ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ2009 januárjától érvényes a 447/2008-as, az egészségkárosodottaknak járó pénzügyi kompenzációról szóló törvény.
Néhány fontos tudnivaló
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
2009 januárjától érvényes a 447/2008-as, az egészségkárosodottaknak járó pénzügyi kompenzációról szóló törvény. Ennek értelmében valorizálták az egészségkárosodottnak járó rendszeres támogatásokat úgy, hogy a kompenzáció nagysága a létminimum bizonyos százaléka egy felnőtt személyre számítva. Ez azt jelenti, hogy a támogatás a létminimum emelkedésével automatikusan nő. A jelen létminimum egy felnőtt személyre 185,38 euró, minden év júliusától némileg emelkedik, hogy idén mennyivel, az egyelőre nem tudható.
u Néhány példa tehát: a diétás étkezés támogatása az egészségkárosodás mértékétől függően a létminimum 18,56, vagy 9,28 vagy 5,57 százaléka – a jelen létminimum alapján ez 34,40 vagy 17,20 vagy 10,32 euró. A ruházatra, higiéniával összefüggő kiadásokra a létminimum 9,28 százaléka jár, jelenleg ez 17,20 euró. Az autó működtetetésére a létminimum 16,70 százaléka, azaz jelenleg 30,95 euró jár havonta.
u Visszatért a régi gyakorlat: ha a betegnek több egymással összefüggő betegsége van, megemelkedik az ún. „funkciós hiba” mértéke, tehát magasabb lehet az az egészségkárosodási százalék, amely alapját képezi a támogatás nagyságának.
u 1659,70 euróra emelkedett a második mechanikus kerekesszék utáni állami támogatás, a második elektromos kerekesszék utáni állami támogatás a mostani 4980 euróra nőtt. Több az olyan kerekesszék, melynek vásárlásához a betegnek nem kell hozzájárulnia. Ismételten támogatja az állam a fülhallgató-készülék vásárlását is. Az emelőszerkezet vásárlása után 11 617,87 euróig ad támogatást az állam.
u Az autóvásárláshoz az állam csak akkor járul hozzá, ha azt az érintett személy a munkába, iskolába vagy a szociális intézménybe való eljutáshoz használja. Ez csak 65 éves korig jár. Az autóra a támogatás maximum 13 277, 57 euró.
u A személyi asszisztens órabére jelenleg 2,58 euró. (a létminimum 1,39 százaléka).
u A személyi asszisztensek után az állam 2009 januárjától fizeti a társadalombiztosítási járulékokat.
u Az ápolási támogatás nagysága ugyancsak a létminimumtól függ, ennek bizonyos százaléka. A törvény több kategóriát felsorol, a 40. paragrafusban érdemes megnézni az éppen ránk vonatkozó részt. Például ha az ápoló személy nyugdíjat kap, és emellett ápol valakit, akkor a támogatás nagysága a létminimum 46,38 százaléka, (jelenleg tehát 85,97 euró), ha két személyt ápol, akkor 61,22 százaléka (113,48 euró). Ha nem kap nyugdíjat az ápoló személy, akkor az ápolási támogatás a létminimum 111,32 százaléka egy személyre, (jelenleg 206,36 euró) két vagy több személyre a létminimum 148,42 százaléka (275,14 euró). Bizonyos esetekben, ha az ápolt személy bevétele meghaladja a létminimum 1,3-szorosát (240,99 euró), az ápolási támogatás annyival csökken, amennyivel ezt az összeget túllépi. Ez változik tehát a törvénymódosítás érvénybe lépése után, 1,4-szeresre.
u Ápolási támogatást kaphat az a személy is, aki nem családtag, de a beteggel egy háztartásban lakik. A törvény életbelépéséig, 2009 januárjáig ezt a támogatást csak az egyenes ági családtagok kaphatták meg, januártól jogosult rá más rokon is, például sógor, unokahúg. Jogosult rá az a személy is, aki nem áll rokoni kapcsolatban az ápolttal, de vele egy háztartásban él, abban az esetben is, ha csak átmeneti lakhelyről van szó.
u Ápolási támogatást kap az a személy is, aki levelező tagozaton tanul, s távolléte idején biztosítani tudja a felügyeletet a beteg számára.
u Az ápolási támogatás akkor is jár, ha az ápoló személy éppen nem gondoskodik a betegről. Ez egy évben legfeljebb 30 nap, s erre az időre biztosítania kell a beteg felügyeletét, az önkormányzat alkalmazásában álló személy által. A támogatás erre az időre is jár.
u A ZŤP-igazolvánnyal rendelkező súlyosan egészségkárosodott személy jogosult ún. parkolókártyára. Különösen fontos ez akkor, ha az adott személy orvoshoz megy vagy orvoshoz kísérik, hiszen ma már gyakran a kórházak, rendelőintézetek környékén is kevés a parkolóhely – a kártyával rendelkező megállhat a rokkantaknak kijelölt helyen, de ott is, ahol a közlekedési szabályok ezt másoknak nem teszik lehetővé. Igényelni ezt is a járási munka-, szociális-, és családügyi hivatalban kell. (sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.