Tanulói teljesítmények az iskolában

A lányok az alapiskola végére jobban tanulnak a fiúknál, műveltebbek, így később nagyobb arányban jutnak be a felsőoktatásba, és nagyobb eséllyel szereznek jól fizető, vezető állásokat is – derül ki egy felmérésből.
Lekörözték a lányok a fiúkat.

A lányok az alapiskola végére jobban tanulnak a fiúknál, műveltebbek, így később nagyobb arányban jutnak be a felsőoktatásba, és nagyobb eséllyel szereznek jól fizető, vezető állásokat is – derül ki egy felmérésből.

Lekörözték a lányok a fiúkat. Egy, a világ 43 országára kiterjedő felmérés szerint kamaszkorukra jól mérhető különbség van a két nem tudásszintje között a lányok javára. A Gazdasági Együttműködési és Fejlődési Szervezet (OECD) tanulmányában a legkülönbözőbb kultúrájú országokban végeztek felméréseket Mexikótól Új-Zélandig, Lengyelországtól Koreáig. Az eredmények mindenhol hasonló tendenciát mutattak. Tizenöt éves korukra jól mérhető „műveltségi olló” alakul ki a két nem tagjai között. Az okok a kutatók szerint abban keresendők, hogy az erősebb nem egyben az érzékenyebb is.

A tanulmányi eredmények szerint értékelt úgynevezett műveltségi mutató alapján például az új-zélandi lányok majdnem 50 százalékkal többet tudnak a velük egykorú fiúknál 15 éves korukra. Nem véletlen, hogy később 90 százalékuk a felsőoktatásban folytatja tanulmányait, míg a fiúknak „alig” kétharmada.

A jobb tanulmányi előmenetelnek köszönhetően a nők munkaerőpiaci esélyei is jobbak lettek mára, mint a férfiakéi – állítja az OECD. Nagy-Britanniában ma egy nőnek 67 százalékos esélye van, hogy harmincéves korára „fehérgalléros”, vagyis magas képzettséget igénylő és jól fizetett, sok esetben vezető állást talál magának – a férfiaknál ez az arány 51 százalék. És ennek hátterében persze a lányok jobb iskolai teljesítménye áll a szigetországban is: a lányok 26 százalékkal jobb eredményt érnek el a fiúknál 15 éves korukra.

A tanulmány következtetései gyökeres változást jeleznek az egy generációval ezelőtti állapotokhoz képest. Az OECD oktatási szakértője a BBC mikrofonja előtt próbálta megfejteni az okokat. Andreas Schneider szerint fontos tényező lehet, a gyerekek hogyan dolgozzák fel magukban a családi problémákat. Ha ez nem sikerül megfelelően, az komolyan hátráltathatja a tanulást.

Márpedig Shneider szerint aggasztóak azok a jelek, miszerint az alapiskolás fiúk jóval érzékenyebbek az otthoni gondokra, emiatt egyre gyakrabban maradnak alul a már az iskolákban is jellemző éles versenyben. Franciaországban néhány pszichológus felvetette már, hogy emiatt meg kellene szüntetni a koedukált oktatást. A fiúk teljesítményét a megfelelő családi támogatás hiánya is sokkal hátrányosabban befolyásolja, ahogy az is, ha nem képesek megfelelően beilleszkedni az osztályközösségbe. Mondjuk éppen stréberségük miatt közösítik ki őket. Most már csak az a kérdés, miért lett érzékenyebb az erősebb nem az elmúlt évtizedekben. (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?