Ne döntsünk elhamarkodottan

A lakásépítés vagy felújítás esetében rengeteg olyan munka van, amit önerőből is el tudunk végezni, az igazán komoly feladatokat ellenben érdemes építőipari cégre vagy vállalkozóra bízni. Egyáltalán nem könnyű feladat azonban kiválasztani azt az igazit, aki a pénztárcánkhoz mérten és az igényeinknek megfelelően végzi el a munkát.

Döntésünk meghozatalához először is el kellene döntenünk, hogy mit is akarunk valójában megcsináltatni, és hogy ehhez mennyi pénz áll a rendelkezésünkre. Ha széleskörű felújítást tervezünk, akkor érdemes olyan céget választani, amely az összes általunk igényelt munkát elvégzi, megkímélve bennünket attól, hogy minden egyes munka elvégzéshez külön külön kelljen kiválasztanunk az építőt. A fogyasztóvédelmi szakemberek szerint ahhoz, hogy megfelelően döntsünk, legalább három cég árajánlatával kellene megismerkednünk.

Nem árt, ha utánanézünk annak is, hogy a cég vagy vállalkozó hogyan végezte el a korábban rábízott munkát. A legmegbízhatóbb információkat ez esetben is a barátainktól, ismerőseinktől szerezhetjük, akik hasonló munkákra már felbéreltek valakit. Ez esetben arra is van lehetőségünk, hogy megnézzük milyen munkát végzett a cég, és az árakkal is tisztában lehetünk, még mielőtt felvennénk a kapcsolatot az illető céggel. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor sem kellene az első utunkba eső cégbe kapaszkodni. Az egyik legveszélyesebb módszer, ha a reklámújság egysoros hirdetésében feltüntetett telefonszámon rendeljük meg a szerelőt, akiről semmit sem tudunk, és akinek néha néha kellő végzettsége sincs a feladat ellátásához. Ha mégis mellette döntenénk, akkor kérdezzünk rá, hol végzett hasonló munkát, és ha van rá lehetőségünk, nézzük is meg, hogyan végezte el a rábízott feladatot. Ha a vállalkozó elzárkózik attól, hogy elárulja, kinek is dolgozott korábban, az az első olyan figyelmeztető jel lehet, ami elriaszthatja a megbízót.

A komoly cégekkel szerződést is köthetünk az elvégzett munkára, ahol pontosan feltüntetik, mit is végeznek el, és pontosan mennyiért. Ez esetben érdemes odafigyelni, hogy a cég valóban kötött árat kínál-e, vagy hagyott magának egy kiskaput, amit aztán igénybe is vesz, ha a munka elvégzése után mégis növelné az árat. A komolyabb cégek általában nem készpénzben fizettetnek, hanem csekken, előleget azonban általában mindegyik kér. A fogyasztóvédelmi szakemberek azt ajánlják, hogy előleget csak az építőanyagra fizessünk. Szerintük ugyanis azok a cégek, amelyek egy bizonyos időszakra még az alkalmazottaik béreit sem képesek fizetni, nem biztos, hogy időben képesek elvégezni a munkát. Kivételek persze ez esetben is bőven akadnak.

Hogy gyorsítsuk a munkát, a szerződésben előre leegyezhetjük a munka egyes szakaszainak határidejét is, amit ha nem sikerül betartania a cégnek, akkor büntetést fizet. Ennek is megvan azonban a hátulütője, hiszen ha túl gyors tempót, és magas büntetéseket szabunk, akkor a cég esetleg gyors, ám kevésbé minőségi munkát végez majd. Gyakran megesik, hogy a felbérelt munkások nagyobb kárt okoznak, mint amennyi hasznot. Egy kitört ablak, összetört bútor nagyobb kárt jelenthet, mint az elvégzett munka ára. Ez ellen csak úgy védekezhetünk, ha a vállalkozóval kötött szerződésbe belefoglaljuk az általa okozott kár megtérítésének a lehetőségét is.

A legfontosabb tehát, hogy ragaszkodjunk az írásos szerződéshez. Ebben fel kellene tüntetni az összes munkát, amivel megbízzuk a vállalkozót és nem árt meghatározni a kivitelezés módját is. Meg kellene egyeznünk a pontos időpontokban, amikorra el kellene készülnie az egyes részeknek. Arra az esetre, ha a munkát nem végzik el időben, szankciókat is belefoglalhatunk a szerződésbe. Az egyik legfontosabb része a szerződésnek az ár, ha ezt pontosan nem rögzítjük, akkor megeshet, hogy a munka elvégzése után a vállalkozó jóval magasabb árat kér majd, mint amivel korábban számoltunk. Végül, de nem utolsó sorban oda kellene figyelnünk arra, hogy a vállalkozó, milyen garanciákat vállal a munkája után. Néhány cég egyáltalán nem reagál a reklamációra. Ez esetben a Szlovák Kereskedelmi Felügyelethez fordulhatunk jogorvoslatért. Egyúttal azonban ajánlott levélben kellene figyelmeztetnünk a vállalkozót, hogy a hibát más céggel javíttatjuk ki, és a kiadásokat később a Polgári Törvénykönyv idevágó rendelkezéseire hivatkozva, vele fizettetjük meg.

A vállalkozó minden olyan hibáért felelős, amely a munka elvégzését követően felmerül, ugyanígy felelős azonban azokért az anyaghibákért is, amelyekre előre nem hívta fel az ügyfél figyelmét. Egyelőre fél évre vállalnak garanciát az elvégzett munkára, ez azonban már a jövő év áprilisától két évre tolódik ki. Házépítés esetén három évig garantálják a minőséget, míg az építési munkálatok esetén ez 18 hónap. Ha reklamációra kerül a sor, a vállalkozónak 30 napja van arra, hogy eltávolítsa a hibát. (mi, n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?