Maria Montessori:A gyermek felfedezése

A Montessori-módszerrel – ha más nem, hát elméleti síkon – minden pedagógus találkozott. Egyre több, gyermekének éppen iskolát kereső szülő is tájékozódott már a Montessori-féle oktatásról. Ugyanakkor még mindig nagyon sokan csak annyit tudnak róla, hogy ez valami alternatív dolog.

A Montessori-módszerrel – ha más nem, hát elméleti síkon – minden pedagógus találkozott. Egyre több, gyermekének éppen iskolát kereső szülő is tájékozódott már a Montessori-féle oktatásról. Ugyanakkor még mindig nagyon sokan csak annyit tudnak róla, hogy ez valami alternatív dolog.

ĺgy aztán oktatók és szülők számára egyaránt érdekes lehet A gyermek felfedezése című kötet, melynek szerzője maga Maria Montessori, az első olasz orvosnő, az új tudományos pedagógia kidolgozója. A könyv 1909-ben megjelent munkájának átdolgozása, 1948-ban kiadott változata. Bár időközben eltelt mintegy száz év, az általa feltárt pedagógiai újításoknak – 1-2 elavult tétel kivételével – változatlan a létjogosultságuk. A hagyományos pedagógiával szembenálló elmélet lényege végtelenül leegyszerűsíthető: a tanítás és nevelés során a gyermek kerül középpontba, a gyerek személyiségéhez alakítja az oktatási módszert és eszközeit. Montessori úgy tartja, hogy a gyermekekben rejlő lehetőségek és képességek elfojtása, illetve kiaknázatlansága súlyos hiba, mely sem tanulási folyamataiknak, sem személyiségüknek nem tesz jót. Montessori ezért elveti a gépies sulykolással operáló, értelmetlen fegyelmet követelő oktatási módszertant, bár elismeri, hogy a hagyományos pedagógiát követő oktatóknak nem feltétlenül egyszerű elfogadniuk és elsajátítaniuk az általa ismertetett módszert, mivel az tőlük teljesen újfajta hozzáállást követel. Pedig mindössze arról van szó, hogy a gyermekek természetes kreatív energiáinak kifejlesztésére kellene koncentrálni, és megadni nekik a lehetőséget a szabad megnyilatkozásra, a spontán cselekvésre, a korlátoktól mentes mozgásra – az úgynevezett aktív fegyelem keretein belül. Ebben a rendszerben nem a pedagógusé a legaktívabb szerep, hanem a gyermeké; és igen fontos a környezet személyiségre gyakorolt hatása, valamint az oktatásban fejlesztőeszközökként részt vevő tárgyak szerepe is. A Cartaphilus Kiadó gondozásában megjelent könyv beszámol a Montessori-kutatás történetéről és a módszer létrejöttéről, valamint részletesen ismerteti az elvárásokat és a lehetséges eredményeket mind a gyermekek, mind a pedagógusok szemszögéből. (n, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?