Méltóság alatti felvásárlási árak

Pozsony/Kassa. Délnyugat-Szlovákiában az eső, Bodrogközben és Ung-vidéken az árvíz késlelteti a gabona betakarítását. A néhány hete még rekordnagyságúnak saccolt termés minőségét rontják a folyamatos záporok. A dél-szlovákiai termelőket az alacsony felvásárlási árak aggasztják, a keletieket pedig az, elismerik-e, megtérítik-e az árvíz okozta káraikat.

Méltóság alattinak tartják a jelenlegi gabonafelvásárlási árakat a hazai agrártermelők. Merthogy amíg a tőzsdén 110 eurót adnak tonnájáért, addig a felvásárlók mindössze 3500–3800, jobb esetben 4000 koronát kínálnak a legjobb, tehát a malomipari felhasználásra is alkalmas gabona tonnájáért. „Ez méltóság alatti ár. Főleg annak függvényében, hogy egy hónappal ezelőtt még 5500–6000 koronát is kínáltak a felvásárlók egy tonna kenyérgabonáért” – vélte Štefan Zaťko, a Techagro társaság vezérigazgatója. Hasonlóan nyilatkozott Marián Záhumenský, az Érsekújvár melletti Mikuláš-i Agrokontrakt első embere is. „Ilyen alacsony árat a jó minőségű gabonáért a bőven termő években sem kínáltak még. A kenyérnek valóért a 4500 koronát mindig megadták.”

Ivan Oravec, az agrárkamara elnöke azt ajánlja az agrártermelőknek, hogy amíg a felvásárlási árak nem változnak, addig gabonájukat inkább közraktárba helyezzék el, és a beszállítási, a tárolási díjak, a kamatfizetési kötelezettség ellenére várják ki, amíg a gabonának jobb piaca lesz. „Nincs baj akkor sem, ha a terményt november 1-jéig nem sikerül értékesíteni. Ekkor ugyanis életbe lép az intervenciós felvásárlás intézménye. Az intervenciós ár pedig novemberben 101,3 euró lesz” – érvelt Oravec.

Az agrárintervenciós ügynökség (PPA) már a múlt héten megkezdte az előleg fizetését azoknak a gazdáknak, akik közraktárban helyezték el a gabonájukat. A kenyérgabonáért és a sörárpáért tonnánként 3500 koronát, a kukorica, takarmánybúza és -árpa esetében pedig 3 ezer koronát fizet a PPA. Peter Horváth, az ügynökség igazgatója megerősítette: bár a hitelkamatot, éves szinten 7,5%-ot (tavaly még 8,5 százalék volt), a raktározási időszakra előre kell kifizetni, ugyanakkor a szakminisztérium 4%-ot bonifikál belőle, az Intervenciós Agrárügynökség pedig tonnánként legfeljebb 85,70 koronával enyhíti a tárolási költségeket. A raktározási és a fuvarköltségek sajnos teljes egészében a termelőt terhelik. A kelet-szlovákiai gazdák most összegzik az árvíz okozta káraikat. A légi felvételek tanúsága szerint a kassai régióban megközelítőleg 2 ezer hektár termőföld víz alatt van. A Bodrogköz és az Ung-vidék földművesei tegnapi sajtótájékoztatójukon annak a félelmüknek adtak hangot, hogy káraikat nem ismerik el. Sok gazda pedig pénz híján egyáltalán nem kötött biztosítást árvíz ellen. Aggályaikat valószínűleg elmondják Simon Zsolt földművelésügyi miniszternek is, aki ma és csütörtökön egyebek között az eperjesi, nagymihályi, nagykaposi régió termelőivel is találkozik. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?