EGYETEMEK EURÓPÁBAN

Magyarország
A szomszédos országban 65 egyetem és főiskola kínál felsőfokú tanulmányi lehetőséget. A tanulmányi idő hossza 4, 5, illetve az orvosképzésben 6 év. A felsőoktatás kreditrendszerre épül.

Magyarország

A szomszédos országban 65 egyetem és főiskola kínál felsőfokú tanulmányi lehetőséget. A tanulmányi idő hossza 4, 5, illetve az orvosképzésben 6 év. A felsőoktatás kreditrendszerre épül. A tavalyi tanévben mintegy 12 ezer külföldi – köztük 2 415 szlovákiai állampolgár folytatta felsőfokú tanulmányait Magyarországon.

A jelentkezés határideje 2004. március 1-je. A felvételhez szükséges Magyarországon is elismert érettségi bizonyítvány – a hazai bizonyítványok hitelesítését a szlovák oktatási tárca biztosítja –, a magyar nyelv ismerete és sikeres belépő teszt. A felvételi eljárást az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda (www.felvi.hu) koordinálja, egyben tájékoztatást nyújt a felvételi vizsgákról. A vizsgafeltételeket maguk az egyetemek és főiskolák szabják meg.

Államilag támogatott képzésben csak azok a külföldiek vehetnek részt, akiknek van állandó magyarországi lakhelyük és megfeleltek a vizsgakövetelményeknek. A felvételhez és az ösztöndíj megszerzéséhez szükséges ponthatár nem azonos. A költségtérítéses képzésben résztvevő hallgatók éves tandíja a tanulmányi szaktól függően 80-500 ezer forint. Némely egyetem éves tandíja elérheti a 1 760 000 forintot is. A határon túli magyarok mentesülnek a tandíjfizetés kötelezettsége alól, ha ösztöndíjban részesülnek. A pályázat részleteiről az Agora irodákban szerezhetnek bővebb tájékoztatást az érdeklődők. (A révkomáromi cím: Agora Iroda, Tiszti pavilon, 945 01, Komárno, telefonszám: 035/7713841, e-mail: [email protected], a pozsonyi cím: Agora Iroda, Klariská 7, 811 03, Pozsony, telefonszám: 02/54410411, e-mail: [email protected], www.agorairoda.hu). Jelentősen változik azonban a helyzet Szlovákia és Magyarország európai uniós csatlakozásával. A szlovákiai állampolgárok számára ugyanis május elsejétől ingyenes lesz a magyarországi felsőoktatás. A diákok Magyarországon tartózkodása havonta átlagosan mintegy 100 ezer forint kiadást feltételez.

Csehország

Jelenleg mintegy 76 500 diák folytatja felsőfokú tanulmányait Csehországban. Évente körülbelül ezer szlovákiai fiatal kezdi meg tanulmányait a csehországi egyetemek valamelyikén. A túljelentkezés körükben is jelentős. A csehországi felsőoktatási intézmények elsősorban a hazaiakénál nagyobb befogadóképességük miatt vonzzák a tanulni vágyókat. A hatályos, szlovák–cseh kormányközi egyezmény értelmében mindkét ország diákjai ingyen tanulhatnak a szomszédos állam egyetemein. Egyedül a felvételi vizsga sikerétől függ, hogy a hallgató megkezdheti-e vagy sem tanulmányait. A két országban kölcsönösen elismerik a megszerzett diplomákat, és erre az európai uniós csatlakozásunk sem lesz hatással. A szlovák nemzetiségű hallgatóknak még csak nyelvi nehézségekkel sem kell megküzdeniük. Nincs okuk panaszra a csehországi egyetemekre készülő felvidéki magyar fiataloknak sem, hiszen az előadások során és a vizsgák alkalmával szlovákul is felelhetnek. Csehország egyébként is vonzó a külföldiek, így a diákok számára is. Ezenkívül a hamarosan bevezetendő tandíjrendszer is növeli a szlovákiai hallgatójelöltek érdeklődését a cseh egyetemek iránt, ahol nem kell tandíjat fizetni. A Csehországban tanuló hazai diákok közül legtöbben a jog- és orvostudományi karokat látogatják. A műszaki és közgazdasági tanulmányokat folytató egyetemisták közt is sok a szlovákiai hallgató. Kedvelt a prágai Károly Egyetem, a szintén Prágában működő cseh műszaki, valamint a brünni mezőgazdasági és erdészeti egyetem.

