Pozsony. A külföldi beruházások becsalogatásában az állam helyett egyre inkább az önkormányzatoknak kell átvenniük a kezdeményező szerepet. A közvetlen pénzinjekciók szerepét pedig mindinkább a képzett, rugalmas munkaerő megléte tölti be.
Pénzinjekció helyett képzettséget
A Trend gazdasági hetilap úgy látja, a SARIO élén túl sok a személycsere, ezért nincs, aki a hosszú távú koncepciókat kivitelezné, a potenciális érdeklődőkkel évekig ápolná a kapcsolatokat. A gazdasági minisztérium most dolgozik egy új beruházás-támogatási törvénytervezeten – ennek gyengéje, hogy egy-egy támogatott beruházás esetében 165 napon belül döntenének az állami pénzinjekció odaítéléséről, ami túl hosszú idő. A gazdasági tárca koncepciója Szlovákiát 3 zónára osztja: a legbőkezűbb állami segítséget a 15%-nál magasabb munkanélküliségű járásokban letelepedő társaságoknak adná, közepesen nagyvonalú a 10-15% közötti munkanélküliséggel küszködő járások esetében, végezetül a 10 százaléknál alacsonyabb munkanélküliségű járásokban minimális volna az állami pénzinjekció. A dél-szlovákiai járások közül Léva, Korpona, Nagykürtös, Losonc, Rimaszombat, Nagyrőce, Rozsnyó, Kassa-vidék, Tőketerebes és Nagymihály esik a legnagyobb támogatást igényelhetők közé, ami egyben azt jelenti, ezek a térségek maradtak le a leginkább. A közepes kategóriába Dunaszerdahely, Vágsellye, Nyitra, Érsekújvár és Komárom tartozik, míg a támogatásra alig szorulók között csupán a Galántai és a Szenci járást találjuk.
Felmerül a kérdés: vajon szükséges-e még jelentős állami pénzekkel támogatni az invesztorokat? A nagyberuházások kora lassan lecseng, az utolsó izgalmas, zsíros falat a koreai Samsung LCD-monitorokat gyártó telephelyének megszerzése. Bár a SARIO szerint napjainkban 120 érdeklődővel tárgyal, ennél is izgalmasabb, hogy hová telepednek a Szlovákia iránt érdeklődő cégek. Ebben egyre nagyobb szerepet játszanak a regionális szervezetek, a polgármesterek. Gondoljunk csak Lévára! Pavol Rusko volt gazdasági miniszter erőnek erejével Lévára vitte volna a koreai Hankook gumiabroncsgyártót, óriási állami támogatás árán. Végül a Dzurinda-kormány elállt a tervtől, ám a dél-szlovákiai város mégsem maradt munkahelyek nélkül. Az agilis városvezetés különösebb felhajtás nélkül megtöltötte az ipari parkját cégekkel, és most gazdasági élete több lábon áll. A Kassa közeli Kenyhec ipari parkja is minimális állami segítség mellett telt meg, ehhez „csupán“ egy tevékeny polgármester kellett. A kisebb beruházók az autópálya meglétéhez sem ragaszkodnak, például a Nyitra melletti Verebély ipari parkjában már csupán egyetlen hely kiadó. Tibor Tóth, Verebély polgármestere szerint az állam áttételesen segített nekik, mégpedig abban, hogy ügyükben semmit nem csinált, azaz nem fékezte a város kétoldalú kapcsolatfelvételeit. A beruházók egyre inkább azt vizsgálják, hogy az adott ország politikai, gazdasági környezete és jogrendszere mellett mennyire képzett a munkaerő, mennyire képesek az alkalmazottak felnőni a tudásigényes iparágakhoz. Vagyis a képzésben, a tudomány felkarolásában segíthet az állam, ám a Fico-kormány első évében e téren mindössze annyi történik, hogy a Szlovák Tudományos Akadémia pénzhiány miatt több mint 600 alkalmazottját kénytelen elbocsátani. (T, shz)
Külföldi beruházások
Év Összeg
2000 97
2001 24
2002 170
2003 38
2004 28
2005 20
A vállalati szférába irányuló külföldi beruházás milliárd koronában (Forrás: T)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.