Bábszínház a nappaliban

A bábjáték nagyjából együtt nevelkedett az emberiséggel. Az emberek ősidőktől fogva különböző maszkok, fából és állatbőrből készült bábok segítségével fejezték ki érzelmeiket.

Kezdetben emberfeletti lényeket, isteni alakokat, babonákat testesítettek meg a figurák, majd megjelentek vásári mulatságokon és királyi udvarokban is. Bábozzunk! Elevenítsük fel ezt a régi hagyományt gyermekeinkkel!

A bábok képesek megnevettetni,

félelmet és szánalmat kelteni a nézőkben. Olyan szórakozást nyújthatnak, melynek során a bábozók és a nézők is közösen kapcsolódhatnak ki. Talán ezért is van, hogy az előadó-művészet ezen formája szinte egyidős az emberiséggel: eleink korán felismerték, hogy a fából és állatbőrből készített, növényi kivonatokból nyert anyagokkal festett, díszített maszkok és figurák alkalmasak lehetnek a közösség szórakoztatására, tanulságos történetek eljátszására, valamint az istenekkel való kapcsolattartásra. Karneválok főszereplői is ezek fejlesztett és tökéletesebben kidolgozott változatai a mai napig: a jót és a gonoszt, éjszakát és nappalt, szerepeket, hősöket megtestesítő, gyakran 2 méter magas teremtmények.

A vallásos szertartásokon,

nagyobb közösségi összejöveteleken, de a királyi udvarokban és a piactereken is találkozhattak a régi korok emberei a bábjátékok kulcsfiguráival.

A bábjáték a világ legtöbb országában a 17-18. században virágzott, a következő időszakok technológiai újításai azonban folyamatosan háttérbe szorították a szórakozás-szórakoztatás eme ősi változatát. Mégis elmondhatjuk, hogy a bábjáték, a néha szomorú, máskor vidám figuráival tovább él napjainkban is.

A családi programba is mindenképp érdemes néha-néha egy bábelőadást beiktatni. Ahhoz, hogy gyermekünket megismertessük a bábokkal, a bábozás szépségeivel, nem feltétlenül kell jegyet váltanunk valamelyik bábszínházba. Kezdődhet az ismerkedés egy saját bábszínpad felállításával, egyedi papírbábuk készítésével, a kedvenc mese előadásával a nappaliban.

A saját bábelőadás alkalmával

még a félénkebb, visszahúzódóbb, a szerepléstől idegenkedő gyermek is kibontakozhat a színfalak mögött, szabadabban használja fantáziáját, fejlődik a kézmozgása és hangja, beszédkészsége. A bábozás – összetettségéből adódóan – kiválóan alkalmas módszere a személyiség fejlesztésének is: játék közben a gyermek folyamatosan alakítja, tartja a kapcsolatot a külvilággal, a többi bábozóval és a közönséggel is. A bábokkal való foglalkozás elsősorban játék, ugyanakkor ismeretek továbbítására, a világgal való kapcsolat fenntartására, élményszerzésre is jó. Ha karácsonykor együtt a család, jusson idő a gyermekekkel való foglalkozásra is. Figyeljünk oda egymásra! (s, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?