Milliókban mért fizetések

Washington/Budapest. A Fortune gazdasági magazin ismét összeállította Európa vezetői menedzsereinek huszonötös listáját. Az élmezőnyben nagy olajipari konszernek, gyógyszeripari óriások és biztosítók vezetői találhatók.

Jelenleg Lord John Browne, a British Petroleum (BP) olajipari óriásvállalat vezetője számít Európa első számú menedzserének. Browne az újság szerkesztőitől azzal érdemelte ki ezt a címet, hogy regnálása alatt a BP a világ 2. legnagyobb vállalatává nőtte ki magát, s már csupán az amerikai élelmiszer-áruházlánc, a Wal Mart előzi meg. A képzeletbeli dobogó 3. fokára szintén egy olajcég, a francia Total Fina Elf vezére, Thierry Desmarest állhatott fel. A két olajóriás közé ékelődött be Daniel Vasella, a svájci gyógyszergyártó vállalat, a Novartis első embere.

Az Elf vezetőjét Michael Diekmann, az Allianz biztosító menedzsere követi. A Siemens-vezér Heinrich von Pierer a 6., a Deutsche Bank első embere, Josef Ackermann a 9. helyet tudta megszerezni. Meglepetésre kiszorult az első tízből a közelmúltban nagy viharokat átélt DaimlerChrysler-főnök, Jürgen Schrempp, aki csupán a 11. helyezett. Csak a mezőny második felében kapott helyet a Helmut Panke a BMW-től (13. hely) és Gunter Thielen a Bertelsmanntól (19. hely).

Míg az európai topmenedzserek fizetése lassan az amerikai dimenziókhoz kezd közelíteni, addig az átlagos vezetők jövedelme még jócskán elmarad tengerentúli társaikétól. A legnagyobb éves jövedelemmel rendelkező vezető tavaly Daniel Vasella, a svájci Novalis gyógyszerkonszern vezére volt, ő évente 12,4 millió dollárra számíthat. Ez derül ki a Fortune gazdasági magazinból, amely közli a legjobban kereső európai vezetők huszonötös rangsorát. A 2. helyen a 2003 közepén lemondott Vodafone-vezető, Chris Gent található 12,3 millió dollárral, őt követi John Browne, a BP olajipari konszern vezére (10,5 millió dollár) és Igor Landau, az Aventis első embere (10,3 millió dollár). Érdekesség, hogy Josef Ackermann, a Deutsche Bank főnöke csupán az 5. helyen „szerénykedik” 9,6 millió dollárral.

Elemzők szerint a legjobban fizetett európai vezetők jövedelme egyre inkább kezd közelíteni az amerikai topmenedzserekéhez. Ezzel szemben az „átlagos főnökök” illetménye még jócskán elmarad az óceán másik partján irányító társaikétól, például Franciaországban 3,1 millió, Nagy-Britanniában és Svájcban 2,3 millió, Németországban pedig csak 1 millió dollárt tett ki a konszernvezetők átlagos jövedelme a tavalyi évben. Csak összehasonlításul: Magyarországon a felső vezetői szinten az éves bruttó jövedelem tavaly 13,6 és 10,4 millió forint között szóródott. Míg az igazgatók átlagosan 6,29, addig a menedzsment 6,59%-os bérfejlesztésben részesült. A vállalatok többsége évente kétszer emeli menedzserei fizetését. (MF, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?