Nem mindig a művi megoldás a legjobb

A szennyvizek tisztítása, elhelyezése korunk legfontosabb környezetvédelmi feladatai közé tartozik.

A szennyvizek tisztítása, elhelyezése korunk legfontosabb környezetvédelmi feladatai közé tartozik. Igaz, hogy földünknek mind felszíni, mind felszín alatti vízkészletei folyamatosan szennyeződtek, ugyanakkor a természet ezeket a szennyeződéseket a múltban aránylag könnyen elviselte és káros következményeit kiküszöbölte. Az egyre nagyobb mértékű iparosodás, vegyszerezés és az urbanizáció következtében a szennyvíz kibocsátása mind erőteljesebben növekszik, így a szennyvizek tisztításával és elhelyezésével kapcsolatos gondjaink is egyre súlyosabbak. A szennyvíztisztítás mesterséges módszereit igen magas költségek jellemzik. Ennek ellenére sem eredményezik a probléma teljes megoldását. A szennyvíztisztító berendezésekből elfolyó vizek tisztasága ugyanis nem kielégítő, és problémát jelent a víztisztítás során a telepen maradó víz elhelyezése is. További problémát jelent, hogy a szennyvíztisztító telepek gazdaságos létesítése és üzemeltetése megfelelő berendezéseket feltételez, amelyek azonban csak nagyobb települések esetében valósíthatók meg. Az említett tények ismeretében a kutatók az utóbbi időben a természetes szennyvíztisztításnak, a szennyvizek elhelyezésének módszereit igyekeznek megoldani és alkalmazni. E megoldások közé tartozik a szennyvizek elhelyezése fás kultúrákban, esetleg mezőgazdasági területeken öntözés, trágyázás céljából. Nagy jelentősége lehet a szennyvíziszap elhelyezésének. A kutatás eredményei és a gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a szennyvizeknek csupán mesterséges úton történő tisztítása nem oldható meg gazdaságosan, mivel elsősorban a szennyvizek szervesanyag-tartalmát távolítja el, illetve csökkenti, míg az ásványi eredetű anyagokét lényegében változatlanul hagyja. Mivel a szennyvíztisztító berendezésekből elfolyó vizek továbbra is szennyezik bizonyos mértékben a felszíni vizeket, környezetvédelmi szempontból rendkívül fontos a szennyvíztisztító módszerek további fejlesztése. Ennek értelmében a szennyvizek elhelyezése elsősorban a talajon, illetve a talajban kívánatos, ahol a szennyező anyagokat az ott meglévő mikroorganizmusok tápanyagforrásává tesszük, amelyek aztán gondoskodnak a szennyező anyagok lebontásáról, felhasználásáról. Ezt a kettős célt valósítja meg a szennyvizek fás kultúrákban történő hasznosítása. ĺgy a keletkező szennyvizek tartalmát szabályozott módon a fás kultúrára juttatjuk, tápanyagtartalmát és vízértékét pedig a fatermesztés növekedése által hasznosítjuk. A fás kultúrákban elhelyezett szennyvizek felhasználása által 15–20%-os fatömeg-gyarapodás érhető el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?