Illusztráció
A bérbe adott helyiségek kiüríttetéséről

Sokan adnak bérbe különböző ingatlanokat, s amíg a bérlő rendszeresen fizet, illetve amíg nincs szükség a szóban forgó ingatlanra, eszünkbe sem jut, hogy később nem tudunk majd megszabadulni a bérlőtől. Mi van akkor, ha a bérleti szerződés lejárta után a bérlő egyszerűen nem hajlandó átadni az ingatlant? Erre a kérdésre keresi a választ ifj. Mészáros Lajos jogász, olvasói levélre reagálva.
Asztalosmunkákkal foglalkozó cégemnek saját műhelye mellett raktárhelyiségei is vannak. Az egyiket 2023. tavaszán két évre bérbe adtuk egy másik cégnek. A bérleti szerződés 2024. április 20-án járt le, és mivel a bérleti idő alatt a bérlő többször is késve fizette meg a havi bérleti díjat, ráadásul most szükségünk van a raktárra, márciusban közöltem a bérlővel, hogy nem kötünk vele új szerződést. A gond az, hogy a bérlő már akkor jelezte, hogy nem hajlandó kiköltözni, és ezt tartja is, hiszen a raktár máig tele van a dolgaival (főleg kartondobozokkal és egyéb limlomokkal), a cégvezető pedig már nem is kommunikál velem. Arra lennék kíváncsi, hogy milyen jogi lehetőségeink vannak a volt bérlővel szemben? Hogy tudnánk őt törvényesen „kitenni” a raktárból?
A bérleti jogviszonyokat általánosságban a Tt. 40/1964 sz. Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályozza, amelyet a Tt. 116/1990 sz. a nem lakhatásra szolgáló helyiségek bérletéről szóló törvény (Hbt.) egészít ki akkor, ha a bérlemény pl. egy raktárhelyiség (tehát olvasónk esetében is). Mivel olvasónk kérdései a Hbt. mellett a Ptk. rendelkezéseit is érintik, adott esetben mindkét törvényt érinteni fogjuk.
A bérleti szerződések egyik legfontosabb eleme – akár ingóság (pl. autó) vagy épp ingatlan (pl. lakás vagy raktárhelyiség) a bérlet tárgya – a bérleti idő meghatározása. Elsősorban azt kell tisztázniuk a feleknek, hogy határozott vagy határozatlan időre szóljon-e a bérlet, ha pedig határozott időre, akkor az milyen hosszú legyen. A Hbt. 9/1. §-a szerint ugyanis a határozott időre kötött bérlet ennek az időnek az elteltével ér véget. Ez azt is jelenti, hogy bármiféle, a bérlet megszűnésére irányuló egyéb cselekmény (pl. a szerződés egyoldalú felmondása vagy közös megegyezéssel való felbontása) csakis a bérleti idő lejárta előtt jöhet szóba.
A határozott időre kötött bérleti szerződés azért is nyújt biztonságot a bérbeadónak, mert a bérlet „legrosszabb esetben” a bérleti idő lejártával magától megszűnik. A megszűnés egyik fő következménye pedig az, hogy a bérlőnek azután már semmilyen használati joga nincs a bérleményhez, így a Hbt. 13. §-a szerint kénytelen a bérleményt a saját dolgaitól kiüríteni és a bérbeadónak az eredeti átvett állapotában (de bizonyos mértékű elhasználódás figyelembevételével) visszaadni.
Ha a bérlemény nincs kiürítve rögtön a bérlet megszűnése után vagy a szerződésben rögzített időpontig, a bérbeadó a Ptk. 676/2. §-a alapján a bírósághoz fordulhat, hogy az kötelezze a bérlőt a bérlemény kiürítésére és visszaadására. Ám erre a beadványra a bérbeadónak csak 30 napja van a bérlet megszűnésének napjától, és ha ezt a határidőt lekési, a bérlet a törvény által meghosszabbodik, mégpedig legfeljebb egy évvel. A bírósági beadványt egyébként egyetlen módon, de el lehet kerülni, de csakis úgy, ha egy bérleti szerződés megkötésekor a felek közjegyzői jegyzőkönyvbe foglalják a kiürítés végrehajthatóságát.
Olvasónknak még maradt egy kis ideje a bírósághoz fordulni a raktár kiürítésének ügyében, amit mindenképp meg kell tennie ahhoz, hogy a bérlőt legálisan tudja „kitenni” a helyiségből. Amit pedig emellett a bírósági eljárás során tehet azért, hogy közben már ő maga használhassa a helyiséget, az a volt bérlő dolgainak áthelyezése és egy másik helyen való tárolása, amely költségeit utólag követelheti a bérlőtől. Ügyelni kell viszont arra, hogy a bérlő dolgaiban a tároláskor ne essen kár, mivel ezekért a károkért a bérbeadó (tehát olvasónk) felelne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.