Brüsszel/Pozsony. Az Európai Bizottság véget kíván vetni a gázolajturizmusnak, megemelve az üzemanyagként használt gázolajra kivetett minimális jövedéki adó nagyságát. Kovács László, az EU adóügyi biztosa által előterjesztett javaslat a szlovák költségvetés számára előnyökkel járna.
Megtorpedózott tankturizmus?
A gázolajturizmus Nyugat-Európa számára 2004 májusától jelent problémát, amikor a volt szocialista blokk országai is csatlakoztak az unióhoz. Az EU jelenleg ugyanis csak a beszedendő jövedéki adó minimális mértékét írja elő, s a gázolaj áfatartalma országonként más és más. ĺgy a töltőállomásokon tankolók igen eltérő árat fizetnek a dízellel működő járművek üzemanyagáért. Ez főleg a kamionok üzemeltetői körében tette népszerűvé a tankturizmust. Az óriási üzemanyagtartállyal felszerelt nehéz teherautók számára ugyanis a határokhoz közeli területeken nagyon is megéri átruccanni a szomszédba. Míg Németországban például a gázolaj adója ezer literre számítva meghaladja a 470 eurót (16 085 Sk), Nagy-Britanniában pedig ugyanez 693 euró, addig az új tagországok többségében ez nem haladja meg a 300 eurót sem. Nem csoda, ha a legtöbb tiltakozás Németországból érkezik, ahonnan a kamionok Csehországba, Lengyelországba és Ausztriába járnak tankolni. Németország emiatt csak 2004-ben nagyjából 2 milliárd eurótól esett el. Az ottani cégek azonban nem panaszkodnak, hiszen a kiadásaik 30%-át az üzemanyagköltségek teszik ki.
Németországhoz hasonló helyzetben van azonban Szlovákia is. Nagy-Britannia és Németország után ugyanis az uniós tagországok közül nálunk az egyik legmagasabb az adószint, ezer literre elérve a 423,7 eurót. A szlovák kamionsofőrök így többnyire Ausztriában (297 euró), Csehországban (353 euró) vagy Lengyelországban (292 euró) tankolnak. Szlovákia emiatt évente több tízmillió eurótól esik el. Még ha az EU az adószintet ezer literenként a már említett 380 eurós szintre emelné is, ez még mindig alacsonyabb lenne, mint a mostani szlovákiai adószint. Szlovákiában így ugyan nem kellene növelni az adószintet, a hazai kamiontársaságok számára azonban kevésbé érné meg külföldön tankolni.
Kérdés persze, hogy Kovács javaslatát egyáltalán elfogadja-e az Európai Bizottság. Több biztos ugyanis arra hivatkozik, hogy ha az Európai Unió konkurenciaképes akar lenni, akkor az adókat nem növelni, hanem épp ellenkezőleg, csökkenteni kellene. Ráadásul a tervezettel az EU összes tagországának egyet kell értenie. A mostani árkülönbségek akadályozzák a közúti árufuvarozási piac egységesedését, torzítják a fuvarosok határokon átnyúló versenyét, végső soron tehát rontják az ágazat működési hatékonyságát. (mi, t, hn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.