Az egyéni vállalkozók helyzete más

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓAz egyéni vállalkozók (SZČO) esetében kissé más a helyzet, mint az alkalmazottaknál. Maga az egyéni vállalkozás nem akadálya annak, hogy a korengedményes nyugdíjas dolgozzon. Náluk a kötelező nyugdíjbiztosítás határoz.

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Az egyéni vállalkozók (SZČO) esetében kissé más a helyzet, mint az alkalmazottaknál. Maga az egyéni vállalkozás nem akadálya annak, hogy a korengedményes nyugdíjas dolgozzon. Náluk a kötelező nyugdíjbiztosítás határoz. Az egyéni vállalkozó ugyanis bizonyos összeg felett köteles nyugdíjbiztosítást fizetni. Mivel korengedményes nyugdíjat a törvénymódosítás szerint csak az kaphat, aki kijelentkezik a nyugdíjbiztosítási rendszerből, így tehát ez azt jelenti, hogy az az egyéni vállalkozó, aki a jövedelme alapján köteles nyugdíjbiztosítást fizetni, nem lehet jogosult a korengedményes nyugdíjjuttatásra, hiszen bent van a nyugdíjbiztosítási rendszerben.

Bizonyos bevétel alatt dolgozhat

Az összeg, ami eldönti, hogy az egyéni vállalkozó köteles-e nyugdíjbiztosítási járulékot fizetni vagy sem, minden év július 1-jétől változik. Ha a tavalyi évi, azaz a 2010-es bevétel nem haladta meg a 3948,72 eurót, az egyéni vállalkozó nem köteles nyugdíjbiztosítást fizetni. Vagyis ilyen esetben továbbra is dolgozhat korengedményes nyugdíjasként is.

3948,72 euró

Ha nem haladja meg ezt az összeget az egyéni vállalkozó 2010-es bevétele, nem köteles nyugdíjbiztosítást fizetni.

Ez tehát azt jelenti, hogy mivel nincs benne a nyugdíjbiztosítási rendszerben, kaphat korengedményes nyugdíjat abban az esetben is, ha továbbra is egyéni vállalkozóként dolgozik.

Magyarán: az a lényeg, hogy ne keressen eleget ahhoz, hogy nyugdíjbiztosítást kelljen fizetnie. Ebben az esetben ugyanis továbbra is vállalkozhat, s mellette kaphatja a korengedményes nyugdíjat is.

Ha magasabb a bevétele, választania kell

Ha a korengedményes nyugdíjas egyéni vállalkozó tavalyi bevétele meghaladja a 3948,72 eurót, akkor az alkalmazotti státuszban lévőkhöz hasonlóan el kell döntenie, hogy a nyugdíjra tart-e igényt, vagy továbbra is működik egyéni vállalkozóként.

Meg kell szüntetnie a tevékenységét

Ha úgy dönt, hogy inkább a nyugdíjat akarja kapni, akkor két teendője van: meg kell szüntetnie az egyéni vállalkozását, vagyis visszaadni az iparengedélyt, ezt követően pedig a Szociális Biztosítóban ki kell jelentkeznie a nyugdíjbiztosítási rendszerből. Az adminisztratív bonyodalmak elkerülése végett, s annak érdekében, hogy biztosan megkapja márciusban is a nyugdíjat, ajánlatos legkésőbb február 10-ig kijelentkeznie, ugyanúgy, mint az alkalmazotoaknak. tólük eltérően azonban az egyéni vállalkozó ezt maga teszi meg. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?