Külföldi ellenkezésbe ütközhet a megvalósítás?

Pozsony. Lehet, hogy immár néhány napon belül szlovák specialitásként tartják majd az EU országaiban nyilván a szlovákiai brindzát. Az illetékes hazai szakhatóságok ugyanis már tavasszal kezdeményezték e termék nemzetközi védelmét. Az Európai Bizottság válaszát legkésőbb november derekára várják.

Pozsony. Lehet, hogy immár néhány napon belül szlovák specialitásként tartják majd az EU országaiban nyilván a szlovákiai brindzát. Az illetékes hazai szakhatóságok ugyanis már tavasszal kezdeményezték e termék nemzetközi védelmét. Az Európai Bizottság válaszát legkésőbb november derekára várják. A hazai brindzagyártók még 2004 áprilisában kezdeményezték az illetékes szlovákiai és az EU hatóságoknál a „Szlovák brindza” megjelölés bejegyzését, nemzetközi védelmét. A besztercebányai székhelyű szlovák szabadalmi hivatal rögvest meg is tette a bejegyzést, és megkezdte a nemzetközi védelemmel kapcsolatos lépéseket. A hazai brindzakészítők feltételezik, hogy Lengyelország, Románia esetleg Ukrajna, tehát azon országok, ahol hasonló típusú friss juhsajtot készítenek, ellenérveket sorakoztatnak fel, s ezek miatt a nemzetközi bejegyzési eljárás is elnyúlik. S bár a fentiekből úgy tűnik, a brindzagyártók összefogtak és végre egységesen lépnek fel, a vita „az igazi brindzáról” nem csitul. Szlovákiában évente 3930 tonna friss juhsajtot gyártanak. Ennek egyharmadát külföldön, főleg Magyarországon, Csehországban és Ausztriában, kétharmadát a hazai piacon adják el. Az össztermelés 20%-át a nem pasztőrözött juhtejből készült brindza teszi ki, a többit kizárólag hőkezelt tejből erjesztik. Külföldre jobbára csak hőkezelt brindzát exportálunk, a gyártók ugyanis csak így tudják szavatolni, hogy a termék nem tartalmaz olyan mikroorganizmusokat, és olyan mennyiségben, amelyek a fogyasztóknál egészségkárosodást okoznának. Karol Herian, a zsolnai tejkutató intézet munkatársa szerint a megközelítőleg 400 hazai hegyi pásztortanyából (szalas) mindössze 187 felelt meg a szakhatóságok feltételeinek, s kapott gyártási, forgalmazási engedélyt. Adatai szerint még a forgalmazási engedéllyel bírók közül is néhány esetében a hazai szakhatóságok kénytelenek időlegesen felfüggeszteni a forgalmazás lehetőségét, a megengedettnél magasabb mikroorganizmus-tartalom miatt. Herian adatai szerint a vizsgált juhtejminták megközelítőleg 40 százaléka kifogásolható. Jó, ha ez eszébe jut a fogyasztónak, ha megáll egy pásztorkaliba előtt és ott brindzás galuskát rendel. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?