Az alma, a körte és a birstermésen rovarrágás vagy egyéb sérülés körül gyakran találunk rothadó foltokat, amely az almatermésűek moníliájának fertőzésére utal. A betegség a fejlett gyümölcsökön jelentkezik és mindig az egész gyümölcs rothadását okozza.
Károsít a gyümölcsmonília
A kórokozó elszaporodására a mély fekvésű, nedves környezetben, a sok csapadék, illetve a molykártétel, rovarrágás, sérülés vagy jégverés után számíthatunk nagyobb mértékben. Tehát a gyümölcsfertőzés a leggyakrabban akkor jön létre, ha a konidiumok a sérülés, rovarrágás helyén be tudnak hatolni a gyümölcsbe. Vegetációs időben a rovarkártevők elleni védekezés a monília elleni védekezés alapja. A rovarkártevők közül elsősorban a sodró és a gyümölcsmolyok rágása teremt fertőzési kaput. Az egészséges gyümölcsöt a gomba nem tudja megfertőzni.
A kórokozók elleni védekezés érdekében ajánlatos a gyümölcsmúmiák megsemmisítése. Vegetációban és főleg a szüret előtt a varasodás elleni permetezések a monília ellen is védelmet nyújtanak. Az utolsó permetezésre azokat a permetszereket használjuk, melyeknek jó hatásuk van a varasodás és a monília ellen is. Az eredményesen alkalmazható gombaölő szerek a következők: Folpan 48 Sc (0,2%), Merpan 80 WDG (0,2%), Polyram WG (0,2%), Rovral Flo (0,2%), Topsin M 70 WP (0,15%). A felsorolt szerek jégverés után azonnal kipermetezve megvédik a sérült gyümölcsöt a moníliás fertőzéstől.
A szerző a Központi Mező-gazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.