Használható tudás mindenkinek

Szlovákia gazdasági versenyképessége fejlesztéséhez elsősorban megújult oktatáspolitikára, az iskolai tananyag átalakítására és az információs társadalom kiépítésére van szükség, hangzott el a gazdasági vezetők és politikusok részvételével, közelmúltban megtartott Minerva elnevezésű szakmai tanácskozáson.

Szlovákia gazdasági versenyképessége fejlesztéséhez elsősorban megújult oktatáspolitikára, az iskolai tananyag átalakítására és az információs társadalom kiépítésére van szükség, hangzott el a gazdasági vezetők és politikusok részvételével, közelmúltban megtartott Minerva elnevezésű szakmai tanácskozáson. A konferenciát Wim Kok volt holland miniszterelnök közelmúltban az európai uniós tagállamokhoz intézett felhívásának folyományaként szervezte meg pénzügyminisztérium. A holland politikus javaslatot tett, hogy minden tagország alkossa meg az Európai Unió foglalkoztatási teljesítményének javítása érdekében létrejött kezdeményezés, a teljes foglalkoztatást célul tűző Lisszaboni Stratégia saját, nemzeti változatát. Mivel a 2000-ben közösen megfogalmazott terv túlságosan sok célkitűzést tartalmaz, melyek megvalósításához sok esetben a kellő politikai akarat is hiányzik, Wim Kok és szakértői gárdája szerint a megoldást a Lisszaboni szellemében fogant, de egyedi célokat tartalmazó, nemzeti stratégiák jelenthetnék.

A digitális írástudás elsajátítása

A tananyag tartalmi átalakítására égetőbb szükség van, mint valaha. „Az iskolákban a biflázást fel kell váltania feladatmegoldó és kommunikációs képesség fejlesztésének, ezzel párhuzamosan nagyobb súlyt kell fektetni a számítógépes ismeretek, az idegen nyelvek, valamint az információszerzés és -feldolgozás módszereinek elsajátítására” – közölte a munka-, szociális és családügyi minisztérium államtitkára, Miroslav Beblavý. A számítógépes ismeretek széles körű terjesztése, a digitális írástudás elsajátítása elsősorban azért fontos, mert a computertu-datlanok a későbbiekben kizárhatják magukat a digitalizált szép új világból.

Martin Fronc oktatási tárcavezető úgy látja, a jóléti társadalom kiépítése nemcsak a gazdasági fellendülés, hanem az alapvető, általánosan elfogadott erkölcsi értékeket felölelő etikai nevelés függvénye is.

Juraj Sinay, a Szlovák Rektori Konferencia elnöke figyelmeztetett, a honi pedagógustársadalom az elöregedés jeleit mutatja, a pályakezdő tanárok beígért béremelése azonban módosíthat a mára kialakult helyzeten. Felszólalásában kitért a felsőoktatási intézmények tervezett, típusonkénti besorolására és minőségi osztályozására is. Véleménye szerint az egyetemek tanulmányiprogram-kínálatát a jelenleginél nagyobb mértékben kellene a piaci igényekhez igazítani. Kiemelte, egy hatékonyan működő felsőoktatáshoz magántőke bevonására van szükség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?