Új számítógépes Európa

Május elsején tíz új tagállam csatlakozott az Európai Unióhoz. A tíz országnak jelentős kihívásokkal kell szembenéznie, többek között az oktatásban használt technológiák fejlesztése terén is.

Az Európai Unió 2004 februárjában készített egy jelentést, amely felméri az IKT helyzetét a csatlakozó országokban, az alábbi cikk e jelentés eredményeit foglalja össze röviden. Az újonnan csatlakozó országokban a háztartások 66%-a nem rendelkezik számítógéppel, és 81%-ának nincsen internet-hozzáférése. E nehézségek ellenére 2001 óta az internet-felhasználók száma majdnem 60%-kal nőtt, 100 főből 8,6-ról 13,9 főre, miközben az unió korábbi tagállamaiban ez a növekedés átlagban mindössze 29% volt. A legtöbb csatlakozó országban az internet-felhasználók száma sokkal alacsonyabb, mint az EU többi tagállamaiban, Ciprus, Csehország, Észtország és Málta azonban megközelíti az uniós átlagot.

Mennyire elérhetőek a számítógépek?

Az internethasználat elterjedésével kapcsolatban kulcskérdés, hogy mennyire elérhetőek anyagi szempontból a számítógépek. Néhány országban a számítógépes eszközök nagyon drágák. Egy számítógép ára a havi fizetéshez képest elérheti a 366%-ot (Litvánia), 204%-ot (Lettország) Néhány országban az arányok ennél kedvezőbben alakulnak: Málta – 47%, Ciprus – 59%, Lengyelország – 83%, Szlovénia – 86%. Azokban az országokban, ahol a számítógép akár a havi fizetés többszörösébe is kerülhet, az internetes szolgáltatásoknak nagy „hozzáadott értéket” kellene képviselniük, ahhoz, hogy egy számítógép megvásárlása indokolt legyen. Mint a jelentés is rámutat a számítógép felhasználóknak erősebb érvekre lenne szüksége, hogy kapcsolódjon az internethez, mint az hogy termékeket vásárolhat, vagy bizonyos ügyeit elintézheti a világhálón. Ez azt jelenti, hogy nagyon is indokolt az internetes szolgáltatások további bővítése.

Alternatív technológiai lehetőségek

Az adatok azt mutatják, hogy például Észtországban és Litvániában a háztartások 46%-a nem rendelkezik vezetékes telefonvonallal. Úgy tűnik, hogy jó lehetőségek lennének alternatív technológiák alkalmazására az internethasználatban, mint például a kábeltévé vagy a mobiltelefon. Jó példája az alternatív technológiák bevezetésére Csehország, ahol az egyik mobiltelefon szolgáltató cég bevezetett egy szolgáltatást, mely vezeték nélküli Internet hozzáférést nyújt az egész ország területén. A havi előfizetési díj korlátlan internet-hozzáférést biztosít. Egy másik példa lehet Málta, ahol az ország 85%-át lefedi a kábeltévé szolgáltatás, így ez a technológia megfelelő lehet a szélessávú internet elterjesztésére. A rendszeres internet-felhasználók aránya az összes ország átlagát tekintve 31%. Mindössze 7% nem rendszeres felhasználó, míg 62% egyáltalán nem használ Internetet. Csehország, Észtország és Szlovénia az a három ország, amelyben a felhasználók aránya eléri az 50%-ot.

A legelterjedtebb internethasználat a csatlakozó országokban az információkeresés, a felhasználók 80%-a mondta, hogy használja ilyen célra a világhálót. Játékokat és zenét a felhasználók 40%-a tölt le az internetről. A felhasználók több mint 75%-a küld és kap e-maileket, és átlagosan 32% állítja, hogy az internetet csattelésre és fórumokon való részvételre is használja. A csatlakozó országokban jelentős fejlődés történt az információs társadalom sok területén. Az országok nagy erőfeszítéseket tettek és tesznek most is a tudásalapú társadalom megteremtése érdekében. (he, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?