Pozsony. A hazai egyéni vállalkozókra idén mozgalmas év vár. A módosított Munka Törvénykönyvének július elsejei életbe lépését követően még idén módosítanak az egyéni vállalkozásokról szóló törvényen is. Mire számíthatnak a szlovákiai kisvállalkozók?
Közel az „ezermesterek” végnapjai
Az egyéni vállalkozókról szóló törvény módosítása azonban nem csak megszorító intézkedésekkel számol a vállalkozók számára. A belügyminisztérium szerint olyan kapcsolattartó hivatalokat szeretnének létrehozni, amelyek a kezdő vállalkozókat megkímélnék attól, hogy több hivatal kelljen felkeresniük. Ezeknek köszönhetően a vállalkozók a jövőben egy fedél alatt intézhetnék a vállalkozáshoz szükséges összes engedélyt. Mit jelentene ez a gyakorlatban? A vállalkozó például egy hivatalban intézhetné az adó- és egészségbiztosítási regisztrációt és a vállalkozói engedélyhez szükséges alapanyagok kérvényezését is. Mindehhez segítséget ajánl az adóhivatal is. Ez utóbbi szerint az egyéni vállalkozók a jövőben a vállalkozói hivataltól az iparengedélyen kívül megkapják az adóhivatali regisztrációhoz szükséges formanyomtatványt is. A vállalkozó által kitöltött nyomtatványt a vállalkozói hivatal megküldi az adóhivatalnak, amely aztán postán küldi el a vállalkozónak az igazolást.
A törvénymódosításnak köszönhetően nőhet a hazai vállalkozók megítélése az európai uniós piacok szemében. Jelenleg ugyanis rengeteg olyan tevékenységet is fel lehet tüntetni a vállalkozói engedélyben, amihez a vállalkozónak szó szerint semmi köze. Például az olyan vállalkozók, akik nem tanulták ki a kőművesi szakmát, most nyugodt szívvel feltüntethetnek az engedélyben néhány olyan tevékenységet, amellyel megkerülhetik a szakmai végzettség hiányát. A módosítást épp a szakmai színvonal növelése céljából támogatja a Szlovákiai Egyéni Vállalkozók Szövetsége is. A belügy és a szakmai szervezetek is egyetértenek abban, hogy a régi uniós tagországokban nem számít mindennapos gyakorlatnak, hogy a vállalkozók a tevékenységek széles körére kapjanak engedélyt, hiszen ez rontja a szakma hírnevét. A belügyminisztérium adatai szerint manapság a vállalkozási körök szempontjából az abszolút rekordernek az a vállalkozó számít, aki 294 tevékenységre intézte el az engedélyt, ami az iparengedélyben 19 oldalnyi szövegnek számít. Hogy mindez ne ismétlődjön meg, a belügyi tárca minden egyes vállalkozói tevékenység bejegyzéséért 500 koronát kérne. A jövőben a koncessziós engedélybe a beírás ezer koronába kerülhet. (mi, hn, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.