30 éve döntöttek Csehszlovákia szétválasztásáról

Vasárnap

Václav Klaus cseh és Vladimír Mečiar szlovák miniszterelnök 1992 nyarán arra jutottak, hogy Csehország és Szlovákia külön államként folytatja. Ha népszavazást írnak ki, talán egy picit másképp alakul minden.

1992 júniusában parlamenti választásokat tartottak a Csehszlovák Föderatív Köztársaságban. A cseheknél Václav Klaus pártja, az ODS győzött, Szlovákiában pedig nagy előnnyel a HZDS, élén Vladimír Mečiarral. A pozsonyi parlamentbe a harmadik szabad választáson a korábbiakhoz képest rekord kevés párt került. A HZDS mellett a demokratikus baloldal, vagyis az SDĽ, a KDH, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom-Együttélés koalíció. A választási kampány fő témája Csehszlovákia jövője volt.

Együtt vagy külön?

A szlovák parlamentbe végül bekerült pártok közül a kampányban a szétválást nyíltan csak az SNS támogatta, a többiek a két ország egyenrangú félként való további szövetségét hangsúlyozták, vagy nem volt tisztán kivehető a valódi céljuk. A HZDS mindenesetre új szlovák alkotmányt és népszavazást sürgetett a két ország jövőjéről.

Megváltozott a helyzet a választások után, amikor Mečiar a tizennégy fős új kormányban csupán egy széket adott koalíciós partnerének, az akkor már Ján Slota vezette SNS-nek. „Privatizálta” a nemzetiek fő üzenetét is, és a független Szlovákia eszméjének fő szószólójává lépett elő. A választásokat június 5–6-án tartották, június 9-én Klaus és Mečiar már személyesen tárgyaltak a két ország jövőjéről, egyelőre eredménytelenül. Klaus a föderáció megtartását javasolta korrekciókkal, Mečiar konföderációról, és Szlovákia nemzetközi szubjektumként való elismertetéséről beszélt.

Bár mindkét tagország közvéleménye számolt azzal, hogy az államszövetség intézményrendszere újragondolásra, de legalábbis finomhangolásra szorul, a közvélemény-kutatások szerint a lakosság nagy többsége hű volt Csehszlovákiához, és nem látott komolyabb és főleg nem sürgős okot a szétválásra. A közéleti folklórban persze benne volt, hogy a szlovákok egy része úgy érezte, a csehek elnyomják őket, a csehek közt pedig elterjedt nézet volt, hogy „rádolgoznak” az elmaradottabb Szlovákiára, mindezek ellenére szinte teljesen biztosnak tekinthető, hogy egyik tagországban sem szavazták volna meg a különválást.

Kérdőjeles népakarat

Nyilván tudta ezt Mečiar is, aki igyekezett azt a látszatot kelteni, hogy Szlovákia függetlensége a népakarat egyértelmű kifejezéseként kíván testet ölteni, méghozzá éppen általa. 1992 júniusában már ő sem támogatta a népszavazás kiírását: František Mikloško (KDH) javaslatot terjesztett a parlament elé, melynek értelmében alkotmánytörvényre hivatkozva írták volna ki a népszavazást a két ország szétválásáról. A HZDS-es többségű parlament ezt elutasította. Július 13-án ugyanakkor Mečiar bejelentette, hogy a Szlovákia szuverenitásáról szóló nyilatkozat elfogadásához a parlamentben elég lesz az egyszerű többség is. Négy nappal később, július 17-én a deklarációt (szlovákul Deklarácia o zvrchovanosti SR) el is fogadták, 113 képviselő bólintott rá a jelen levő 147-ből. Erre való reakcióként három nappal később, 20-án lemondott Václav Havel csehszlovák államfő. „Nem akarok a fejlődés gátja lenni” – írta nyilatkozatában, közben köztudott volt, hogy nem támogatja Csehszlovákia felosztását.

Július 22–23-án Mečiar és Klaus Pozsonyban tárgyaltak a kettéválás törvényes kereteiről. Egy hónappal később, augusztus 26–27-én már a kettéválás hivatalos dátuma is ismert volt. Egyértelművé vált, hogy 1993. január 1-től két új országgal kell számolni Európa térképén.

Mi legyen a magyarokkal?

