Megtorpanhat a gazdaság

Bécs/London. Az Egyesült Államok olajkészleteinek apadása, az Irakban és Szaúd-Arábiában elkövetett sorozatos merényletek, továbbá az olajexportáló országok szervezete, az OPEC árpolitikája együttesen azt eredményezte, hogy napjainkban 13 éve nem tapasztalt magasságba röpült a nyersolaj világpiaci ára.

Olajfúró torony az Északi-tengerenTermészetesen a fekete arany árpolitikáját nem csupán az ismét felsorolt tényezők befolyásolják, hiszen a világgazdaság működéséhez elengedhetetlen nyersanyag áttételesen fegyverként is működik, elég csupán a közel-keleti válság miatti 1973-as és 1979-es óriási árugrásra gondolnunk. Tom James, a Tokyo-Mitsubishi International vezető tisztségviselője úgy látja, az olaj árának jelenleg tapasztalt viharos emelkedése mögött a megnövekedett fogyasztási igény és az a félelem áll, hogy a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) visszafogja a termelést. A szervezet februárban döntött arról, hogy napi 1 millió hordóval, 23,5 millió hordóra csökkenti az olajkitermelését. Bizonyos mértékű ellentétet is láthatunk kelet és nyugat között – véli a szakember. Kína olajimportja évente 30 százalékkal növekszik, és ez is emeli az árakat.

A BBC szerint az OPEC-országok döntése mögött több tényező rejlik. Az egyik legfontosabb ok, hogy az olaj árát dollárban határozzák meg. Az amerikai valuta folyamatos mélyrepülése miatt azonban kevesebbet ér ugyanaz a mennyiségű olaj, mint korábban. Fontos tényező, hogy az északi féltekén, ahol egyébként a legtöbb energiát felhasználó országok vannak, most ért véget e tél. Ebben az időszakban átmenetileg csökken az olajfelhasználás, hogy aztán a nyaralások idején ismét megnövekedjen. Az OPEC-országok a BBC szerint a kisebb kereslet miatti árcsökkenést szeretnék elkerülni a termelés visszafogásával.

Az OPEC-országok általában spekulánsokra gyanakodnak, amikor a többi ország a magas árak miatt panaszkodik. Elemzők szerint azonban most igazuk lehet, mert spekulánsok olajat vásároltak fel, s ha a későbbiekben eladják, lenyomhatják az árakat. A kérdés azonban az, hogy az OPEC tagjai betartják-e vállalásukat. Szakértők szerint ez nem valószínű. Szaúd-Arábia például még semmit nem tett a termelés csökkentése érdekében. Egyes elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a magas olajárak visszavethetik az éppen fellendülő világgazdaságot.

További fejlemény, hogy tavaly két százalékkal 3,6 milliárd tonnára emelkedett a felhasznált nyersolaj mennyisége – jelentette a német olajipari vállalatok szakmai szervezete, a Mineralölwirtschaftsverband (MWV). Az összes felhasználás negyedével, azaz 895 millió tonnával vezet az Egyesült Államok, messze elmarad a második helyen szereplő Kína, a maga 263 millió tonnás felhasználásával. Japán 252 millió tonnával a harmadik helyre szorult vissza, a negyedik helyen Oroszország áll 126 millió tonnával. (h, I, shz)

Az OPEC növelheti a kitermelési kvótát

Rijád. A Szaúd-Arábia által javasolt napi 1,5 millió hordós kvótaemelésről tárgyal a tagországokkal Purnomo Yusgiantoro, a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) elnöke. Döntés eddig még nincs. A világ vezető olajtermelő országa azt szorgalmazta, hogy az OPEC következő, júniusi bejrúti értekezletén napi 1,5 millió hordóval emeljék meg a kartell jelenleg érvényben lévő, napi 23,5 millió hordós kitermelési kvótáját. Előzőleg az Egyesült Arab Emírségek olajipari minisztere, és Irán is hasonló húrokat pengetett. (h)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?