Káosz a törvényhozásban

Pozsony. „Komoly kételyeim vannak a bírósági reformról szóló szavazás módjával és helyességével kapcsolatban, ezért berekesztem az ülést” – Pavol Hrušovský ezekkel a szavakkal zárta a parlamenti tárgyalást, mely a vége felé egyre kaotikusabb volt. A házelnök még este összehívta az alkotmányjogi bizottság ülését, és ma reggel folytatják a voksolást.

A bírósági reformról szóló szavazást a házelnök kétszer szakította meg: az ülés berekesztése előtt egyszer már összehívta az alkotmányjogi bizottságot, a képviselők ugyanis figyelmetlenségükben egy logikátlan indítványt is megszavaztak, s ez jogi bonyodalmat okozott. Elutasították, hogy Alsókubin helyett Námesztóban legyen járásbírósági székhely, majd jóváhagyták, hogy a nem létező námesztói intézmény a Zsolnai Kerületi Bírósághoz tartozzon. Az alkotmányjogi bizottság végül úgy döntött, hogy a plénum folytatja a módosító indítványokról szóló részszavazást, és majd a végső voksolás előtt mérlegelik, ne rendeljék-e el még egyszer a törvénytervezet második olvasatú tárgyalását, hogy annak keretében az előbbi hibát egy módosító indítvánnyal kiküszöbölhessék. A további változtatásokról szóló szavazás során a képviselőknek sikerült elfogadtatniuk, hogy a Késmárki, a Malackai és a Pöstyéni Járásbíróság ne szűnjön meg. Ha az igazságügyi miniszter ma nem vonja vissza tervezetét, és a plénum jelenlegi formájában rábólint a javaslatra, akkor megmarad a svidníki és a rózsahegyi járási testület is. Daniel Lipšic eredetileg 13 bíróság megszüntetésével számolt, a honatyák ezt nyolcra faragták. Dél-Szlovákiában kettővel csökkenne a testületek száma: a vágsellyei Galántához, a nagyrőcei Rozsnyóhoz tartozna; a nagykürtösi megmaradna. Lipšic két kerületi bíróságot is felszámolna, ám egy képviselői indítvány e tervét is meghiúsította. A plénumban egyébként teljes volt a káosz, több voksolás eredményét megtapsolták; vélhetően olykor a képviselők sem tudták, miről szavaztak. Valószínűleg az egészségügyi reform megvitatása fárasztotta ki őket. Viliam Soboňa, az ellenzéki HZDS alelnöke fasisztának nevezte Rudolf Zajac egészségügyi miniszter reformtörvényeit. A hat norma közül tegnap az egészségügyi ellátásról szóló jogszabály általános vitája kezdődött meg, nem kis indulatokat kavarva. A kommunisták, a HZDS, és a Smer tagjai elutasító álláspontot képviseltek. Soboňa szerint a törvény egy szűk gazdasági érdekcsoportot szolgál ki, melynek célja, hogy az egészségügyre fordítható források felett megszerezze az ellenőrzést. A HZDS erős embere szerint az egészségügyi biztosítók csak kiadásaik csökkentésével tudnak nyereségesek lenni, ennek pedig az egészségügyi ellátás látja majd a kárát. A Smer képviselője, Miroslav Chovanec elutasította Zajacnak az egészségügy piacosítására irányuló javaslatát. Az ellenzéki politikus azt tanácsolta a miniszternek, úgy reformálja meg a szférát, hogy az ne váljon a lakosság kárára. A HZDS-es Irena Belohorcová a várólista intézményét bírálta. A kormánypárti Mária Sabolová (KDH) pedig csak szeptemberben venné elő újra az egészségügyi reform kérdését. Ezek után nem csoda, hogy a javaslatról tegnap nem szavaztak. (sza, kcr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?