ÚJDONSÁGOK

Petefészek-beültetéssel született gyermek
A világon elsőként petefészekszövet-beültetéssel született gyermek egy brüsszeli kórházban. Egy rákbetegségen átesett, és emiatt a változás korába a szokásosnál hamarabb lépett, ma 34 éves asszonyt segítettek újra termékenységhez mélyhűtött szövetek beültetésével.

Petefészek-beültetéssel született gyermek

A világon elsőként petefészekszövet-beültetéssel született gyermek egy brüsszeli kórházban. Egy rákbetegségen átesett, és emiatt a változás korába a szokásosnál hamarabb lépett, ma 34 éves asszonyt segítettek újra termékenységhez mélyhűtött szövetek beültetésével. Egészen pontosan saját, lefagyasztott szöveteinek viszszaültetéséről volt szó – az anyag eltávolítását 1997-ben javasolták a szakorvo-sok a hölgynek, miután nyirokcsomó-daganatot találtak testében, és kemo-, illetve sugárterápia alá kellett vetni. Az asszony betegségéből teljesen felépülve, tavaly jelentkezett orvosainál azzal a kéréssel, hogy gyermeket szeretne, és ezt követően ültették vissza a mintegy hat évvel korábban eltávolított és fagyasztással konzervált szöveteket – jelentette a belga hírügynökség. A gyermek 3,72 kilogrammos testsúllyal, egészségesen jött a világra. (MTI)

Örülj, ha hűvös az orrod!

Ha valakinek hűvös az orra, bizonyára egészséges, legalábbis, ami az allergiát illeti – erre a következtetésre jutottak német orvosok, akik szaglószervünk hőmérsékletét infravörös kamera segítségével vizsgálták. Nemcsak a kutyák, hanem az emberek esetében is jó jel, ha az orruk hűvös. Ez a következtetés különösen akkor helytálló, ha valaki a szénanáthától szenved. Szaglószervünk hőmérséklete allergia esetén mérhetően megnő, a test ugyanis hisztamin-kibocsátással reagál az allergiás reakciót kiváltó anyagra. Az orr nyálkahártyájának erei kitágulnak, szaglószervünk felmelegszik. Ezeket az eredményeket a német gyógyszerészek egy új, tüsszögés elleni gyógyszer tesztelésére használják. A hannoveri Toxikológiai és Kísérleti Gyógyászati Kutatóintézet tudósai a hőmérsékletet színárnyalatokra lefordítva alkotnak pontos képet a páciens állapotáról. (Panoráma)

Hipochonderek hátrányban?

Azok, akik rendszeres CT-vizsgálatok által remélik korai stádiumban felfedezni a szervezetükben esetlegesen kialakuló rosszindulatú daganatot, éppen e szűrés „segítségével” növelhetik a rákos megbetegedés kockázatát – vélik amerikai tudósok. A komputeres tomográfia röntgensugarak segítségével történik. David Brenner, a New York-i Kolumbia Egyetem onkológusa és munkatársai a Radiology elnevezésű folyóiratban közölt tanulmányukban azt állítják, a CT segítségével történő teljes kivizsgálás viszonylag magas dózisú röntgenbesugárzásnak teszi ki a szervezetet. A komputeres tomográfia során a szervezetet százszor nagyobb sugárterhelés éri, mint aminek a mammográfia teszi ki a nőket. Az egyszeri CT-vizsgálat mindössze 0,08 százalékkal növeli a rákos megbetegedés veszélyét, azaz 1200 emberből csak egynél alakulhat ki rosszindulatú daganat. Ha azonban valaki három évtizeden keresztül minden évben vállalja a CT-kivizsgálást, 45 éves korára a rákos megbetegedés valószínűsége már 2 százalékos lesz, azaz minden ötvenedik hipochonder számolhat a rosszindulatú daganat kockázatával. Ennek ellenére még ez a kockázat is megéri azok esetében, akiknél genetikai mutáció vagy családi hajlam okán nagy a valószínűsége a rákos megbetegedés kialakulásának. (Panoráma)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?