Amerika megtartja a jó képességű kutatókat

Az Európai Bizottság egyik tanulmánya szerint az európai kutatóknak szakmailag több babér terem az Egyesült Államokban, mint hazájukban. Az Amerikában tudományos diplomát szerzett szakemberek háromnegyede nem tervezi, hogy visszatér hazájába.

Az Európai Bizottság egyik tanulmánya szerint az európai kutatóknak szakmailag több babér terem az Egyesült Államokban, mint hazájukban. Az Amerikában tudományos diplomát szerzett szakemberek háromnegyede nem tervezi, hogy visszatér hazájába.

Az európai cégek 2000-ben egyharmaddal többet fektettek be az Egyesült Államokban, mint az amerikai vállalatok Európában, így ezen a téren egyre inkább elmaradunk Kanada és Kína mögött. Philippe Busquin a kutatási kérdésekért felelős biztos szerint nyolc százalékos évenkénti növekedésre lenne szükség ahhoz, hogy Európa teljesítse a Lisszabonban vállalt kötelezettségeit. Mely szerint a kutatási célú fejlesztéseket a gazdasági termelés három százalékára növelik 2010-től, szemben a 2000-es 1,9 százalékkal. Az öreg kontinens azonban nemzetközi szinten folyamatosan gyengül a befektetések területén. A bizottság szerint az Egyesült Államokban ugyan nagyobb a karrier lehetősége, ezzel szemben a fizetések nem magasabbak. A legfontosabb ok, amiért az európai kutatók és mérnökök leginkább az Egyesült Államokban maradnak, a munka minőségével függ össze. Szélesebb körű a megbízatási és tevékenységi kör, illetve jobb a hozzáférés az élenjáró technológiákhoz. A fizetés ugyan fontos szempont a külföldi munka mérlegelésénél, de nem mindent eldöntő. Philippe Busquin azt szeretné, ha az alapkutatások finanszírozását kivennék a nemzeti kormányok kezeléséből, hogy olyan kutatási központokat hozzanak létre, amelyekkel versenyre kelhetnének amerikai partnereikkel. Az ezzel kapcsolatos terveket idén terjesztik elő.

A kutatások területén további gondot jelent az, hogy az európai kutatók többsége férfi, holott egyre több nő szerez tudományos fokozatot. A nyereségorientált kutatások terén a megszerezhető állások csupán 15 százalékát töltik be nők, míg a tudományos fokozatok 40 százalékát Európában ők szerzik meg. Annak ellenére, hogy a 90-es évek végén 1-2 százalékkal nőtt a női kutatói állások száma, az állások 73 százalékát férfiak töltik be az állami és a magánszférában egyaránt. Különösen rossz az osztrák nők helyzete. Ausztriában a műszaki iskolákból kikerülőknek kevesebb, mint 2 százaléka nő. Az európai kutatói laboratóriumok területén itt a legszélesebb a nemek közötti szakadék. Ugyancsak Ausztriában a legalacsonyabb, 9 százalékkal, az üzleti területen dolgozó női kutatók aránya. Európában Portugália az egyetlen ország, ahol az állami kutatói helyeken a nők aránya eléri az 55 százalékot. Az egyetemi és állami kutatólaboratóriumok a magán cégekkel szemben kétszer annyi női kutatót alkalmaznak. Európában az akadémiai tisztségekben közel háromszor annyi férfi osztozik, mint a nő. (s, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?