A helyi igényekre is építenek

A szlovákiai magyar alapiskolák körében meglehetősen egyedülálló vállalkozásba kezdett a nagymegyeri Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola.

Az oktatási intézmény vezetősége úgy döntött, kidolgozzák az iskola saját pedagógiai programját. A hatályos jogszabályok lehetővé teszik, hogy az iskolák az oktatási és nevelési folyamatot a központilag előírt, kötelező érvényű tanterven és a kerettanterv nyújtotta lehetőségeken kívül egyben helyi tantervekre is alapozzák. Bár a lehetőség adott, az iskolák túlnyomórészt elzárkóznak a saját pedagógiai programjuk – véleményük szerint – túl nagy feladatot jelentő megalkotásától. A nagymegyeriek céljuk elérése érdekében magyarországi oktatási szakemberek, pedagógusok segítségéhez folyamodtak, hiszen a szomszédos országban már jó ideje kötelezően minden iskolának el kell készítenie minden más alapiskoláétól különböző, helyi viszonyokra és lehetőségekre épülő, egyedi pedagógiai programját.

„Mivel az anyaországbeli pedagóguskollégák számos, a hazai magyar iskolák esetében is hasznosítható tapasztalattal bírnak e téren, első lépésben a győri Közoktatási Minőségfejlesztési Programigazgatóság munkatársával, Fürst Évával vettük fel a kapcsolatot. Ezenkívül a győri Kölcsey Ferenc Általános Iskola – amellyel már régóta baráti kapcsolatokat ápolunk – vezetősége is biztosított együttműködési készségéről – közölte Nagy Ernő igazgató. – Egy ilyen nagyszabású feladat esetében alapos előkészületekre van szükség. A pedagógiai program kidolgozásának előkészületeibe a nevelőtestületen kívül a műszaki személyzetet, a szülőket, sőt a diákokat is igyekszünk bevonni. Ezért a közelmúltban nevelők, pedagógusok, a tantárgyi bizottságok és módszertani csoportok vezetői és a műszaki személyzet részvételével tréninget tartottunk a győri szakemberek bevonásával. Ezt megelőzően az iskolavezetés vett részt hasonló felkészítésen. A foglalkozás során arra kértük a kollégákat, hogy nevezzék meg, szerintük melyek az intézményünk főbb erősségei, mi az, amire a későbbiekben alapozhatunk, illetve min változtatnának szívesen, mi mindent sorolnak az iskola gyenge pontja közé.” Az értékelés hitelessége érdekében a munkatársak észrevételeiket írásban, nevük elhallgatásával tették. A felmérésből kiderült az iskola főbb erősségeit a pedagógusok szakmai felkészültsége, a tehetségek felkarolásáért végzett nevelői munka, az idegen nyelvek oktatása, az iskolán kívüli, szabadidős foglalkozások az átlagosnál bővebb kínálata, a helyi hagyományok ápolásáért kifejtett tevékenysége és az intézményvezetés munkája, valamint az iskolai dokumentáció példás színvonala jelentik.

Mindezeket alátámasztja az állami tanfelügyelet, 14 Nagyszombati kerülethez tartozó alapiskola körében, tavaly végzett felmérése is. „Iskolánk, egybevetve az eredményeit a felmérésben részt vett oktatási intézmények – köztük további két magyar tannyelvű iskola – minőségi mutatóival, a legjobbnak bizonyult. Az állami tanfelügyelet értékelte mind a tanítási-nevelési folyamat feltételeit és eredményeit, mind pedig az iskolavezetés tevékenységét. Különösen a fizika oktatásunk ért el magas színvonalat” – tájékoztatott Nagy Ernő igazgató.

Az iskola vezetése a közeljövőben megszólítja a diákok szüleit is, tegyék meg észrevételeiket az oktatás színvonalával kapcsolatban, értékeljék az oktatói-nevelői munka minőségét. Észrevételeiket alapos elemzésnek vetik alá és együtt a tantestület körében végzett felmérés eredményeivel beépítik az iskola pedagógiai programjába. „Természetesen az iskolánkat fenntartó önkormányzattal is egyeztetünk a hosszú távú terveink sikere érdekében – fűzte hozzá az igazgató. – A pedagógiai program előnyét elsősorban abban látom, hogy figyelembe veszi a szűkebb régiónk kínálta lehetőségeket, alkalmazkodik környezetünk igényeihez, egyértelművé teszi diákjaink és szüleik, illetve pedagógusaink számára követelményrendszerünket, irányt szab az iskola további fejlődésének, egyfajta koncepciót tartalmaz, mely hoszszú távú stratégiát biztosít számunkra. Nem építünk ugyanakkor légvárakat, a lehetőségekhez kívánunk alkalmazkodni, és ügyelünk arra is, hogy az elkészült pedagógiai programunk összhangban legyen a hatályos jogi normákkal.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?