döntés meghozatala előtt. A londoni The Timesban Wesley Clark, a NATO volt európai főparancsnoka március 24-re tette a háború valószínű kezdetét.

A vezető brit napilap szerint Tony Blair kormányfő és külügyminisztere, Jack Straw azt próbálja elérni a türelmetlen Bush amerikai elnöknél, hogy a döntő ENSZ-ülés csak március 14-én legyen. London érvelése szerint a haladékkal időt nyernének Franciaország és a katonai fellépés más ellenzőinek meggyőzésére arról, hogy Szaddám Huszein iraki elnök nem hajlandó együttműködni az ENSZ fegyverzetellenőreivel, és szükség van a fegyveres beavatkozásra felhatalmazást adó BT-határozat jóváhagyására. Az USA az utóbbi napokban magas diplomáciai szinteken jelezte, hogy nem szeretne már túl sok haladékot Hans Blix fegyverzeti ENSZ-főellenőr február 28-án esedékes újabb biztonsági tanácsi jelentése után. Amerika attól tart, hogy a diplomáciai alkudozás a végtelenségig elhúzódik, és attól is, hogy a késedelem aláássa a katonai tervezés hatékonyságát. Wesley Clark tábornok, a NATO európai erőinek egykori főparancsnoka ugyancsak a The Timesban írt cikkében március 24-re tette a katonai akció legvalószínűbb kezdő időpontját. Clark a támadást bizonyosnak nevezte, de azt írta: a fő gond a szárazföldi erők felsorakoztatása, a brit és az amerikai haderőknek még legalább egy hónap kell a felvonulás befejezéséhez. A katonai akcióhoz szükséges légierő jórészt már megfelelő pozícióban van; a várható légicsapások a Perzsa-öböl több térségéből, valamint Törökországból és esetleg Üzbegisztánból indulnak. Úton vannak még azonban repülőgép-hordozó egységek, amelyek megfelelő elhelyezése még három hetet igénybe vehet.

Diplomáciai források szerint a döntés időpontjáról folyó brit– amerikai alkudozásban valószínűleg kompromisszum várható, és az újabb BT-ülést jó eséllyel a Blix-beszámoló után hozzávetőleg egy héttel, március 6-án vagy 7-én tartják. A kérdésről folyamatosan tárgyal a két külügyminiszter. E források szerint London és Washington egyezségre akar jutni, még mielőtt Blair és Bush legközelebb beszél egymással; ez a hét végén várható. A brit kormányfő szokásos havi Downing Street-i sajtóértekezletén valóban utalásokat tett arra, hogy London nem törekszik sürgős döntésre az iraki beavatkozás ügyében. Tony Blair többször is kijelentette, hogy Nagy-Britannia mindenképpen törekszik az újabb BT-felhatalmazásra bármilyen katonai akció előtt, és „nem rohan bele a háborúba”. Blairnek azért is égető szüksége van időre a minél nagyobb mértékű diplomáciai támogatás elnyeréséhez, mert a hazai közvéleményben rendkívül népszerűtlen az egyoldalúan indítandó háború gondolata.

A Pentagon további 28 ezer katona telepítését rendelte el a Perzsa-öböl térségében, ahol – Afganisztánt is beszámítva – már mintegy 180 ezer katona állomásozik, köztük mintegy 100 ezer Kuvaitban. A térségbe vezényelt katonák között van a szárazföldi erők Fort Carson-i 3. páncélos lovasezrede. A rendkívül mozgékony, 5200 fős egység hagyományőrző neve ellenére Abrams harckocsikkal, Bradley harcjárművekkel, valamint AH-63 Apache támadóhelikopterekkel van felszerelve. Az ezred kitűnt az 1991-es öbölháborúban, amikor 100 óra leforgása alatt csaknem 300 kilométert nyomult előre és elsöpörte útjából az iraki köztársasági gárda három hadosztályát. A 3. páncélos lovasezred katonái az elkövetkező hetekben érkeznek a Perzsa-öböl térségébe, hogy pontosan hova, azt sem Washingtonban, sem a coloradói Fort Carsonban nem mondták meg. Március elejére csaknem 200 ezer katona fejlődik fel a térségben. A múlt hét óta kereskedelmi légitársaságok gépeit is igénybe veszi a Pentagon csapatszállításra. Az amerikai védelmi minisztérium eddig öt repülőgép-hordozót irányított a Perzsa-öböl térségébe a kísérő hadihajókkal együtt.

Az as-Sark al-Auszat tekintélyes arab lap úgy tudja, az amerikai különleges erők egy csoportja behatolt Bagdadba, hogy nagyszabású hadműveletek előkészítésének részeként diverzáns feladatokat hajtson végre az iraki fővárosban. A kommandósok állítólag már végre is hajtottak több, kis erejű robbantást bagdadi ipari létesítményekben és kormányzati épületeknél. További anyagaink a 6. oldalon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?