Átlagosnak mondható a diákok tételes tudása

A Monitor elnevezésű országos tudásszintfelmérések segítségével 1999 óta próbálják a tanulók középiskolákban szerzett tantárgyi tudását és felkészültségét az egyes témakörökben vizsgálni.

A Monitor elnevezésű országos tudásszintfelmérések segítségével 1999 óta próbálják a tanulók középiskolákban szerzett tantárgyi tudását és felkészültségét az egyes témakörökben vizsgálni. Az Állami Pedagógiai Intézet munkatársaival együttműködésben az iskolák szimulált vizsgák révén mérik fel tehát a diákok tudásszintjét immár ötödik éve. A projekt sikeresnek mondható, hiszen az évek során számos középiskola bekapcsolódott már ebbe az országos próbaérettséginek is felfogható felmérésbe. A Monitor feladatlapjai összeállítóinak a legfőbb célja, hogy előkészítsék a jövő tanévben bevezetendő új típusú érettségi vizsgákat, melyeknek általános, külső részében lehetőség nyílna a diákok tudásszintjének az eddiginél sokkal objektívabb felmérésére is. A kitöltött feladatlapokat értékelő szakemberek tapasztalatai szerint a diákok próbaérettségik során nyújtott teljesítménye korántsem ad okot a bizakodásra. Az értékelés során arra a felismerésre jutottak, hogy a diákok ismeretei meglehetősen felületesek, felkészültségük számos kivetnivalót hagy maga után. A tanárokat is meglepte, hogy a próbaérettségik alkalmával diákjaik többségükben nem az elvárt teljesítményt nyújtották. A feladatlapokon szereplő kérdések nehézségi foka nem minden esetben felelt meg a nebulók képességeinek és a teljesíthetőség feltételeinek. A pedagógusok véleménye szerint a kérdések megválaszolására megszabott időkeret sem feltétlenül elegendő. A kérdéseket ugyan a tantervben foglaltak alapján állítják össze, a gyakorlatban azonban nem mindig a tanterv szerint haladnak a tananyag átvételével. ĺgy fordulhat elő, hogy a diák nem tudja a választ bizonyos kérdésekre. A feladatlapokon szereplő kérdések egyébként sokkal inkább a tanulók átfogó értelmi képességeinek, mintsem lexikális ismereteinek, tételes tudásuknak felmérésére szolgálnak. A diákok – az eddigi tapasztalatok legalább is ezt igazolják – egyelőre nincsenek felkészülve az ilyen típusú feladatok teljesítésére és a tanároknak is kevés gyakorlatuk van az ilyen kérdések megszövegezésében. Alena Tomengová, az Állami Pedagógiai Intézet igazgatóhelyettese úgy látja, a diákok Monitor során nyújtott teljesítményéből következtetni lehet a hazai oktatási rendszer gyenge pontjaira: „A felméréssorozat az azonos típusú iskolák diákjai körében meglehetősen nagy tudásszintkülönbségeket tárt fel. Miközben tanulóink tételes tudása nemzetközi összehasonlításban átlagosnak mondható, feladatmegoldó készsége aránylag alacsony szintű.” (ervé, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?