A tanulói kulcskompetenciák

Az iskolai nevelés hatékonyságának növelése szempontjából nagy lehetőségeket rejt magában a kulcskompetenciák folyamatos és tervszerű fejlesztése.

Az iskolai nevelés hatékonyságának növelése szempontjából nagy lehetőségeket rejt magában a kulcskompetenciák folyamatos és tervszerű fejlesztése. Kulcskompetenciáknak tekinthetők mindenekelőtt a társadalmi és természeti környezetben való egyéni, hétköznapi tájékozódást, az ismeretek alkalmazását, más ismeretekkel való összekapcsolását segítő képességek. A kulcskompetenciák mindig az autonóm személyiség kifejlődését, kibontakozását segítik, komplex tudást jelenítenek meg, amelyet jól szervezett ismeretekre és alapkészségekre lehet ráépíteni. A képességfejlesztést össze kell kapcsolni a fejlődést befolyásoló érzelmi, motivációs tényezők megerősítésével, például a pozitív önkép kialakításával, a megismerés örömének felfedeztetésével, a gyermekek együttműködését igénylő tevékenységek szervezésével.

A pályázat célja: A kulcskompetenciák kialakítását és megerősítését szolgáló programok és módszerek kidolgozása a különböző műveltségterületekhez, amelyek révén és segítségével az ismeretszerzés és a kulcskompetenciák fejlődése egymást erősítő, integrált folyamattá válhat.

A pályázatok koncepcióját úgy kell kialakítani, hogy az ismeretszerzés, a készség- és képességfejlesztés, valamint a hatékony megismerési folyamathoz nélkülözhetetlen értelmi, érzelmi és motivációs tényezők fejlesztése együttesen történhessen meg. Ehhez a változó életkorokhoz szabott, élményszerű – élményszerző – módszerek alkalmazására van szükség. Ilyen módon kell a támogatást igénylő szakmai tervnek integrált módon mindhárom fejlesztési terület feladataiból részt vállalnia.

1. A gondolkodás fejlesztése

Problémamegoldó gondolkodás: az életből vett problémák lényegének megértése, a megoldás keresése szempontjából fontosnak tűnő tények és körülmények kiválasztása.

Induktív gondolkodás: a konkrét megfigyelések adatain alapuló következtetések megfogalmazása és ellenőrzése.

Deduktív gondolkodás: a logikai képességek életkoronként változó módszerű fejlesztése.

Korrelatív gondolkodás: a valószínűségen alapuló természettudományi és társadalomtudományi törvényszerűségek felismerése és értelmezése.

Analógiás gondolkodás: az analógiák felismerésén alapuló problémamegoldások gyakorlása.

Kritikai gondolkodás: a rendelkezésre álló ellentmondásos információk értékelésén és kritikáján alapuló állítások megfogalmazása. Ellentétes álláspontok egyenértékű megismerése, védelme és cáfolata, a két oldalon egymást váltó szereplőkkel.

2. A megismerési képességek fejlesztése információszerző és -feldolgozó képesség: az ismeretek új helyzetekben való alkalmazásának képessége, kommunikációs képesség, szövegalkotási képesség, a mindennapi gyakorlati élethelyzetekben történő eligazodás, az önálló ismeretszerzéshez szükséges képességek.

3. A személyes értékek tudatosítása, a tanulást segítő érzelmi és motivációs tényezők megerősítése: a személyes képességekbe vetett hit, az ismeretszerzés, iránti belső motiváció, belső értékrend és értékek felé való orientálódás, együttműködési, döntési és életvezetési képesség, a megismerés konkrét tartalmának és módjának kiválasztásában való aktív közreműködés igénye.

A pályázók köre: közép- és általános iskolai tanárok, szakmai munkaközösségek, illetve velük együtt dolgozó informatikus szakműhelyek. Az egyetemek és főiskolák tanárképző karainak szakmódszertani munkacsoportjai általános vagy középiskolában tanító pedagógusokkal együttműködve pályázhatnak.

A pályázatra rendelkezésre álló keret: 30 millió forint. A kuratórium elsősorban a tanulókat életszerű és élményszerű személyes tapasztalatokhoz juttató pedagógiai módszerek (pl. kísérletezés, szituációs játék, önkifejezési lehetőséget adó tevékenységek, projektmunka, alkotótábor, pályamunkák) kidolgozását kívánja ösztöndíjjal támogatni. A pályázónak be kell mutatnia, hogy az általa eltervezett tanulói tevékenységek miként szolgálják a pályázati kiírásban szereplő kulcskompetenciák fejlődését.

A pályázatnak tartalmaznia kell:

1. a módszertani fejlesztés koncepcióját és folyamatleírását,

2. a pályázó munkaközösség rövid bemutatását, amely kitér arra, milyen eddigi – a témába vágó – közös tevékenységet folytattak – az esetleges referenciamunkák megjelölésével,

3. költségvetést – feltüntetve az iskola, illetve a fenntartó által vállalt önrész arányát,

4. megvalósítási ütemezési tervet.

Előnyt élveznek azok a pályázatok, amelyek más iskolák által könynyen adaptálható programot dolgoznak ki, esetleg több iskola közös tevékenységére építenek.

A pályázat formai feltételei:

A pályázatot 2003. november 15-ig kell benyújtani, illetve feladni a KOMA címére (1054 Budapest, Báthory u. 10.). Pontosan és teljesen kitöltött és aláírt adatlap. A nyomtatvány átvehető, vagy közepes méretű, felbélyegzett, megcímzett válaszborítékkal igényelhető Budapesten a KOMA titkárságán, illetve a megyei pedagógiai intézetekben, valamint letölthető az internetről (a KOMA honlapjáról: www.koma.hu). A pályázatot kísérő adatlapot három, a pályázatot és a mellékleteket két-két példányban kell benyújtani (a melléklet lehet pl. videokazetta, CD-ROM, kiadvány). Eredményhirdetés: 2004 januárjában várható. (pf, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?