Rajz a lélek tükre

A gyerekek viselkedésváltozásának okai a pszichológusok szerint, sok esetben, a családon belüli konfliktusokban keresendők. Az óvodában mindezek a gyerekek szerepjátékaiban mutatkoznak meg, rajzaikban tárulnak az óvónő elé. Ha a gyerek valamit nem tud feldolgozni, azt rajzain is jelzi.

Sok esetben az iskolaérettség megállapításánál is figyelembe veszik a gyerekek rajzait, ebből próbálják megállapítani, érett-e már a gyermek arra, hogy naponta 4-5 órát egy helyben üljön, odafigyeljen a pedagógus magyarázatára. A teljesség igénye nélkül felsorolunk pár vonást, amik biztosan valamiféle krízishelyzetre figyelmeztetnek. A kicsik legtöbbször otthon csak részben tudják levezetni a feszültségeket, mert ez sok esetben a szülők habitusától függően szeretetmegvonással, veréssel jár. Az óvoda viszont alkalmas közeg a gyerekek számára, hogy az indulataikat, feszültségeiket kiadják magukból, legtöbbször a rajzaikban is tükröződik, mit élnek át, hogyan gondolkodnak.

Formai elemeket figyelembe véve a kép betöltöttsége utal az érzelmi háttérre. Az óvodás számára fontos kifejezőeszköz a vonal, ha az alakokat vonalra rajzolja, biztonságban érzi magát, ha ez elmarad, bizonytalanságot tükröz. A foltok, színek is utalnak az érzelmi stabilitásra vagy problémára. Míg az erőteljes vonalak a dinamikára, addig a halványak a bizonytalanságra utalnak. Ugyanez figyelhető meg a színek esetében is. Az élénkpiros meleg vagy a fekete hideg színeknek a választása érzelmi hullámzásra utal. A szín lélektani indítékai a gyermek legszemélyesebb megnyilvánulásai.

Érzelmi krízis

Ha gyakran használ a gyerek sötét színeket, erőteljes sötét vonalakat, akkor komoly érzelmi krízisre kell gondolnunk. A kifejező szándék is nagyon fontos: jelöl-e mozgást, konzisztens-e a valóság és az ábrázolás viszonya, a valóságot vagy a képzeletében kialakult fantáziát, a vágyait rajzolja-e le. A gyermekek személyiségének belső tartalma is jól megfigyelhető minden rajzon. Pl.: ha egy gyerek nem rajzolja le testvérét, vagy valamelyik szülőjét, az azt jelentheti, hogy nem szereti, vagy hogy családjában van valaki, aki elutasítja azt a személyt. Ha nem rajzolja meg valaki arcát, az krízishelyzetet jelöl azzal a személlyel kapcsolatban, amelyet a gyerek nem tud feldolgozni. Vagy ha például egy gyermek sűrű, erőteljes vonalakkal rácsozza be újszülött kistestvérét, a testvérféltékenység nyilvánvaló.

Ha a papírlap felső részére: nyitott a szellemi értékek befogadására. Ha az aljára: nagy a biztonság iránti igénye. A bal oldal hangsúlyozása az anyához, a jobb az apához való erős kötődést mutatja. A kemény, egyenes, szinte szúrós vonalakkal rajzoló gyerek akaratos, nehéz befolyásolni. Gyorsan dönt, hirtelen vált, makacs. A laza gömbölyded vonalak rugalmasabb személyiséget mutatnak. A telt, erős színek intenzív érzelmeket mutat, mind a pozitív, mint a negatív érzelmeit viharosan kinyilvánítja a gyerek. A pasztellszínek finomabb, visszafogottabb érzelmi életre, lelki érzékenységre utalnak. (bzs, b, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?