Brüsszel. Európa gazdasága fellendült, egészségesek a növekedési ráták, ellenőrzött az infláció, és rekord alacsony szintű a munkanélküliség, emellett az Amerikai Egyesült Államok még mindig megelőzi az Európai Unió térségét – írja az euractiv.hu. 2006 határozottan jó év volt az európai gazdaság számára.
Baráti nagyhatalmak gazdasági versenye
Azóta, hogy az EU elindította az ugrásszerű gazdasági növekedést megcélzó lisszaboni stratégiáját, fontos mutatók tekintetében, adott időszakra szólóan csak kétszer sikerült megelőznie az Egyesült Államokat, 2000-ben és 2001-ben. Európa kilátásai azonban biztatóak, a legutóbbi gazdasági előrejelzések azt mutatják, hogy 2007-ben az európai gazdasági növekedés meghaladja az egyesült államokbelit. A szakértőket ugyanakkor megosztja ez a kérdés, sokan úgy vélték, hogy a német áfa-növelés, a globális gazdaság csökkenése és az olajárak emelkedése miatt az európai növekedés lelassul. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a német áfa-emelés nem befolyásolta az ország gazdaságát, így az európai növekedést sem veszélyezteti.
Amerika és az Európai Unió között azonban jelentős verseny van a mezőgazdasági támogatások tekintetében is. Az Európai Bizottság szerint az állami támogatások csökkentését illetően nem elég radikális az amerikai mezőgazdasági törvénytervezet, és nem elégséges a dohai globális kereskedelmi egyezményben előirányzott fejlődés elindításához. A dohai egyezmény sikerre vitele érdekében az USA-nak sokkal merészebb korlátozásokat kell alkalmaznia a kereskedelemtorzító mezőgazdasági támogatások ügyében – mondta a Bizottság szóvivője, aki szerint főként a hiteltörlesztések elmaradásával kapcsolatos szankciók „szélsőségesen szerények“, továbbá a tejtermelés és cukortermelés kereskedelemtorzító támogatási programjai gyakorlatilag változatlanok maradnak. A megegyezés kulcsa az amerikai mezőgazdasági támogatások jelentős csökkenésében, valamint az európai, japán és más jelentős importőr országokban alkalmazott mezőgazdasági vámok megszüntetésében rejlik. Mint azt az EU állásfoglalása is jelzi, a helyzet azonban korántsem egyszerű, és hosszú út vezet a megegyezésig. A tárgyalásokra az idő sürgetése is plusz teherként nehezedik, hiszen júliusban lejár az amerikai elnök kereskedelmi egyezményekre kiterjedő speciális hatásköre. (ea)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.