A magas vérnyomás kezdetben nem okoz panaszt. Semmi sem jelzi, hogy baj van, ám fokozatosan súlyos állapot alakulhat ki, ami akár halállal is végződhet. Összeállításunk a Közegészségügyi Hivatal ajánlásai alapján készült.
Rendszeres vérnyomásmérés – hosszabb élet

A magas vérnyomás túlságosan megterheli a szívet, egyre nagyobb erőt kell kifejtenie ahhoz, hogy a szervezet minden pontjára vért tudjon pumpálni. Szenvednek az erek is, amelyeken keresztül a vért szállítja. Károsodik az erek nyálkahártyája, zsírok rakódhatnak le rajta és vérrögök alakulhatnak ki. A magas vérnyomás a szíven kívül az agyat, a vesét és a szemet is károsíthatja. Befolyásolja az egész vérkeringést, az oxigén- és tápanyagellátást. Ha nem derül ki időben a magas vérnyomás és kezeletlenül marad, ischémiás szívbetegség, infarktus vagy agyiér-katasztrófa alakulhat ki. Az elmúlt években derült ki, hogy a magas vérnyomás a demencia kockázatát is növeli. A kezeletlen magas vérnyomás károsíthatja az agyi ereket, ami a kognitív funkciók romlásához és a demencia nagyobb kockázatához vezethet.
Mi a vérnyomás?
A szív- és érrendszerben állandó nyomás van. A vérnyomásmérő két értéket mutat:
- szisztolés (úgynevezett felső) nyomást, ami az erekben van, amikor a szív összehúzódik és a vért a testbe pumpálja,
- diasztolés (úgynevezett alsó) nyomás, ami akkor van az erekben, amikor a szív ellazul és megtelik vérrel.
Hogyan mérje helyesen?
- Legalább egy órával a mérés előtt ne igyon alkoholt, kávét, ne dohányozzon.
- Minden mérés előtt legalább 5 percig üljön nyugodtan.
- Az egész mérés alatt zárja ki a zavaró külső tényezőket, mérés közben ne beszéljen.
- A vérnyomásmérő mandzsettáját a könyök felett néhány cm-re helyezze fel (körülbelül 2-3 cm-re vagy két ujjnyira) – a szív magasságában. Karját tegye az asztalra, könyökét enyhén hajlítsa be.
- A mérés alatt ne emelje meg a kezét, az alsó végtagjai legyenek a földön, ne húzza be a hasát, ne beszéljen.
- Egy-két perces intervallumban végezzen 2-3 mérést. A két utolsó mérés átlagát jegyezze fel, vagy a legalacsonyabb mért értéket (általában ez az utolsó mérés).
Az eredményt hasonlítsa össze az alábbi táblázattal, és ha magasabb értékeket mutat a mérő, tájékoztassa orvosát.

A tanácsadó feladata
Szlovákia mind a 36 regionális közegészségügyi hivatalában van tanácsadó, ahol az érdeklődőknek ingyen tanácsokat adnak az életmódváltással kapcsolatban. A szakemberek a fő kockázati tényezőket próbálják feltárni, amelyek az ember általános egészségi állapotára hatnak, és a vizsgálat alapján javaslatot tesznek az egészségtelen szokások megváltoztatására. A vizsgálat keretében megmérik a vérnyomást, a pulzust, elvégzik a vér biokémiai elemzését (ujjból vesznek vér, az eredmény 10 percen belül megvan), meghatározzák a koleszterin- és a vércukorszintet, a testmagasságot, a testtömeget, elemzik a test szerkezetét: hasi zsír mennyiségét, a zsír és az izomzat arányát, a testtömeg-indexet (BMI), a csípő és a derék arányát, feltérképezik, hogy a családban volt-e- szív- és érrendszeri betegség, milyen betegségeken esett át a páciens, milyenek az étkezési szokásai, mennyit mozog, milyen a stressz-szintje.
A dohányzók esetében megmérik a kilélegzett szén-monoxid vagy a levegő mennyiségét, felmérik a nikotinfüggőség mértékét, és tanácsot adnak arra vonatkozóan, hogyan tudnának leszokni erről a káros szenvedélyről, hogyan táplálkozhatnának egészségesebben, változtathatnák meg életmódjukat, hogyan kerülhetnék el a rákot vagy más betegséget. Ha az eredmények további vizsgálatokat tesznek szükségessé, vagy valamilyen betegségre derül fény, minden esetben azt tanácsolják a betegnek, hogy keresse fel kezelőorvosát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.