Külföldi hallgatók nálunk

Az elkövetkező években nem változik jelentősen a határon túli szlovák és a külföldi idegen ajkú hallgatók támogatására szánt ösztöndíjak rendszere, derül ki a kormány által nemrégiben jóváhagyott, a hazánkban tanuló külföldi hallgatóknak juttatott anyagi támogatások rendszeréről szóló tervezetből.

Az elkövetkező években nem változik jelentősen a határon túli szlovák és a külföldi idegen ajkú hallgatók támogatására szánt ösztöndíjak rendszere, derül ki a kormány által nemrégiben jóváhagyott, a hazánkban tanuló külföldi hallgatóknak juttatott anyagi támogatások rendszeréről szóló tervezetből. Az oktatási tárca a rendelkezésére álló szűkös anyagiak miatt az elfogadott koncepció értelmében a 2004/2007-es időszakban sem az ösztöndíjasok száma, sem a juttatás mértéke nem változik. Szlovákiában évente 70 határon túli szlovák, illetve 48 idegen ajkú külföldi állampolgársággal bíró, tanulni vágyó fiatal kaphat ösztöndíjat.

ÖSZTÖNDĺJAS KÜLFÖLDIEK

Szlovákia évente több tízmillióval járul hozzá a fejlődő országokból érkezett, hazai egyetemeken tanulmányaikat folytató fiatalok képzéséhez. A 2001/2002-es tanévben 188 külföldi hallgató tanult ösztöndíjasként Szlovákiában, közülük 129-en folytattak magiszteri szintű, 59-en pedig doktori tanulmányokat. Tavaly 174 fejlődő országbeli fiatal tanulhatott magiszterként, illetve doktoranduszként a Szlovák állam támogatásával idehaza. Egyetemeinken jelenleg kétszáz fejlődő országbeli külföldi fiatal tanul ösztöndíjasként. Közülük 152-en folytatnak magiszteri szintű tanulmányokat, 48-an pedig posztgraduális képzésben vesznek részt. Idén mintegy 22 külföldi ösztöndíjas hallgató szerezheti meg diplomáját, illetve doktori címét a hazai felsőoktatási intézményekben. A nyelvi előkészítőt a tervek szerint 35-en fejezik be. Két évvel ezelőtt 311, tavaly pedig 317 határon túli szlovák nemzetiségű hallgatója volt a hazai felsőoktatási intézményeknek. Idén összesen 337 külföldi szlovák fiatal folytatja tanulmányait az országban.

5000 KORONA HAVI TÁMOGATÁS

Szlovákia évente mintegy 20 millió koronát fordít a fejlődő országokból érkezett tanulni vágyó fiatalok támogatására. A magiszteri szintű tanulmányokat folytató külföldi egyetemisták jelenleg havonta 5 ezer koronás ösztöndíjban részesülnek. A posztgraduális képzésben részvevő hallgatók havi 6 ezer korona juttatást kapnak a szlovák államtól. Valamennyi külhoni egyetemista mind tanulmányai kezdetén, mind pedig befejeztével 1000-1000 korona egyszeri támogatásban részesül.

A nyelvi és szakmai felkészülést szolgáló tanfolyamok résztvevői havonta 5 ezer koronát kapnak. A jóváhagyott koncepció értelmében a jövőben többlettámogatás révén is segítenék a külföldi hallgatókat. Az elképzelések szerint a magiszteri tanulmányokat folytató hallgatók évi 600, a doktoranduszok évi 1 500 koronás kiegészítő támogatást kapnának kimagasló tanulmányi eredményeik (legfeljebb 1,3-as átlag) esetén. Figyelembe véve az érintettek tavalyi tanulmányi előmenetelét, az említett lehetőség mintegy 40 egyetemistát érintene.

AZ ÖSZTÖNDĺJ FELTÉTELEI

Az ösztöndíj megszerzésének feltétele egyebek mellett valamely hazai felsőoktatási intézmény által kiállított felvételi igazolás, továbbá a jelölt megfelelő szintű szlováknyelv-tudása. A legtöbb hallgató egyébként Szerbia és Montenegróból, Romániából, valamint Magyarországból érkezik. A szlovákiai egyetemek külhoni hallgatói körében leginkább az orvosi tanulmányok kedveltek, ugyanakkor sokan választják közülük a nemzetközi külkereskedelmi kapcsolatok, a menedzsment, valamint az informatikai szakot is.

NEM TÉRNEK HAZA

Az elmaradottabb országok fiataljainak támogatását elősegítő program sikerességét nagyban csökkenti az a tény, hogy a szlovákiai felsőoktatási intézményekben oklevelet szerzett pályakezdő szakemberek nagy része, tanulmányai befejezésével nem tér vissza hazájába, hogy szülőföldjén kamatoztassa megszerzett tudását, és közvetett módon ezáltal járuljon hozzá hazájának fejlődéséhez. Ennek oka főként abban keresendő, hogy a pályakezdő részben biztosabbnak látja jövőjét tanulmányai színhelyén, részben nem talál képesítésének megfelelő munkahelyet szülőföldjén. A program sikertelenségének másik oka, hogy a külföldi hallgatók csupán kis százalékának sikerül megfelelő szinten elsajátítania a szlovák nyelvet. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?