Tartós a Mol lendülete

Budapest. A Mol Rt. stratégiája a regionális konszolidáció, azaz, hogy a Balti tengertől az Adriáig húzódó térségben egységes olajcsoport jöjjön létre. Ennek megvalósulási formái azonban különbözőek lehetnek – emlékeztetett Mosonyi György, a Mol Rt. vezérigazgatója.

Közép-Európában átrendeződik az olajpiacĽuboš Pilc felvételeMosonyi György szerint a cég a sikeresen működő szibériai vegyesvállalata segítségével 2005 végére megduplázza kőolajtermelését, amely jelenleg évi 1,1 milliárd tonna. A vezérigazgató a Mol és a lengyel PKN olajvállalat közeledéséről elmondta: a cél a két vállalat együttműködése, de a tárgyalások részleteiről csak akkor érdemes beszélni, ha már konkrétumokról tudnak beszámolni. A Mol Rt. már 2001 óta komoly és folyamatos tárgyalásokat folytat a PKN Orlennel a két cég erőinek valamilyen szintű egyesítéséről – nyilatkozta a Mol Rt. vezérigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján. A Reuters brit hírügynökség értesülésére reagált, miszerint elképzelhető, hogy Magyarország és Lengyelország még ebben a hónapban előzetes megállapodást köt a két vállalat kapcsolatának szorosabbra fűzéséről. A cél a pozsonyi Slovnaftot is birtokló Mol és a PKN Orlen együttműködése, de a tárgyalások részleteiről csak akkor érdemes beszélni, ha már konkrétumokról tudnak beszámolni. A két olajcég jövőjével kapcsolatban az egyik lehetséges megoldás a kereszttulajdonlás, amely 2006-ra teljes összeolvadássá terebélyesedne. A lengyel állam a PKN-ben 28%-kal, a magyar állam a Mol-ban 23%-kal részesedik. A terv része, hogy a PKN vásárolna a Mol által kibocsátandó új részvényekből, a Mol az ebből származó készpénzből venne PKN részvényeket. A megállapodást Medgyessy Péter miniszterelnök írhatja alá, aki november 19-én Lengyelországba látogat. A cég a sikeresen működő szibériai vegyes vállalata segítségével 2005 végére megduplázza kőolajtermelését, amely jelenleg évi 1,1 millió tonna. Szibériában annyit termelnek egyetlen vállalattal, mint Magyarországon összesen. Emellett jelentős eredményeket értek el benzinkút-hálózatuk bővítésében: például Romániában országos lefedettséget értek el azzal, hogy az eddigi 50 mellé további 23 kutat vásároltak, ezen kívül Szlovéniában szerdán adtak át 3 újabb töltőállomást. A vállalat Pakisztánban és Jemenben egy nemzetközi konzorcium tagjaként, 10%-nyi részesedéssel szeizmikus méréseket végez szénhidrogének felkutatására. Pakisztánban a közelmúltban egy 20 milliárd köbméter gázt rejtő gázmezőt sikerült felfedezni, és már folynak a tárgyalások az elszállításhoz szükséges csővezetékek kiépítéséről. A vezérigazgató kitért rá, hogy hosszabb távú elképzeléseik között szerepel a magyar és a horvát gázvezetékrendszer összekötése. A beruházás költségét 10 milliárd forintra becsülik, ezzel lehetővé válna gáz szállítása Magyarországról Horvátországba. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?