Újra fával lehet a legolcsóbban fűteni

Pozsony. Az újévtől újra fával, barnaszénnel és koksszal lehet a legolcsóbban fűteni – derül ki a Szlovák Villamos Művek energetikai tanácsadó központjának elemzéséből. Aki a fafűtés mellett dönt, annak az átlagos éves kiadásai 7115 korona körül mozognak.

Pozsony. Az újévtől újra fával, barnaszénnel és koksszal lehet a legolcsóbban fűteni – derül ki a Szlovák Villamos Művek energetikai tanácsadó központjának elemzéséből. Aki a fafűtés mellett dönt, annak az átlagos éves kiadásai 7115 korona körül mozognak. Ennek a többszöröse, ám még mindig az olcsóbb megoldásnak számít a barnaszén-fűtés, ami évente 22 194 koronánkba kerülhet, míg ha a koksz mellett döntünk, akkor 25 060 koronával terheljük le a pénztárcánkat. Ez utóbbiaknál sokkal tisztább, és az árban sem sokban különbözik a földgázfűtés, ami évente 25 271 koronájába kerül a családi házak tulajdonosainak. A fűtés szempontjából továbbra is a villany számít a legdrágább energiahordozónak, ami évente 33–53 ezer koronájába kerül a fogyasztóknak. Ennél drágábbnak már csak a propángáz számít, ami több mint 82 ezer koronával terheli le azoknak a háztartásoknak a költségvetését, ahol mellette döntenek. Regionális szempontból a legnagyobb különbségek a villanyfűtés esetében vannak. Aki a Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltatótól veszi az energiát, az évente 53 380 koronát fordíthat a fűtésre, Közép-Szlovákiában ugyanez 43 308, Kelet-Szlovákiában pedig 33 861 koronába kerül.

Jelenleg a legtöbben gázzal fűtenek, ami a nyolcvanas évek végén és a kilencvenes évek elején vált a legolcsóbb fűtőanyaggá. Akkoriban a gáz árát központilag rendkívül alacsony szinten tartották. Emiatt a kilencvenes években a fogyasztók nagy része átállt a gázfűtésre, amit segített a masszív gázművesítési program is. Szlovákia 1,6 millió, tartósan lakott lakásából így mára 1,3 millióban van bevezetve a gáz. Az elmúlt években azonban folyamatosan emelkedett a gáz ára, így egyre kevesebben döntenek úgy, hogy átállnak a fűtésnek erre a formájára. A gázművesítésre felhasznált összeg 2000 óta esett vissza jelentősebb mértékben, amikor erre a célra a Szlovák Gázművek (SPP) még 2,2 milliárd koronát fordított. A gázművek idén már csak 500 millió koronát fordít gázművesítésre. Idén januárban azonban az előző hónaphoz képest 55 százalékkal nőtt a gáz, 42,3 százalékkal a víz és 28,3 százalékkal a villanyenergia ára. Jövő év januárjától azonban a gáz árát újra 40 százalékkal kívánják növelni, vagyis csaknem olyan drága lesz, mint ha villannyal fűtenénk. (mi, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?