Baráti nagyhatalmak gazdasági versenye

Brüsszel. Európa gazdasága fellendült, egészségesek a növekedési ráták, ellenőrzött az infláció, és rekord alacsony szintű a munkanélküliség, emellett az Amerikai Egyesült Államok még mindig megelőzi az Európai Unió térségét – írja az euractiv.hu. 2006 határozottan jó év volt az európai gazdaság számára.

Brüsszel. Európa gazdasága fellendült, egészségesek a növekedési ráták, ellenőrzött az infláció, és rekord alacsony szintű a munkanélküliség, emellett az Amerikai Egyesült Államok még mindig megelőzi az Európai Unió térségét – írja az euractiv.hu. 2006 határozottan jó év volt az európai gazdaság számára. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy az eurózóna növekedése 2,6 százalékos volt (a teljes EU növekedés 2,8 százalékos lett), míg egy évvel korábban 1,5 százalékos volt a bővülés. A munkanélküliség aránya a 12 tagú eurózónában 7,5 százalékra csökkent, ami az 1990-es évek eleje óta a legalacsonyabb szintű. A kedvező adatok azonban nem elegendőek ahhoz, hogy kontinensünk megelőzze az Amerikai Egyesült Államokat. A tengerentúli statisztikai adatok szerint az USA gazdasága tavaly 3,4 százalékkal bővül, a munkanélküliség aránya 4,5 százalék.

Azóta, hogy az EU elindította az ugrásszerű gazdasági növekedést megcélzó lisszaboni stratégiáját, fontos mutatók tekintetében, adott időszakra szólóan csak kétszer sikerült megelőznie az Egyesült Államokat, 2000-ben és 2001-ben. Európa kilátásai azonban biztatóak, a legutóbbi gazdasági előrejelzések azt mutatják, hogy 2007-ben az európai gazdasági növekedés meghaladja az egyesült államokbelit. A szakértőket ugyanakkor megosztja ez a kérdés, sokan úgy vélték, hogy a német áfa-növelés, a globális gazdaság csökkenése és az olajárak emelkedése miatt az európai növekedés lelassul. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a német áfa-emelés nem befolyásolta az ország gazdaságát, így az európai növekedést sem veszélyezteti.

Amerika és az Európai Unió között azonban jelentős verseny van a mezőgazdasági támogatások tekintetében is. Az Európai Bizottság szerint az állami támogatások csökkentését illetően nem elég radikális az amerikai mezőgazdasági törvénytervezet, és nem elégséges a dohai globális kereskedelmi egyezményben előirányzott fejlődés elindításához. A dohai egyezmény sikerre vitele érdekében az USA-nak sokkal merészebb korlátozásokat kell alkalmaznia a kereskedelemtorzító mezőgazdasági támogatások ügyében – mondta a Bizottság szóvivője, aki szerint főként a hiteltörlesztések elmaradásával kapcsolatos szankciók „szélsőségesen szerények“, továbbá a tejtermelés és cukortermelés kereskedelemtorzító támogatási programjai gyakorlatilag változatlanok maradnak. A megegyezés kulcsa az amerikai mezőgazdasági támogatások jelentős csökkenésében, valamint az európai, japán és más jelentős importőr országokban alkalmazott mezőgazdasági vámok megszüntetésében rejlik. Mint azt az EU állásfoglalása is jelzi, a helyzet azonban korántsem egyszerű, és hosszú út vezet a megegyezésig. A tárgyalásokra az idő sürgetése is plusz teherként nehezedik, hiszen júliusban lejár az amerikai elnök kereskedelmi egyezményekre kiterjedő speciális hatásköre. (ea)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?