Chiracot is le akarták fizetni?

New York/Párizs. Több száz magánszemély, vállalat, politikai párt és kormányzati tisztségviselő neve szerepel azon a CIA által közzétett listán, akiket és amelyeket Szaddám Huszein megpróbált megvesztegetni az Irak ellen elrendelt ENSZ-büntetőintézkedések feloldása érdekében.

New York/Párizs. Több száz magánszemély, vállalat, politikai párt és kormányzati tisztségviselő neve szerepel azon a CIA által közzétett listán, akiket és amelyeket Szaddám Huszein megpróbált megvesztegetni az Irak ellen elrendelt ENSZ-büntetőintézkedések feloldása érdekében. A volt iraki diktátornak emellett a szankciók megkerülésével tető alá hozott homályos üzletek révén mintegy 11 milliárd dollárt sikerült felhalmoznia – olvasható a CIA internetes oldalán közzétett anyagban.

A CIA listáján egyéb francia, orosz és kínai nevek mellett megtalálható Vlagyimir Zsirinovszkij orosz szélsőséges nacionalista vezető, Charles Pasqua volt francia belügyminiszter, Megawati Sukarnoputri indonéz elnök, Emile Lahud libanoni elnök fia és a Palesztinai Népi Felszabadítási Front is. Szaddám meg akarta nyerni a francia és orosz politikai vezetést, hogy a BT-ben támogassák kérését az Irak elleni ENSZ-embargó feloldására. Állítólag Jacques Chirac francia elnököt is le akarta fizetni: 13 millió hordó olajat utalt ki Patrick Maugein francia vállalkozó Hollandiában bejegyzett cégének, mert az iraki ügynökök biztosak voltak abban, hogy ez a cég befolyásolni tudja Chiracot. A francia politikusokat érintő állításokat tegnap Párizsban tagadták.

Az ENSZ 1990 augusztusától átfogó kereskedelmi embargót léptetett életbe Irakkal szemben, amelyet csak a 2003-as amerikai invázió után oldott fel. 1996 végén a világszervezet az úgynevezett olajat élelmiszerért program keretében lehetővé tette Bagdad számára, hogy ENSZ-ellenőrzés alatt bizonyos mennyiségű olajat adjon el, és az érte kapott pénzből alapvető árucikkeket vásároljon. Irak azonban már 1990 óta szállított olajat tartálykocsikkal Jordániának és Törökországnak, ami felett az USA és más országok szemet hunytak. Emellett különböző kormányokkal kötött homályos üzletek, csempészet, az olajra kivetett különadó és egyéb mesterkedések révén is jelentős bevételre tett szert.

Független forrásokból tegnap délutánig nem erősítették meg a CIA listájának hitelességét, amelyen amerikai vállalatok is helyet kaptak, bár nevüket adatvédelmi okokból nem hozták nyilvánosságra. A listát, melynek egyes részeit már korábban közzétették, Taha Jasszin Ramadan volt iraki alelnök és Amir Rasid korábbi iraki olajminiszter titkos dossziéi alapján állították össze. A Duelfer- és a CIA-jelentéssel kapcsolatos további anyagaink a 6. oldalon. (MTI, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?