Sclerosis multiplex - Derült égből villámcsapás

Sclerosis multiplex

Szlovákiában csaknem 20 ezer embert kezelnek ezzel a betegséggel. 2019-ben 1 821 új esetet diagnosztizáltak, ebből 1 242 nő volt.

A sclerosis multiplex (SM) nem jellegzetes örökletes betegség. Rendszerint fiatalkorban, egészségeseknél, derült égből villámcsapásként jelentkezik. A szervezet abnormális immunválaszának hatására gyulladás és agykárosodás alakul ki, károsodik a gerincvelő bizonyos része, vagyis a központi idegrendszer. Rendszerint 18–40 éves korban jelentkezik, s inkább a nőket sújtja. „A betegség pontos okát még mindig nem ismerjük, feltételezhető, hogy bizonyos körülmények között gyulladásos folyamat indul el, amiben az immunrendszer sejtjei fontos szerepet játszanak. Ezek megtámadják és károsítják az agy és a gerincvelő struktúráit” – mondta dr. Jarmila Szilasiová neurológus. Több tényező játszik közre a betegség kialakulásában: a női nem, faji tényezők, bizonyos öröklött hajlam, gyakori vírusos fertőzés, sok sós étel, túlsúly, dohányzás, kevés napfény és vitamin.

A legmodernebb kezelés nálunk is

Az SM-et az élet végéig gyógyszerekkel kezelik, hogy megálljon a központi idegrendszerben a gyulladásos folyamat, és elősegítse az agy és a gerincvelő sérült struktúráinak megújítását. Ez a kezelés megváltoztatja a különböző szintű immunfolyamatokat. „A kezeléssel csökkentjük az attakok számát és a központi idegrendszerben az új gócpontok kialakulásának kockázatát, fékezzük a betegség előrehaladását” – tette hozzá a doktornő.

Ha a beteget nem kezelik, állapota romlik, vagyis a gyulladás szakaszából a tartós rosszabbodás szakaszába lép. Ezt a fázist gyógyszerrel már nem lehet befolyásolni, ezért olyan fontos a korai diagnosztika és a kezelés. Ráadásul hatásosabb, ha minél előbb elkezdik, vagyis már az első attak után. A beteg így tovább dolgozhat, önellátó és aktív maradhat.

„Szlovákiában a betegek a legmodernebb gyógyszert is megkapják, aminek hatását tudományosan bizonyították és európai szinten jóváhagyták. Ez nagy előny, mert például néhány környező országban nem áll minden beteg rendelkezésére a gyógyszer, amit az egészségbiztosítók teljes egészében fizetnek” – tette hozzá a neurológus. Amikor a betegekkel közlik a diagnózist, legtöbben stresszt élnek át. „A legtöbb ember ezzel meg tud birkózni, de minél jobban halad előre a betegség, annál nagyobb szüksége van a betegnek lelki támaszra és segítségre” – egészítette ki dr. Ján Grossmann pszichológus.

„Rendkívül fontos, hogy az ilyen segítség elérhető legyen egész Szlovákiában minden SM-központban, ahogyan az az EU-országokban van. Így enyhül a betegek és a családtagok szociális és anyagi terhelése” – tette hozzá.

A COVID-19 és az SM

Fontos, hogy a beteg ne szakítsa meg a kezelést, és rendszeresen járjon ellenőrzésre. Ha Covid-gyanús, minél előbb vegye fel a kapcsolatot orvosával. „Ebben az esetben folytatják az immunomodulációs kezelést, s csak akkor szakítják félbe, ha a Covid-19 súlyos lefolyású” – tanácsolta dr. Darina Slezáková neurológus. A veszélyeztetett csoportba tartoznak a 65 éven felüliek (különösen azok, akiknek más betegségük is van), a D-vitamin-hiányban szenvedők, akik korábban intravénás kortikoid-kúrát kaptak, és bizonyos esetekben azok, akik épp megkezdték az új biológiai kezelést. A legnagyobb kockázati tényező a túlsúly, a tüdőbetegség, a dohányzás, a magas vérnyomás és más kardiovaszkuláris betegség.

A megelőzés fő eleme a földközitengeri táplálkozás, ami vitaminokban gazdag, a napon való rendszeres tartózkodás ideális esetben mozgással – mint például futással, sétával, kerékpározással vagy könnyű erőgyakorlattal – összekötve. Fontos az immunrendszer támogatása, főleg a D-, az A-vitamin pótlása, a bétaglukán, a cink és az omega3 zsírsav fogyasztása. Oda kell figyelni a lelki egészség erősítésére és az elegendő alvásra.

Mi van a háttérben?

Nincs olyan módszer, amely megbízhatóan meg tudná határozni az SM tünetei. Az első problémákat rendszerint a gerincbántalmaknak, a látás túlterhelésének, kimerültségnek és urológiai zavaroknak tulajdonítják. A betegség tünetei különfélék lehet, s kezdetben nem túl feltűnőek.

Látászavar:

Az első tünetek közé tartozik a látóideg gyulladása. Gyanús lehet, ha a látás elmosódott vagy kettős, vagy ha valami hirtelen kiesik a látószögéből, esetleg egyszer látja, másszor nem látja a színeket, vagy egy pillanatra elveszíti a látását. A gyulladás fájdalommal is járhat.

Érzékelési zavarok:

A következő jel a kellemetlen bizsergés, az égő érzés vagy a test valamely részének érzéketlensége. Leggyakrabban a merev arc, kéz, láb, ujj jelzi a bajt.

Fájdalom és izomgörcsök:

A kellemetlen izomgörcs vagy a hosszú ideig tartó fájdalom is sclerosis multiplexre utalhat. Az izmok és az ízületek merevek lehetnek. Legjobban az alsó végtagok érintettek.

Fáradtság és gyengeség:

Sokáig a betegség első és egyedüli tünete lehet. A fáradtság a betegek 60 százalékát érinti. A beteg nem képes semmit csinálni, néha gondot jelent felkelnie az ágyból.

Egyensúlyzavarok:

rosszullét ébredéskor, levertség, rossz térorientáció, gyakori esések.

Vizelési problémák és szexuális diszfunkció:

gyakori és erős vizelési kényszer, vizelet-visszatartási problémák. Sokaknak székletürítési zavaraik vannak, a nemi életben is zavar keletkezik. A beteg férfiak 60 százalékára merevedési zavar vagy a nemi vágy elvesztése jellemző.

Emlékezetzavar, összpontosítási zavar:

A beteg nem képes összpontosítani. Van, akinek beszédzavara van, nehezebben ejti ki és találja meg a szavakat.

Depresszió, szorongás, alvászavar:

Ezeket a tüneteket gyakran a stressz számlájára írják, pedig az idegrendszerben végbemenő változások okozzák, amelyekre az SM esetén kerül sor.

Az SM-betegek körében 3-5-ször gyakrabban fordul elő depresszió, mint a népesség többi részében.
A szorongás főleg a betegség korai szakaszára jellemző.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?