Erőfeszítést kíván a gyermektől

Az iskolai élmények sok esetben egy életre szólnak, pozitív vagy negatív irányban befolyásolhatják a további életpályát. Emiatt fontos, hogy a tanulásról és a tanulással kapcsolatos problémákról külön is szóljunk.

A gyermek életében az iskolába kerülés nagy változást jelent. Legfőbb tevékenységévé a tanulás válik, az iskolában tölti napja nagy részét, innen kerülnek ki barátai is. Az iskola alsó tagozatában az alapképességek elsajátítása történik, vagyis a gyermekek megtanulnak olvasni, írni, számolni. Ezeknek a képességeknek az elsajátítása kulcsfontosságú, mert az emberi tudás és kultúra utódokra történő hagyományozása csak ezen képességeken keresztül valósulhat meg. Fontosságukat bizonyítja, hogy az agyban elkülöníthetőek az írás, olvasás és számolás központjai.

A számonkérés

Az iskolai tanulás több szempontból is különbözik az óvodától: az iskolai tanulás erőfeszítést kíván a gyermektől, mert az elsajátított ismereteket számon kérik. A számonkérés az alapja az osztályozásnak, amivel minősítik a gyermek teljesítményét. Az osztályozás központi kérdés a gyermekeknél, egészen a serdülőkorig az önértékelésben és egymás értékelésében is fontos szerepet tölt be. A tanulás eredményességében – főleg a kezdeti időszakban – lényeges tényező a tanár személye. A tanítási módszerein, az osztályban uralkodó légkör megteremtésén át a számonkérésig, értékeléséig fontos szerepet tölt be abban, hogy a gyermekben kialakuljon a teljesítményigény, ezáltal motiválttá váljék a tanulásban. Az egész iskolai idő alatt fontos, hogy a gyerekek saját maguknak, erőfeszítéseiknek, képességeiknek tulajdonítsák az elért eredményeket. Ezért fontos, hogy a tanár értékelése áttekinthető, következetes, a gyermekek számára is érthető legyen.

A családi elvárások

A tanulás sikerességében fontos szerepe van a családi elvárásoknak, a családi értékrendnek. Azok a szülők, akik maguk is megtapasztalták a tudás előnyeit, nagyobb mértékben várják el gyermekeiktől a jó iskolai teljesítményt. Az iskoláskorban jelentős változáson megy át a gyermeki gondolkodás. Az óvodáskorban az „egyszempontúság” volt jellemző, vagyis a gyermek a környezetében lévő tárgyakról, emberekről csak a saját szempontja alapján tudott véleményt mondani. Csak az 5-6. életév vége felé vált képessé arra, hogy más cselekedeteiben a másik szempontjait is figyelembe vegye Az olvasás az európai kultúrában az általános műveltség nélkülözhetetlen része. Az utóbbi időben egyre több gyermek küzd az olvasás elsajátításának nehézségével, ezért nagyobb figyelemmel kell kísérni ezt a tanulási folyamatot. A gyermekek számára nehézséget jelent, hogy a beszélt nyelvben a hangok nem különülnek el, ráadásul a kiejtés és az írásmód is gyakran eltér egymástól. Kutatásokkal igazolták, hogy hatéves kor előtt korai a gyermekeket olvasni tanítani, mert még nem ismerik fel a betűk és a hangok közötti kapcsolatot.

Az olvasási képesség két részterületből tevődik össze: a szófelismerésből és a szövegértésből. A szófelismerés az olvasás kezdeti szakaszában nélkülözhetetlen. Később a szövegértés kap nagyobb hangsúlyt a tanulás folyamatában. Az olvasási képesség elsajátításában fontos szerepe van a memóriának is, főleg annak a részének, amelyik rövid távra őrzi meg az információt. A kezdetben rosszabbul olvasó gyereknél gyakran az a hiba, hogy a memóriájuk nem tudja megőrizni a mondat elejét, mire a végét kibetűzik. A memória terjedelme gyakorlással és a természetes érési folyamat során is bővül, így a kezdeti nehézségekkel küzdő gyerekek is jó olvasókká válhatnak.

Fogalmazást kell írniuk

Az olvasás elsajátításában szerepe van a tanítás módjának is. Legeredményesebb a hagyományos, szótagolva történő olvasás-tanítás.

Az írás hasonló képességeket kíván meg, mint az olvasás tanulás, kiegészítve a kéz finommozgásának képességével is. Az írás nagyobb erőfeszítést kíván a gyerektől, ugyanis nemcsak fejben kell tartania a leírandó mondatot, hanem a betűk formálására is figyelnie kell. Gyakran előfordul, hogy az írás folyamatára történő összpontosítás eltereli az eredeti gondolatmenetet, így más kerül a papírra, mint amit a gyerek eredetileg szeretett volna írni. Ez a folyamat talán a gépkocsivezetés megtanulásához hasonlítható. Amíg a vezetés technikai részleteivel – kuplung, gáz, sebességváltó, kormány – vagyunk elfoglalva, nehezebben megy a forgalom ritmusának felvétele. Az írás, később pedig a fogalmazás elmélyíti a gyermek ismereteit az adott tárgyról. Sokkal többet tudnak a gyerekek egy témáról, ha arról fogalmazást kell írniuk, mintha csak feladatlapot oldanak meg, vagy szóban felelnek. A számolás és ehhez kapcsolódóan a matematikai képesség kialakulása időben jobban elnyúlik, mint az előbb említett két másik alapkészségé. A gyermekek már óvodáskorban is nagy biztonsággal eligazodnak a több-kevesebb fogalma között, nem egy gyermek az alapműveletekkel – összeadás, kivonás – is tisztában van. Az iskolakezdésre a legtöbb gyermek gond nélkül elszámlál 100-ig, sok esetben még tovább is. Ebben a korban a gyermekek nagyon szeretik megszámolni a dolgokat. Gyakran felmerülő kérdés, jó-e ha az ujjain tanul számolni a gyerek, nem akadályozza-e ez a későbbiekben a fejben számolás elsajátításában? Egyértelműen kimondható, hogy nem! Sőt, sok esetben segít is, mert a több csatornán közvetített információ segíti a tanulást. Tehát, ha látja is a gyerek, amit számol, könynyebben boldogul a feladatokkal, könnyebben megérti a számolási összefüggéseket. (he, kn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?