Aranyat tojó tyúkok vagyunk

Bécs/Berlin. Közép- és Kelet-Európában jóval nagyobb jövedelmezőséget tudnak elérni az osztrák vállalatok, mint bárhol másutt a kontinensen, a német cégek is sorra térségünkbe telepítik gyártóegységeiket.

Az osztrák cégek közép- és kelet-európai befektetései egyértelműen jövedelmezőbbek, mint az Európa többi részén eszközölt beruházások. Míg térségünkben a befektetett saját tőke százalékában akár két számjegyű eredményt is el lehet érni, addig a nyugat-európai országokban a legjobb esetben is csak egy számjegyű jövedelmezőségre lehet számítani – derül ki a Contrast tanácsadó cég legfrissebb tanulmányából. Az elérhető magas profit annak köszönhető, hogy a régióban már évek óta 5 és 7 százalék közötti a gazdasági növekedés. Ezt a vélekedést támasztja alá az az adat is, hogy Szlovákia és a többi közép-európai ország a legvonzóbb befektetési célpontok között szerepelt 2004 első fél évének adatai alapján.

Ezzel szemben szó nincs az országértékelések általános javulásáról – hangsúlyozzák a Contrast szakértői. Az egyes országok megítélésénél ugyanis külön kell választani, hogy mint felvevőpiac, vagy mint termelési hely számítanak-e vonzónak. Egy 21 kritérium alapján felállított rangsorból kiderül, hogy Magyarország, Szlovénia és Horvátország a jövő klasszikus felvevőpiacai lesznek; Ukrajna, Bulgária és Románia ezzel szemben jelentős termelőhelyekké válhatnak. Szlovákia, Lengyel- és Csehország a tanulmány szerint mindkét kategóriában nagyon erős. A vizsgált kritériumok között egyebek mellett olyan mutatószámok szerepelnek, mint az import, a kockázati besorolás, a munkaerő költsége vagy a korrupció.

Németországban a jelenleg mintegy nyolcmillió ipari álláshelyből 2015-re csak hatmillió fog maradni – jósolja a tanácsadó cég. A gyártás külföldre telepítése elsősorban a munkaintenzív, könnyen szállítható és szabványosítható termékeket fogja érinteni, például a hűtőszekrényeket, a memóriachipeket és egyes autóalkatrészeket. Ezzel szemben a komplex, vagy nehezen szállítható termékek (például gépkocsiülések, élelmiszerek) terén kevésbé kell a kitelepüléstől tartani. A német hazai összterméken belül az alacsony bérű országokból származó import aránya a mostani 6-ról egy évtized alatt 12-14 százalékra fog emelkedni. Utóbbinak nagyjából fele érkezhet Kelet-Közép-Európából. (VG, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?