Kevesebbet kaphat az agrárium, 2009-ben már euróval fizethetünk

Pozsony. A szlovákiai mezőgazdasági termelők jövőre kevesebb támogatást kapnak, mint idén. Míg ebben az évben az ágazat az európai uniós támogatások 52,5 százalékát kapja, addig jövőre ez a pénzügyi tárca költségvetés-tervezete szerint csak 42,5 százalék lesz.

A földművelésügyi tárca szeretné elérni, hogy a támogatások elérjék a 60 százalékot, ahogy azt az Európai Unióval folytatott tárgyalások megengedik. Mezőgazdasági termelőink szerint a 42,5 százalékos kifizetések jelentős mértékben csökkentenék az ágazat konkurenciaképességét, ezért nem zárkóznak el a tiltakozó akciók szervezésétől sem. Épp ezért a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara további tárgyalásokat javasol a közvetlen kifizetésekről. A pénzügy 2006-ra 43,9, 2007-re pedig 40 százalékos kifizetéseket javasol. Abszolút összegben számítva a 2004 és 207 közötti időszakban a támogatások 7,395 milliárd koronáról 5,203 milliárd koronára csökkennek.

A pénzügyminisztérium tegnap közzétett javaslata szerint az állami költségvetés bevételei jövőre 289,9 milliárd korona körül várhatók, míg a kiadások elérhetik a 353,9 milliárd koronát. Ennek megfelelően az állami költségvetés hiánya elérheti a 64 milliárd koronát. Az államháztartási hiány jövőre várhatóan 53,3 milliárd korona lesz, ami az ESA 95 módszertana szerint a bruttó hazai termék 3,8 százalékának felel meg.

2006-ban a bevételek 311,2, a kiadások pedig 372,3 milliárd koronát tehetnek ki, vagyis a deficit 61,1 milliárd koronára mérséklődhet. Az államháztartási hiány azonban 2006-ban emelkedhet, a GDP-hez képest így elérheti a 3,9 százalékot. 2007-ben a pénzügyminisztérium 337 milliárdos bevételre, 392 milliárdos kiadásra és 55 milliárd koronás hiányra számít. Az államháztartási hiány 48,7 milliárd koronára, vagyis a GDP 3 százalékára csökkenhet. Ezzel teljesíthetnénk az euró bevezetéséhez szükséges egyik kritériumot.

Szlovákia 2009 elején akarja bevezetni az eurót, azután, hogy 2007-re teljesíti a közös európai pénz bevezetéséhez szükséges kritériumokat – állítja Ivan Mikloš pénzügyminiszter. A többi közép-európai országban még nem döntöttek az euró bevezetésének dátumáról. A központi bankkal együttműködésben készült dokumentum szerint Szlovákiának 2006 első felében kell belépnie az európai pénzügyi rendszer előszobájába: csatlakozni az ERM 2-es rendszerhez. A kormány eredetileg azt tervezte, hogy az eurót 2008-2009-ben fogják bevezetni annak függvényében, hogy a nyugdíjreform végrehajtásának terheit bele kell-e foglalni az államháztartás hiányára vonatkozó számításokba. A kormány most azzal számol, hogy az ország 2007-re képes lesz teljesíteni az euróbevezetés valamennyi feltételét. Dorothee Gasser, a Banca Intesta elemzője szerint a közép-európai országok közül egyedül Szlovákiának van esélye az euró gyors bevezetésére. Véleménye szerint Csehországban a legrosszabb a közkiadások helyzete a visegrádi országok közül. Az állami költségek csökkentését Lengyelországban is nehezíti a kormány népszerűségvesztése. Magyarországon a kormány még teljesítette a fizetések és az egészségügyi kiadások visszafogására vonatkozó legsürgetőbb intézkedéseket. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?