A csehszlovákiai magyarok közt a 90-es évek elején semennyire sem volt népszerű az önálló Szlovákia gondolata. Ellenkezőleg: garanciát láttak Václav Havel személyében és a csehszlovák államszövetségben a fokozódó szlovák nacionalizmussal és függetlenségi törekvésekkel szemben. Mečiar ráadásul előszeretettel hangsúlyozta beszédeiben, hogy a függetlenedés fordulópont a szlovákok saját államért folytatott ezeréves küzdelmében, amivel burkoltan azt is üzente, hogy a magyarokkal szemben folytatott ezeréves küzdelemben a szlovákok végre felülkerekedhetnek.

A szlovák–magyar államközi viszonyt a bős–nagymarosi vízlépcső elmérgesedett vitája is terhelte, Pozsony és Budapest közt nehézkes volt a kommunikáció. Az Antall-kormány külügyminisztere, Jeszenszky Géza szeptember 2-án Pozsonyban tárgyalt Mečiarral és Milan Kňažkóval, javasolva, hogy kössenek szerződést a nemzetiségi kérdésről, de nem járt sikerrel. Téma volt az autonómia is, mint annak lehetséges módja, hogy a magyarok a függetlenné váló Szlovákiában törvényes garanciákat kapjanak a megmaradásra. Mečiar először arról beszélt, hogy a szlovákiai magyaroknak nincs szükségük autonómiára, a Matica Slovenská turócszentmártoni rendezvényén 1992 augusztusának elején pedig arról szónokolt, hogy ha autonóm területet kapnak a magyarok, az az ottani szlovákok elűzését vonja maga után.

Szimbolikus üzenetek

Miután szeptember 1-jén a pozsonyi parlament megszavazta az új szlovák alkotmányt, szeptember 3-án a pozsonyi vár lovagtermében az alaptörvényt ünnepélyes keretek közt szentesítették. A magyarságot akkor a parlamentben képviselő MKDM és Együttélés politikusai távolmaradásukkal tiltakoztak.

Az új államalakulat nem csak aggodalmat, lehetőségeket is hozott a szlovákiai magyaroknak. Míg Csehszlovákia részeként 4,5%-os lakossági aránnyal rendelkeztek, az ötmilliós Szlovákiában 10%-ot meghaladó arányukat tudták politikai képviseletre váltani. Két évvel később, az 1994-es parlamenti választáson az MKDM, az Együttélés és a Magyar Polgári Párt (Magyar Koalíció néven) a harmadik legtöbb szavazatot tudták megszerezni (a leadott érvényes voksok 10,19%-át).

Mečiar és Klaus számára 1992 őszén már csak egy feladat volt hátra: el kellett törölni a csehszlovák alkotmány azon passzusát, hogy Csehszlovákia kizárólag népszavazással választható szét. Erre az alkotmánymódosításra a cseh és a szlovák parlamentben 1992. november 17-én került sor, pontosan a bársonyos forradalom harmadik évfordulóján.

Csehszlovákia előbb vagy utóbb mindenképpen felbomlott volna, ebben ma már nagyjából mindenki egyetért. Azzal viszont, hogy a népakaratot megkerülve hozták tető alá a kettéválást, olyan politikusok, akik korábban a szétválást nyíltan nem támogatták, azt üzenték a választóknak, hogy a hatalom birtokosai gyakorlatilag mindent megtehetnek.

Érdekes

Egy korszakalkotó álláshirdetés

Mečiar-korszaknak nevezzük Szlovákia történetében az 1990-től 1998-ig tartó időszakot, amikor Vladimír Mečiar háromszor is kormányt alakíthatott.

Mečiar 1990 előtt nem politizált, neve ismeretlen volt a csehszlovák közéletben. 1989 decemberétől a Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) a Szlovák Kommunista Párttal próbált kormányozni az első szabad választásokig, 1990 elején viszont felhívást tettek közzé, mert nem találtak alkalmas személyt a belügyminiszteri posztra. A nemšovái Skloobal vállalati jogásza, bizonyos Vladimír Mečiar jelentkezett, aki mindenkit meggyőzött tájékozottságával, belügyi témákban való jártasságával. Az Alexander Dubčekhez közeli személyek ajánlása révén bel- és környezetvédelmi miniszter, majd kormányfő lett. Aztán másodszor és harmadszor is. A 90-es évek legnépszerűbb szlovák politikusa ugyan pártjával, a HZDS-szel (a hazai magyar sajtóban sokáig Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – DSZM-ként említették) az 1998-as parlamenti választást is megnyerte, kormányt viszont már nem tudott alakítani.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/34. számában jelent meg

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?