Az átjárhatóságról

Úgy tűnik, a tanári szabadsággal ellentétes a gyermeknek az a szabadsága, hogy szüleivel lakóhelyet változtathasson, s ott találjon olyan iskolát, ahol folytathatja tanulmányait. Az egységes szabályozást az iskolák átjárhatósága miatt kell megkövetelni. Az iskolák átjárhatósága valóban fontos szempont.

Az átjárhatóság tökéletes biztosítéka, illetve biztosítása csak merev tantervvel, egyetlen tankönyvvel, szigorú ellenőrzéssel, és ad abszurdum pontosan azonos színvonalú iskolákkal lenne megvalósítható.

Gondoljunk csak bele: az ismeretminimum miként biztosíthatja az átjárhatóságot? Például: fizikát tanítok egy négyosztályos gimnáziumban, második osztályban. Éppen befejeztük a mozgási energiáról szóló fejezeteket. Az osztályba új fiú érkezik: pontosan itt tartottak az előző iskolában is. Az átjárhatóság feltétele tehát adva van. De igen hamar kiderül: bár azt az egy-két képletet valóban úgy tanulták, ahogy minden tankönyvben szerepel, de az energia fogalmához másként jutottak, más módszerrel, ezért egészen mást jelent számára a fogalom. Ér-e valamit a hárombetűs képlet, ha egészen mást tud róla a tanuló? Vagy tartozzék az ismeretminimumhoz az is, hogy miként jut el a tanár egy eredményhez?

Ismeretminimum

Egy másik példa: jelenleg több „alternatív” matematika tankönyv van forgalomban a gimnáziumokban (ill. az alapiskolákban is). Lehetséges, hogy ugyanazon iskolában a harmadik A osztályban az egyik a párhuzamos B osztályban a másik könyvből tanítanak. Az is lehetséges, hogy éppen mindkét osztályban a folytonosságot tanulják.

Ez azt jelenti, hogy egy diák probléma nélkül osztályt tud v áltani, legalábbis a matematika nem jelent nehézséget számára? Aki ismeri a felfogások közötti különbséget, az nyilván azon a véleményen van: az, hogy „pontosan ott tartanak”, nem jelent semmit. A folytonossággal kapcsolatban ugyanis nem tudom, mi lenne az az ismeretminimum, amit az iskolák átjárhatósága végett meg kellene határoznunk! Másrészt az iskolaváltás mindig megoldható „helyi kérdésként”. ĺgy volt ez régen is: legfeljebb különbözeti vizsgát tett a diák. Legtöbb esetben azonban erre sincs szükség: néhány hét vagy hónap alatt a tanuló teljesen beilleszkedik az új osztályba, mert az iskolában nem az ismeretek közlése a fontos, hanem a szellem nevelése, amelynek eszköze a tananyag.

A vizsgák anyaga

Sok esetben pedig a tananyag konkrét tartalma nem is olyan fontos, mint sokan gondolják. Ismeretminimummal nem lehet jól szabályozni. Főként nem, ha a vizsgák anyaga ezen alapul; így szerepelt a tervezetben is. beletartozzon-e az iskolaszerkezetbe a gyógypedagógiai iskolák rendszere? Ha igen, akkor mi az az ismeretminimum, amelyet az enyhe értelmi fogyatékosnak is el kell sajátítania? Vagy a gyógypedagógiát hagyjuk ki? És maradjon-e a rendszerben a „deviáns”, kötelező ismeretminimumot megfogalmazni?

Olyan ez, mintha megállapítanánk, hogy minden embernek szüksége van bizonyos mennyiségű fehérjére, vitaminra stb. Biztosítsuk tehát mindenkinek ugyanazt a menüt, függetlenül attól, hogy az egyik ember vegetáriánus, a másik utálja a csirkét, a harmadik pedig a sertéshúst.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?