u Az adó és járulékok kiszámításának alapja a szuperbruttó bér lesz.
A LEGFONTOSABB VÁLTOZÁSOK
u Az adó és járulékok kiszámításának alapja a szuperbruttó bér lesz. A munkavállalók az eddigi nettó bérhez megkapnák azt a részt is, amelyet eddig adóként és járulékként a munkáltatójuk elvezetett, plusz megkapnák a munkáltatónak a munkavállalóra fordított egyéb költségeit.
u A szuperbruttó bér 9 százaléka lesz az egészségbiztosítási járulék, és 19 százalék az összevont szociális biztosítási járulék. A jövedelemadó marad a 19 százalékos szinten.
u A maximális kivetési alap – amiből a járulékokat fizetjük – a létminimum 20-szorosa lesz egységesen.
u Az adómentes adóalap a létminimum 18-szorosa lesz a mostani 19.2-szerese helyett, vagyis magasabb adót fizetünk a jelenleginél. Az adómentes adóalap jövőre 3440,38 euró lenne.
u Az adóalap nem csökkenthető a befizetett járulékokkal, ami lényegében azt jelenti, hogy a járulékok után még adózunk is. Ez különösen az egyéni vállalkozókat (SZČO) érintené negatívan.
u Az egyéni vállalkozók annak kövekteztében is hátrányos helyzetbe kerülnek, hogy egységesül a kivetési alap mindenki számára. Vagyis az egyéni vállalkozónak nem lesz arra módja, hogy a minimális kivetési alapból fizesse a járulékokat, ezáltal tehát tovább nőnek a költségei.
u Az alkalmi munkavállalók (egyezség alapján dolgozók) is fizetnének szociális biztosítást. Egyelőre nem tudni mennyit, Richard Sulík tervezete alapján 19 százalék lenne, Ivan Švejna (Híd) 13,1 százalékot javasol, továbbá azt, hogy például csak 300 eurós bevétel felett fizessen szociális-társadalombiztosítási járulékot az alkalmi munkavállaló. (sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.