Sereghajtók vagyunk a termelékenységben

Prága/Budapest. A nemzetközi átlagnál is több a kiesett munkaidő a közép-európai reformországokban. Elsősorban a középvezetőknél bukik el a munka, de nincs megfelelő ellenőrzés, és a munkamorál sem tökéletes.

Prága/Budapest. A nemzetközi átlagnál is több a kiesett munkaidő a közép-európai reformországokban. Elsősorban a középvezetőknél bukik el a munka, de nincs megfelelő ellenőrzés, és a munkamorál sem tökéletes. Annak ellenére, hogy a nemzetközi termelékenységi szint növekedése figyelhető meg, a munkaidő 38 százalékát, azaz a 225 munkanapból mintegy 85 napot improduktívan tölt minden munkavállaló – derül ki a Czipin and Proudfoot Consulting által immár 10.alkalommal elkészített Nemzetközi Termelékenységi Tanulmányból.

A tanulmány tíz ország, Németország, Franciaország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Magyarország, Csehország, az Egyesült Államok, a Dél-afrikai Köztársaság, Ausztria és Ausztrália termelékenységét és a termelékenység-növekedésének akadályait vizsgálta. Az 1668 részletes esettanulmány alapján elkészült tanulmány adatai szerint a magyar vállalatoknál például a termelékenységi problémák következtében kiesett munkanapok száma eléri a 104-et, ami 59%-os termelékenységi szintet takar, szemben az optimálisnak tartott 85 százalékos mutatóval. Csehországban a kiesett munkanapok száma 91, ami 62 százalékos termelékenységnek felel meg. A Czipin & Proudfoot Consulting által elkészített tanulmánya rámutat arra, hogy az improduktivitás hátterében, az esetek 53 százalékában továbbra is a nem megfelelő vezetés és irányítás, valamint az ellenőrzési hiányosságok állnak. A tanulmányból kitűnik az is, hogy a vizsgált vállalatok értékesítési tevékenységének hatékonyságában is jelentős tartalékok rejlenek, hiszen az értékesítésben dolgozók mindössze idejük 10%-át töltik aktív eladással.

A termelékenységi szint globális javulása ellenére, a termelékenység tekintetében jelentős szektorális különbségek mutatkoznak. Az adatokból kitűnik, hogy a leghatékonyabb iparágban működő vállalatok átlagosan 17 százalékkal produktívabbak, mint például a munkaerőigényes élelmiszer-ipari vállalatok, amelyek produktivitása az idén romlott. (ng, id)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?