Üzleti fogás a csökkenő lisztár?

Pozsony. Üzleti fogásnak minősítette több agrártermelő néhány kereskedő állítását, miszerint ha a búza felvásárlási ára csökken, akkor a liszt ára is lefelé mozdul el. Az eddigi tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a végtermékek árán nem változtatnak.

Zsákokban áll az idei termés. Hiába olcsóbb a gabona, mégsem fizetünk kevesebbet a péksüteményekért. Somogyi Tibor felvétele „Egy hónappal ezelőtt is ugyanannyiba került a kenyér, mint most. Pedig akkor a felvásárlók 6 200 koronát is megadtak egy tonna kenyérgabonáért, ma pedig mindöszsze 3500–3800 koronát kínálnak érte” – érvelt Štefan Zaťko, a Techagro társaság vezérigazgatója, aki a jelenlegi gabonaárakat „az emberi méltóság alattinak” nevezte. Nem hisz az ilyen árcsökkenő hírekben Patasi Ilona, a dunaszerdahelyi regionális agrárkamara igazgatója sem. „A termés országos viszonylatban jobb ugyan a tavalyinál, ám a rekord elmarad, a gabona minősége a vártnál alacsonyabb, Kelet-Szlovákiában pedig az árvíz tizedeli a termést” – sorolta érveit Patasi. Ő is azt a nézetet osztja, hogy az ilyen kijelentések „a farmerárak leverésére irányulnak”. „Franciaországban néhány évvel ezelőtt már volt példa a gabona árának csökkenésére, a kenyér és péksütemény bolti ára mégsem változott” – lapozta fel emlékeit egy francia újságíró, kétségbe vonva a kiskereskedelmi árak ilyen értelmű változását nálunk.

Valóban olcsóbb lesz-e a cukor, ha az EU megvalósítja a cukorpiaci reformot? – tettük fel a kérdést a cukorgyártók szlovákiai szövetsége képviselőinek, párhuzamot keresve a gabona- és a cukorrépaárak között. „Ha a cukorpiaci reform az előterjesztett formában maradéktalanul megvalósulna, úgy a kristálycukor bolti ára számításaink szerint valóban csökkenhet, de nem 30–40%-kal, ahogy azt egyesek tálalták. Ám a cukorkák, csokoládék és más, cukrot tartalmazó édesipari termékek ára aligha változna” – hangzott a válasz, amelyet a szövetség képviselője a következő példával toldta meg. „Nem lettek olcsóbbak az üdítőitalok sem azáltal, hogy a szlovákiai gyártók a drágább répacukrot felcserélték az olcsóbbnak mondott izocukorra, azaz a kukoricakeményítőből gyártott folyékony édesítőszerre”.

A hazai élelmiszergyártók többsége nem hisz abban, hogy csökkennének az élelmiszerárak, ha az általános forgalmi adót a jelenlegi 19%-ról néhány százalékkal, konkrétan 10%-ra mérsékelnék. Simon Zsolt földművelésügyi miniszter is azzal vetette el Robert Ficónak, az ellenzéki Smer elnökének minapi kezdeményezését, hogy a kiskereskedelmi árak nem változnának, csak az egyes bolthálózatok bővítenék árrésüket. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?