Ifjúság–Iskola–Gazdaság

Szeptember 25 és 26.-a között rendezték meg Drezdában tanárok számára az Ifjúság–Iskola– Gazdaság elnevezésű program előadássorozatát, melyen az Új Szó felhívására jelentkező iskolák tanárai is részt vettek.

Ebben az évben megközelítőleg 120 tanár vezetésével 2000 diák vesz részt ebben a nemzetközi programban

Vályi István felvételeiSzeptember 25 és 26.-a között rendezték meg Drezdában tanárok számára az Ifjúság–Iskola– Gazdaság elnevezésű program előadássorozatát, melyen az Új Szó felhívására jelentkező iskolák tanárai is részt vettek.

A közelgő európai uniós csatlakozás egyre sürgetőbbé teszi, hogy a közép- és kelet-európai országok polgárai, főleg a fiatalok minél előbb és minél átfogóbb képet alkossanak maguknak arról, mi kell ahhoz, hogy az ország csatlakozása a lehető legproblémamentesebben végbemenjen. A csatlakozás és a felzárkózás nem olyan egyszerű, mint amilyennek először hittük.

Az Ifjúság–Iskola–Gazdaság elnevezésű programról már olvasóink tudomást szerezhettek a Nagyszünet hasábjain közölt bemutatkozásból és felhívásból. A program lényege, hogy a diákok ingyen előfizetést kapnak egy napilapra, esetünkben az Új Szóra, és ezzel az újsággal dolgoznak. Olyan témákat keresnek belőle, amely érinti régiójukat, az iskolában megszerzett tudást hasznosítja. A program nem titkolt szándéka, hogy a diákokat rávezesse arra, hogyan hasznosíthatják a reális életben az iskolában szerzett (sokszor sajnos eléggé száraz) információkat.

Sok új gazdasági kifejezéssel kell megismerkednünk, hogy a jövőben gond nélkül érvényesülhessünk. Az Ifjúság–Iskola–Gazdaság projektben részt vevő diákok – és az általuk írt cikkek olvasói – éppen e tárgykörben szerezhetnek olyan tapasztalati és élményanyagot, amely minden magyarázatnál hatásosabban formálja véleményüket, alakítja ismereteiket.

Az Ifjúság–Iskola–Gazdaság projekt október elsejével vette kezdetét és 2004. július 31-én fejeződik be. Ez a program a német Deutsche Bank Alfred Herrhausen Alapítvány, az aacheni IZOP-Intézet és számos német, közép- és kelet-európai kiadó támogatásának köszönhetően született meg. Németországban 1998-ban hívták életre ezt a rendezvénysorozatot, 2001 óta Lengyelország, Magyarország és Csehország is részt vesz a projektben. A 2003/2004-es tanévtől már Szlovákia diákjai is összemérhetik tehetségüket más országok diákjaival. Lapunk felhívására hat szlovákiai magyar oktatási intézmény jelentkezett: a rozsnyói, a pozsonyi, az érsekújvári, a párkányi, a tornaljai gimnázium, valamint a komáromi ipari középiskola. A Nagyszünet hasábjain az elkövetkező időkben olvashatják ezen iskolák diákjainak írásait, melyek remélhetőleg elnyerik majd olvasóink tetszését is.

Ebben az évben megközelítőleg 120 tanár vezetésével 2000 diák vesz részt ebben a nemzetközi programban. A résztvevő osztályok a tanítási órákon dolgoznak a napilapok (a szlovákiai magyarok esetében ez a lap az Új Szó) gazdasági vonatkozású írásaival, melyekből ötletet meríthetnek a maguk által választott dolgozatuk témájához. Ezeket a 20-40 oldalas dolgozatokat végül egy zsűri bírálja el, a győztesek Berlinben személyesen mutathatják be munkájukat.

AZ ALAPÖTLET

Dr. Silke Dreger, az IZOP-Intézet munkatársa koordinálja a diákok munkáját A mai szakmai életben a tudás és a képzés egyre inkább fontos tényezővé válik. A jelenlegi munkaerőpiac elvárja a pályakezdőktől, hogy tájékozott, dinamikus, önmagát menedzselni képes egyén legyen. A diákoknak éppen ezért már iskolás korukban el kell sajátítaniuk a társadalom alapjainak működési elvét, a gazdasági élet alapszabályait, hogy majd a későbbiekben ezeket az információkat szakmai életükben hasznosítani tudják. Az Ifjúság–Iskola–Gazdaság projekt során a diákok figyelik az aktuális gazdasági helyzetet, érzékenyebben reagálnak majd a társadalmat érintő gondokra, környezetükben sem siklanak el olyan jelentős dolgok felett, hiszen a dolgozat írása során szükséges, hogy odafigyeljenek, mi történik a környezetükben. Az Ifjúság–Iskola– Gazdaság projekt egy hidat épít a fiatalok és a gazdaság között, de mivel nemzetközi rendezvényről van szó, elősegíti, hogy a tanulók megismerkedhessenek más nemzetiségű diákokkal és azok kultúrával.

Németországban már húsz éve alkalmazzák azt a módszert, hogy a napilapokat bevonják az oktatásba. Ennek az a célja, hogy a diákok párhuzamot vonjanak a gazdasági cikkek és a régiójukban történt dolgok között, és megértsék a társadalom működésének szabályait.

Ez a program a német Deutsche Bank Alfred Herrhausen Alapítvány, és az aacheni IZOP-Intézet támogatásának köszönhetően született meg. A képen (balról) Peter Brand és Jörg Eduard Krumsiek az IZOP intézet és a Deutsche Bank képviselőiKarl-Heinz Swirszczuk, a rudves-tadti Fridericianum Gimnázium tanára lapunak elmondta: „A világ nagyon felgyorsult, már nem tudunk olyan könnyen eligazodni benne. Az egyszerű ember, főleg ha még fiatal, nem érti az összefüggéseket. Ha a diák beleássa magát a kutatásokba, akkor jön rá arra, hogy befolyásolják a gazdasági tényezők az emberek mindennapjait, mert minden mindennek összefügg. Éppen ezt a komplex gondolkodást hiányoltam én mindig az oktatásban. Nálunk, Németországban is gyakori gondot jelentett, hogy az oktatás csak a könyvekre támaszkodott, melyek gyakran elavultak voltak. Ma már nem elég az, hogy egy diák kitűnően fújja a könyvek tartalmát. A mai munkaerőpiac azokat részesíti előnyben, akik feltalálják magukat a nehéz helyzetekben, átlátják és meg tudják gyorsan oldani a problémákat. Ez a projekt felnyitotta diákjaim szemét is, akik hírtelen meglátták azt, hogy a városunkban épülő szemétlerakatnak számtalan negatív és pozitív hatása van. A fiatalok ezt a témát dolgozták fel. Voltak, akik ellenérveket gyűjtöttek, víz- és talaj- és légmintát vettek, és voltak olyanok, akik – pártolva a szemétégetőt – utánajártak a szeméttárolás ezen formájának előnyei, gazdaságossága után is. ĺgy készült lassan a munka, a sok rész fél év után egésszé állt össze. Elmondhatom, hogy diákjaim nagyon élvezték a munkát, és megváltozott az egész világhoz való hozzáállásuk. Az sem elhanyagolandó tény, hogy a diákjaim olyan témát választottak, ami városuk életében fontos dolog, így e régiót is jobban megismerték. Van értelme ennek a projektnek, mert összehozza a diákokat, megtanulnak anyagot gyűjteni, feldolgozni az információkat, és nem utolsó sorban megfogalmazni a véleményüket.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?