Lépésenként jutunk közelebb a szabadpiachoz

A villamosenergia-ipar privatizációja után az ágazat egyik legnagyobb kihívása a piac liberalizációja lesz, ami már csak az európai uniós csatlakozásunk miatt is elengedhetetlen feladat.

A villamosenergia-ipar privatizációja után az ágazat egyik legnagyobb kihívása a piac liberalizációja lesz, ami már csak az európai uniós csatlakozásunk miatt is elengedhetetlen feladat. Az EU vezetői ugyanis Barcelonában a közelmúltban úgy határoztak, hogy 2004 januárjától valamennyi nem lakossági fogyasztó számára szabaddá teszik az energiapiacot. Vagyis a nagy, főleg ipari fogyasztóknak joguk lesz eldönteni, honnan, kitől és milyen feltételekkel vásárolják az áramot. Ez az ottani fogyasztók 60-70 százalékát érintő lépés. A mostani elhatározás csak lehetőség, de nem kötelezettség a fogyasztók számára. Tehát aki úgy látja előnyösebbnek, megmaradhat a közüzemi fogyasztók körében.

Az elmúlt évtized nemzetközi tapasztalatai azonban arra mutattak rá, hogy a korábbi nagy, monopolhelyzetet élvező ágazatokban (távközlés, vezetékes energiahordozók, légi közlekedés stb.) a verseny erősítése az árak jelentős eséséhez és a kínálati piac erősödéséhez vezetett. Nem kevésbé fontos azonban az ellátásbiztonság növekedése, a szolgáltatási színvonal emelkedése, a fogyasztói választási lehetőségek szélesedése és a nemzetgazdaságot terhelő költségek csökkenése sem. Az Európai Unió emiatt már a 80-as évek végén megtette az első lépéseket a vezetékes energiahordozók piacának átalakítására. Az energetikai társaságok ellenérdekeltsége és az egyes tagállamok különböző érdekei miatt azonban közel tíz évig húzódott a piacnyitást meghirdető irányelv elfogadása.

Az energiapiac liberalizációjáról eredetileg 1996-ban döntött az EU, igaz, akkor 2003-ra a piac 33 százalékának felszabadítása volt csak a cél. Mind a gáz-, mind az árampiacot csak 2004-re kell felszabadítani, és akkor is csak az üzleti felhasználók dönthetnek szabadon arról, mely szolgáltatótól akarják beszerezni az energiát. A háztartások ügyében csak azt határozták el, hogy a jövő évi tavaszi csúcsig dönteni kell a liberalizáció határidejéről. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy e kérdéssel megvárják a francia választások kimenetelét. Ráadásul a franciáknak cserébe sikerült engedményeket kiharcolniuk a vasúti teherszállítás liberalizációjára, és elfogadtattak egy dokumentumot arról is, hogy a közszolgálatok esetében különleges szempontokat kell figyelembe venni. ĺgy a direktíva rendelkezéseinek részletes kidolgozása előtt nem lehet tudni, hogy üzleti felhasználóknak minősülnek-e például az önkormányzatok, és hogy hol húzzák meg a háztartások határát: beletartoznak-e majd például az egyszemélyes kisvállalkozások. (mg, MH, NSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?