Ha felröppen az esetleges elbocsátás híre, sokan kétségbe esnek, és passzívan várják a felmondólevelet…
Hogyan tartsuk meg az állásunkat bizonytalan időkben?

Az új tranzakciós adó miatt néhány cég bezárhat, külföldre költözhet. Amelyek mégis próbálnak túlélni, előbb-utóbb takarékoskodni fognak, több helyen elbocsátások fenyegetnek. Ilyenkor mindenkiben felmerül a kérdés: a főnök miért éppen nem engem küldene el? Hogyan tarthatom meg az állásom?
Rendszerint azok a lojális alkalmazottak ússzák meg a mindenkori leépítést, akikről mindenki tudja – a főnök is –, hogy fontos számukra a munka, és hajlandóak dolgozni magukon. A JobsIndex társaság által készített felmérés szerint a munkavállalók 53%-ának van lehetősége továbbképzésen részt venni a munkahelyén. Modern korunkban, amikor minden gyorsan fejlődik, fontos, hogy folyamatosan képezzük magunkat. A különböző tanfolyamok révén egyrészt bővül a tudásunk és a szakértelmünk, ami előremozdíthatja a karrierünket, másrészt rugalmasabban tudunk reagálni a munkakör esetleges megváltoztatására, elbocsátás esetén pedig könnyebben alkalmazkodhatunk az új munkahelyhez.
A JobsIndex felmérése szerint azonban csak az alkalmazottak 12%-a használja ki teljes mértékben a cégén belüli képzés lehetőségét. A jelenlegi demográfiai helyzet és a munkavállalók összetétele miatt a belső képzés már nemcsak a fiatalokat vagy a 40 év alatti munkavállalókat érinti, hanem a képesítés javítása a középkorú és idősebb munkavállalók számára is kulcsfontosságú.
10 tanács
Ha tényleg fennáll a leépítés veszélye, viszont nem szívesen váltanánk, akkor próbáljuk meg megtartani a pozíciónkat! A kariera.sk portál 10 pontban foglalta össze, hogyan kellene ilyenkor viselkedni, hogyan lehetne a helyzetből jól kijönni.
- Ne essünk pánikba, ne vonjunk le elhamarkodott következtetéseket! Még akkor is, ha már szinte a küszöbön az elbocsátás, őrizzük meg a nyugalmunkat! A helyzet gyakran teljesen másképp alakul, mint gondolnánk. Igyekezzünk minél több információt szerezni, majd objektíven és reálisan mérlegeljük a helyzetet!
- Koncentráljunk a munkára, és próbáljuk meg a legjobbat kihozni magunkból, hogy az elvégzett munka tökéletes legyen! Még ha tényleg elveszítenénk is az állást, így kiváló referenciát kaphatunk, ami segíthet abban, hogy gyorsabban találjunk új munkahelyet.
- Ha a cégnél már spekulációk keringenek a leépítésről, érdemes személyesen felkeresni a főnököt. Az őszinte hozzáállást nagyra értékelik, és mindenképpen jobb, mint a pletykákra hagyatkozni. A helyzetet nem oldjuk meg azzal, hogy megbeszéljük a dolgot a kollégákkal, akik ugyanabban a helyzetben vannak, mint mi.
- Miután rászántuk magunkat a főnökkel való beszélgetésre, nagyon fontos, hogy alaposan felkészüljünk rá. Gondoljuk át a lépéseket és a kérdéseket! Nagyon fontos, hogy tényszerű, leíró hangnemet használjunk. Kerüljük a felesleges érzelmeket!
- Fölöslegesen ne bizalmaskodjunk! Még ha tudjuk is, hogy a cég rossz helyzetben van, és leépítésekre vagy más megtakarításokra készül, soha ne pletykáljunk róla! Ne csak a munkahelyen, de inkább sehol! Sosem lehet tudni, ki hallgatja, és a pletykák villámgyorsan terjednek. Ha a cég válságban van, kitör a farkasmorál. Mindenki minden eszközt bevet, hogy megtartsa a helyét, akár a kollégái rovására is. Ilyen légkörben a véleményünket inkább tartsuk meg magunknak!
- Érdeklődjünk aktívan a cég helyzetéről, és gondolkodjunk el azon, hogyan lehetne a cég hasznára válni! Az általunk felkínált esetleges segítség ne legyen mesterkélt, hamis, hanem illeszkedjen a temperamentumunkhoz és a munkakörünkhöz! A túlzott aktivitás néha káros, ahogyan a felesleges szerénység sem mindig hasznos. Válság idején semmiképpen se üljünk ölbe tett kézzel, passzívan, amíg a felettesünk meg nem kér valamire. A passzivitással legfeljebb az a meggyőződés erősödhet a felettesünkben, hogy jó döntés megválni tőlünk.
- Legyünk önállóak, ne féljünk egyedül dönteni! Egyetlen főnök sem szereti, ha minden aprósággal hozzá rohannak. Az önálló munkavégzés képessége az egyik fő kritérium az alkalmazottak értékelése során.
- Hirtelen ne változtassuk meg a megjelenésünket, ne beszéljünk a magánéletünkről! A részletekre való odafigyelés pluszpontokat jelenthet olyan cégeknél, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a megjelenésre, például a bankokban. Ez azonban nem lehet radikális változás. Vigyázni kell arra is, mennyit mesélünk a magánéletünkről, az esetleges problémáinkról. Ha eljut a főnök fülébe, aki éppen felmondásokat ír, például egy olyan információ, hogy alkalmazottja a mozgásképtelen nagymamáját gondozza, ami kimeríti és sok idejét veszi igénybe, csúnyán visszaüthet.
- Válsághelyzetben nem tanácsos fizetésemelést kérni, ha pedig a főnök egy másik pozíciót, áthelyezést ajánl fel, ami kisebb fizetéscsökkenéssel vagy bizonyos juttatások megszüntetésével járhat, és nem tiltakozunk, azt a jövőben értékelni fogják.
- Ne próbáljuk kétségbeesetten elhárítani a felmondást! Különösen nem ajánlott nem szokványos módszerek alkalmazása, mint például a főnök meghívása kávéra, mások ellen való intrikák, rágalmazás vagy a saját vonzerőnk kihasználása. Néha jobb csak egyszerűen összeszorítani a fogunkat és azt mondani magunknak: ezzel a problémával nem vagyunk egyedül, mások is átélték már.
Kifejezetten nem jó, ha valaki csak a munkájának él, egész nap csak a munkahelyén tartózkodik, kizárólag csak a munkájáról beszél, még elalvás előtt is a munkáján rágódik. Szakemberek szerint fontos, hogy pihenjünk, hogy legyen valamilyen hobbink, és a munkahelyről való távozás után más dolgokra is gondoljunk – így sokkal könnyebben túljuthatunk a munkahely elvesztésén, ha arra mégiscsak sor kerülne.
Munkaerőpiaci oktatást és képzést biztosít a Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal az álláskeresők listáján lévők számára, a munkáltató az alkalmazottai számára, valamint nem kormányzati vagy magánszervezetek az adott szakma iránt érdeklődők számára. A munkaügyi hivatal meghatározott feltételek mellett az álláskeresőnek képzési és munkaerőpiaci felkészülési támogatást, étkezési, szállás- és utazási költségtérítést nyújthat. A lehetőségekről és az aktuális átképzési ajánlatokról a lakóhely szerint illetékes munkaügyi hivatalban lehet tájékozódni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.