Az Esterházy-kastély délnyugati szárnyát közel egymillió euróból újítják fel. Látogatói tereket alakítanak ki, turisztikai és közösségi szolgáltatásokat fejlesztenek.
Folytatódik a kastélyfelújítás Zselízen

A határon átnyúló Interreg-programnak köszönhetően uniós forrásból folytatódik a kultúr- és zenetörténeti szempontból is jelentős Esterházy-kastély felújítása a Garam menti városban, tájékoztatta lapunkat Juhász András polgármester.
Ezúttal az épület délnyugati szárnyát állítják helyre, újítják fel. A kastély homlokzatának rendbetétele nem része a projektnek, a hangsúlyt a belső rekonstrukcióra, látogatói terek kialakítására, turisztikai és közösségi szolgáltatások fejlesztésére fordítják.
A helyreállítás után az épületben lesz az Esterházy Történelmi Élményközpont és turisztikai információs pont, innovatív bemutatótérrel, idővonalakkal, családfával, történeti tablókkal, helyi program- és eseményajánlóval. A történelmi konyhában, ahol Eduard Sacher is dolgozott, kávézót nyitnak. A pincét, a mosdókat és a szociális helyiségeket teljesen felújítják. A kastély digitális tartalmakkal, interaktív installációkkal fogadja majd a látogatókat, ehhez beszerzik a szükséges berendezéseket. Többnyelvű marketingkampányt is indítanak, a cél a látogatói élmény fejlesztése, népszerűsítése.
Az aktuális felújítási munkák idén júliusban kezdődnek, amint a befektetési, régiófejlesztési és informatizációs minisztérium (MIRRI) lezárja a dokumentáció ellenőrzését
– tudtuk meg Zselíz polgármesterétől.
Az esztergomiakkal közösen
A projekt vezető partnere a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM) Esztergomi Vármúzeuma – velük közösen adták be és nyerték meg az uniós pályázatot.
A teljes, jóváhagyott költségvetés 2 089 000 euró, ebből Zselíz 968 466 eurót használhat fel. Az önrészük több mint 77 ezer euró, ami a zselízi projektrész nyolc százalékát jelenti.
Esztergomban a pályázati pénzből a Studiolo freskóit mutatnák be. Ezzel újranyitva egy 24 éve zárva tartó teret, továbbá szerkezeti és vízszigetelési munkákat végeznek el a Duna felőli várfalon, valamint kiállítótereket, teraszokat újítanak fel több mint 1100 négyzetméteren, beleértve a Beatrix-termet, a konyhát, a kápolnát. A múzeumtechnikát és a beléptetőrendszert szintén korszerűsítik.
A közbeszerzések már lezárultak, a kivitelezői szerződéseket megkötötték – erősítette meg lapunknak a zselízi városháza.
Az Esterházy-kastély felújított részét várhatóan a jövő év utolsó negyedévében nyitják meg a látogatók előtt.
A távlati terv az, hogy a zselízi Franz Schubert Művészeti Alapiskola is a kastélyban működik majd tovább, mégpedig az épület tetőterében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.