Autóvásárlás az Európai Unióban

Pozsony. Május 1-je óta egyszerűbben – és számos esetben olcsóbban – vásárolhatunk használt személygépkocsit az EU-tagállamokban, mint csatlakozásunk előtt. Az ügymenet egyszerűsödése és a megtakarítás elsősorban arra vezethető vissza, hogy a behozott kocsi után már nem fizetünk vámot.

Pozsony. Május 1-je óta egyszerűbben – és számos esetben olcsóbban – vásárolhatunk használt személygépkocsit az EU-tagállamokban, mint csatlakozásunk előtt. Az ügymenet egyszerűsödése és a megtakarítás elsősorban arra vezethető vissza, hogy a behozott kocsi után már nem fizetünk vámot. További előnyt jelenthet, hogy most már abban az országban fizetjük ki az általános forgalmi adót, amelyikben az autót vásároltuk. Ez az adó ugyanis némely tagországban jóval kisebb, mint nálunk: Luxemburgban például 15, Spanyolországban 16 százalékos. A jármű korától függő behozatali illeték viszont megmaradt, legalábbis az új törvény életbe lépéséig, és mint a táblázatból kitűnik, továbbra is annál magasabb, minél öregebb az autó. Fontos tudnivaló lehet még, hogy most már nem számít, melyik országban készült a kiszemelt jármű: az elmondottak például egy amerikai autóra is vonatkoznak, ha valamelyik EU-tagországban vásároltuk meg, pontosabban, ha előtte ilyen ország rendszámtáblájával közlekedett.

Kissé más a helyzet, ha új gépkocsi mellett döntünk. Itt elsősorban azt kell tudnunk, hogy azok a járművek számítanak újnak, amelyek első nyilvántartásba vétele óta nem telt el 6 hónapnál hosszabb idő, illetve amelyek még nem futottak 6000 kilométernél többet. Az ilyen gépkocsi után nem a szóban forgó EU-tagországban fizetjük ki az áfát, hanem idehaza, a lakóhelyünk szerint illetékes adóhivatalban. A vámmal és a behozatali illetékkel kapcsolatban ugyanaz érvényes, ami a használt autók esetében; az utóbbi, mellesleg, mint szintén a táblázatban olvasható, ebben az esetben a legalacsonyabb, mindössze 2000 korona. A teljesség kedvéért mondjuk el azt is, hogy a nem EU-tagországokban vásárolt gépkocsik továbbra is vámkötelesek, de a díjszabás május 1-jétől nem 17,1, hanem 10 százalék. Egy ilyen autó beszerzése azonban még akkor is 29 százalék többletkiadást jelent a számunkra, ha a behozatali illetéket és a nyilvántartásba vétellel kapcsolatos kiadásokat nem számítjuk; az általános forgalmi adót ugyanis itthon kell kifizetnünk utána. A nyilvántartásba vétel – közismertebb megfogalmazásban az itthoni műszaki igazolvány kiállításának – díja egyébként továbbra is 1000 korona, a rendszámtáblákért pedig darabonként 500 koronát kell fizetni.

Behozatali illeték

A gépkocsi életkora Illeték

0–6 hónap/max.

6000 km 2000,-

0,5–3 év 10 000,-

3–4 év 20 000,-

4–5 év 30 000,-

5–6 év 40 000,-

6 év felett 50 000,-

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?