A csehországi kollégiumi díjak megfelelnek a hazai diákszállókban kért összegeknek, fekhelyenként a kollégium színvonalától függően havonta 800-1200 Kč-t kell fizetniük. Hozzátartozik azonban, hogy némely diákszállóban már 350 Kč-ért is lehet ágyat bérelni. Mivel a szálláshely kiutalása elsősorban a kérelmező állandó lakhelyének távolságától függ, a szlovákiai hallgatók jó eséllyel számíthatnak kollégiumi elhelyezésre. A csehországi felsőfokú tanulmányokkal és ösztöndíj-lehetőségekkel kapcsolatban tájékozódhatnak a cseh oktatási tárca honlapján: www.msmt.cz, illetve egyéb internetes címeken: www.nadaceprovzdelani.cz, www.visegradfund.org, www.osf.sk.

Ausztria

Osztrák egyetemre csak olyan szlovákiai diákok juthatnak be, akik igazolni tudják, felvételt nyertek valamely szlovákiai egyetemre. Ez a követelmény nem vonatkozik az Ausztriában érettségizett fiataljainkra. A felsőoktatási intézmények ezenkívül írás- és szóbeli vizsgára is kötelezhetik az idegen ajkú hallgatójelölteket német nyelvből. Ausztriában nincs egyetemi felvételi vizsga, a diák kérvényben jelzi továbbtanulási szándékát. Néhány tanulmányi szakra, főként az orvos-, a pszichológus-, a gyógyszerész- és az állatorvosképzésre úgyszólván lehetetlen bejutnia a külföldi érdeklődőknek. A szlovák állampolgárságú személyeknek az osztrák egyetemeken nem kell tandíjat fizetniük. A jövő tanévtől azonban már költségtérítéses lesz számunkra is a felsőfokú képzés. A tandíj összege tanulmányi félévenként mintegy 363 euró.

Nem szabad megfeledkeznünk az osztrák részről Szlovákiát még sújtó vízumkényszerről. A vízum az osztrák nagykövetségen igényelhető. Az igénylőknek igazolniuk kell azt is, hogy rendelkeznek a szükséges anyagiakkal az ausztriai megélhetésükhöz. Ez alól csak a pozsonyi diákok képeznek kivételt. Az alpesi országban a megélhetéshez évente mintegy 5 ezer euró szükségeltetik. A tanulmányi és ösztöndíj-lehetőségekről bővebb információkat szerezhetnek a www.embassyaustria.sk és a www.saia.sk honlapokról.

Anglia

Minden nagyobb felsőoktatási intézmény felvételi politikáját önállóan hozza meg. A bejutás minimális feltétele általában a középiskolai alapvizsga (GCSE) három tárgyában szerzett C osztályzat A a legjobb, G a legrosszabb), valamint a záróvizsga (GCE A-level) két teljesített tárgya. A felvételizők nagy száma miatt sok intézmény ennél magasabbra helyezi a mércét. A tanárképzéshez a C osztályzatot (GCSE) angolban, matematikában és egy természettudományban kell felmutatni.

A tanárképzés esetében az oktatási, a (fog)orvosi képzés esetében az egészségügyi tárca évente meghatározza a felvételi keretszámokat. Egyébként az angol felsőoktatásban nincs numerus clausus.

Minden felsőoktatási intézményben tandíjat kell fizetni. Nagy-Britannia és az EU polgárai 2 740-4 280 euró, a más országokból érkezők 7 000-15 600 eurós tandíjat fizetnek évente. Májustól már a szlovákiai diákoknak sem kell emelt összegű tandíjat fizetniük. A megélhetéshez szükséges havi kiadások a tanulmányok ideje alatt mintegy 5-8 száz eurót tesznek ki. Uniós csatlakozásunk után diákjaink mentesülnek a tandíjfizetés alól, ha családjuk éves bevétele kevesebb mint 20 ezer font. A szigetországi tartózkodás vízumfüggő. A vízumról a szlovákiai brit nagykövetség www.britishembassy.sk weboldalán szerezhetnek információkat. A tanulmányi és ösztöndíj-lehetőségekről a www.educationuk.org és a www.britishcouncil.sk oldalakon tájékozódhatnak. (rv, ofi, s, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?