Karcsúbbá vált a Szlovák Vasutak

Pozsony/Prága. A Szlovák Vasutak egy év leforgása alatt több mint 1000 alkalmazottjától vált meg és mintegy 13 milliárd koronával faragta le adósságát. A profiltisztítás folyamata a jövőben tovább folytatódik.

Nemcsak a vonat nem vár, hanem a cég gyökeres átalakítása semĽuboš Pilc felvételeKereken egy év telt el azóta, hogy a Szlovák Vasutak (ŽSR) élére Roman Veselka személyében új vezérigazgató került, a nagyvállalat vezetését pedig válságmenedzsment vette át. A cél egyértelmű volt: csökkenteni a cég hatalmas eladósodását. Ez 2003. augusztus 31-én meghaladta a 48,6 milliárd koronát. A Szlovák Államvasutak korábban valódi „mamutvállalat” volt, több tízmilliárd koronára rúgó vagyonnal, jelentős ingatlanokkal. Ezt támasztja alá az is, hogy tavaly augusztus végén alkalmazottainak a száma még 21 998 volt – ezek jelentős hányada a nem termelő ágazatban, például az adminisztratívában dolgozott. További hatalmas gondokat okozott az is, hogy – a vezérigazgató szavaival élve – „a vasút olyan cég volt, ahol rengeteg illetékes dolgozott, felelős személy viszont nagyon kevés”. Ez nagyban hozzájárult a tetemes adósság felhalmozódásához, hiszen az egyes részlegek közötti együttműködés gyakorta koordinálatlan, esetleges volt.

A válságmenedzsment első intézkedése az volt, hogy pontosították a feladatköröket. Jelenleg minden egyes szerződés szigorú jogi és szakmai ellenőrző rendszeren fut keresztül, és létrehozták a központi nyilvántartót is. A következő fontos lépés 2004 februárjában a közbeszerzési osztály létrehozása volt, melynek feladata, hogy a cégen belül érvényt szerezzen a közbeszerzési törvény betűjének. Végezetül pedig: a vezérigazgató utasítására leállították az éppen folyó építkezéseket, pályamunkákat – a létfontosságú, illetve a veszélyes állapotban lévő szakaszokon folyó felújítások kivételével.

A kiegyensúlyozott gazdálkodást segíti elő a Szlovák Vasutak szerkezeti átalakítása is. Az év elején a korábbi több tucatnyival szemben négy területi igazgatóságot hoztak létre; ez 403, főképp az adminisztrációban dolgozó személy elbocsátásához vezetett, ám megtakarításban kifejezve ez 151 millió koronát képvisel. A jövő év elejétől további megszorító intézkedések várhatók az alkalmazottak számát illetően; ennek értelmében 2008-ra számuk kb. 17 500-ra csökkenne, miközben az átlagbér elérné a 16 554 koronát. A „karcsúsítás” legfontosabb mozzanata azonban az, hogy a vállalat fokozatosan megszabadul olyan kiegészítő ágazataitól, mint az egészségügyi és oktatásügyi intézmények, a számítástechnikai központ, a tűzoltóság és a lakáskezelőség. Ezek egy részét magánosítják, illetve versenytárgyalást írnak ki működtetésükre. A Pozsonyban, Trencsénben és Kassán található vasúti szaktanintézetek működtetésének kérdésében a Szlovák Vasutak jelenleg tárgyalásokat folytat az oktatásügyi tárcával, illetve az illetékes önkormányzatokkal, hangsúlyozva, hogy továbbra is érdekében áll ezen intézmények támogatása. Jelentős tehermentesítést fog jelenteni a vasúti lakások magánkézre adása is a vállalat számára. Az eredetileg tulajdonában lévő 617 lakásból eddig alig másfél száztól sikerült megválniuk – a jogrend nehézkessége miatt. A vezérigazgató elmondta azt is, hogy 2005. január 1-étől a vasút lakáskezelő részlege is megszűnik, ami azt jelenti, hogy a 3002 lakás felügyeletét szintén külső cég fogja ellátni.

Az eltelt egy év legnagyobb hozadéka mindenképp az, hogy az adósságokat 48,6 milliárdról 35,4 milliárd koronára sikerült csökkentenünk, – mondta Roman Veselka, hozzáfűzve, hogy bármennyire sikeres is lesz a „karcsúsítás”, a Szlovák Vasutak továbbra sincs abban a helyzetben, hogy fejlesztésre, korszerűsítésre fordíthasson nagyobb összegeket. Ennek egyik oka az, hogy a cég tulajdonát képező, jelenlegi mintegy 58 milliárd koronát kitevő vagyon kezelése is hatalmas összegeket emészt fel. Ezért továbbra is az állam támogatására, illetve az Európai Unió alapjaira lesz utalva.

Ha a České Dráhy cseh vasutak vezetése nem állítja le a társaság szétdarabolásának folyamatát, akkor nagy valószínűséggel sztrájk lesz, ami októberben lehet a legvalószínűbb – mondta tegnap Jaromír Dušek, a legerősebb vasúti szakszervezet elnöke. A cseh vasút valójában hasonló profiltisztítás előtt áll, mint amilyet a Szlovák Vasutak már javában végrehajt. (la, č)

Húsz százalékos leépítés a MÁV-nál

Budapest. A Magyar Államvasutak (MÁV) tovább növekvő vesztesége és eladósodottsága miatt körülbelül 11 ezer dolgozót fognak elbocsátani. Kavalecz Imre, a MÁV sajtószóvivője ezzel kapcsolatban tegnap közölte: „A szakszervezetekkel egyeztetett döntés szerint 20%-kal kell csökkenteni a munkaviszonyban állók létszámát 2006 végéig. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ennyi ember kerül az utcára. A túlbürokratizált adminisztratív létszámot csökkenti a vasúttársaság, emellett nyugdíjaztatással és az egyes vasúti tevékenységhez szorosan nem kapcsolódó tevékenységek versenyképes piaci környezetbe helyezésével sokuknak az egzisztenciája biztosított lesz. A sajtóhírekkel ellentétben viszont teljes vasútvonalak bezárása nincs a tervek között.” (MR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?