Advent 2003 Európában

„Az uniós csatlakozás után csak akkor lesz létjogosultsága iskolánknak is, ha piacképes, eladható tudást közvetít, s ha álljuk a versenyt a hasonló kategóriájú szakközépiskolákkal is. Épp ezért veszünk részt több nemzetközi oktatási programban is” – kezdi a beszélgetést Varga Péter, az iskola igazgató-helyettese.

„Az uniós csatlakozás után csak akkor lesz létjogosultsága iskolánknak is, ha piacképes, eladható tudást közvetít, s ha álljuk a versenyt a hasonló kategóriájú szakközépiskolákkal is. Épp ezért veszünk részt több nemzetközi oktatási programban is” – kezdi a beszélgetést Varga Péter, az iskola igazgató-helyettese.

A Comenius és Leonardo nemzetközi programok szerves része az európai Socrates oktatási programnak. A Comenius program – virágkötészeti, művészeti alkotások az európai és a nemzetközi kulturális felfogásban – célja, hogy támogassák az oktatás minőségét, az európai mérce bevezetése mellett új ismeretek elsajátítását és a tanulók szaktudásának bővítését tűzték ki célul. E program keretében az iskola összedolgozik a közös virágkötészeti projektumokon a németországi, norvég és a magyarországi hasonló irányzatú szakközépiskolákkal.

A Leonardo projektum keretében az iskola tagja a FLORNET nemzetközi virágkötészeti társulatnak, amelyben még 12 európai országból vannak résztvevői. E program keretében az iskola egy norvég, osztrák és szlovén iskolával dolgozik együtt. Tavasszal iskolánkból 10 tanuló vesz részt szakmai gyakorlatokon Szlovéniában és Ausztriában. A tanulók nemcsak az adott ország nyelvét ismerhetik (tanulhatják) meg, de megismerkednek más országok kultúrájával és hagyományőrzésével is.

Az elmúlt napokban Budapest, a Maglódi úti Magyar Gyula Kertészeti Szakközépiskola adott otthont annak a nemzetközi konferenciának, ami az Advent 2003 nevet viselte és részt vettek rajta a házigazda iskolán kívül Szlovákiából, Finnországból, Hollandia, Ausztria, Szlovénia, Németország és Svédországból is.

A konferencia legfontosabb része az adventi nemzeti szokások beszámolója a diákok által, vagyis a résztvevő iskolák 15 percben mutatták be iskolájukat, környezetüket és az adventi szokásokat.

Az elméleti beszámolók után, amelyek gazdagon voltak illusztrálva fényképekkel, magazinokkal folytatódott a szakmai munka, amikor is adventi kompozíciókat kellett készíteni a tanulóknak.

Az elkészített kompozíciók a budapesti Néprajzi Múzeumban voltak kiállítva, Advent 2003 Európában címmel. Bár a kompozíciókat több európai ország tanulói készítették, közös jellemzőjük, hogy régi vagy új keletű hagyományokat őrizve és továbbfejlesztve a formai, szín- és növényanyag-szimbolikát árnyaltan felhasználó kompozíciók fejezik ki az ünnep hangulatát. Az András naphoz legközelebb eső vasárnaptól vízkeresztig tartóidőszak a formakialakítás és a növényhasználat széles lehetőségét nyújtja a virágkötőnek. A szakrális, vallási hagyományokat tükröző szimbólumok a virágkötészeti készítményekben a divathatások mellett és azzal együtt is fellelhetők. A kiállított kompozíciók meggyőzték a látogatót arról, hogy a karácsonyi virágkötészet színhasználatában a sárga, a fehér és a piros, mint a fény, az arany az ünnepélyesség, a diadal, az ezüst a boldogság, ártatlanság színei, jelképei. A növényanyagok használatában nagy szerepet játszik az időszak és a praktikum, de szimbolikus értelmezésük is megmaradt. Tűlevelű örökzöldek az életfát, a tudásfát, az ágak, a vesszők az életadófát, a termőágat, a termések a halhatatlanságot, a termékenységet jelentik. Az adventi koszorú nem liturgikus jelkép, de mint a naptár a karácsony közeledését mutatja. A gyertya lángja, fénye, melege az élet szimbóluma.

A kiállított kompozíciók meggyőzték a látogatót arról, hogy Európa más országában is újabb és újabb stílusirányzatok jelennek meg, amelynek elemei megmaradnak és beépülnek az újabb törekvésekbe. A változatos növényekkel és a mind magasabb szintű kellékekkel határtalan lehetőségei vannak a virágkötészet továbbfejlődésének. A XXI. század modern művészeti irányzatait továbbra is a sokszínűség, a merész technikai és gyakorlati megvalósítás jellemzi. Az új kialakítási formák megjelenése, a romantikus, a klasszikus, a modern és a posztmodern irányzatok egymás mellett élése figyelhető meg.

Az iskola igazgató-helyettese zárszavában még elmondta, hogy a virágkötő szakma feladata és felelőssége az az alapképzésre épülő továbbképzés, mivel a munkaerőpiac, az igények és az elvárások a virágkötő biológiai, termesztési, esztétikai és technikai ismeretének, valamint a gyakorlatból erdő kreativitásának állandó, folyamatos fejlesztését kívánja. Ennek megvalósulása visszahat a szakma fejlődésére, társadalmi megítélésére és a dísznövényforgalomra is, s ezzel további minőségi munkára bíztatja a tanulókat és a pedagógusokat is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?