„Ragaszkodás” kullancs módra

Egyre gyakrabban fogalmazódik meg bennünk a kérdés – vajon mennyire fontos és fontos-e egyáltalán – a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás elleni védőoltás. Közép-Európában a Ixodes ricinus (az ixodes ragaszkodást jelent) nevű kullancs terjeszti a kórt.

Nem a fák lombján él, igazi élettere a talajközeli növényzet, ezért fontos tudatosítani, hogy nem csupán erdőkben, hanem városi parkokban is előfordul. A hazai statisztikai jelentésekből kitűnik, hogy az 1991 és 2002 közötti időszakban fertőzött kullancs által 786-an betegedtek meg, 100 ezer lakosra 14,2 esetet jegyeznek, a fertőzöttek 62 százaléka férfi volt, 38 százaléka nő. A legtöbb megbetegedés a Nyitrai és a Trencséni kerületben fordult elő, legkevesebb a Pozsonyi és a Zsolnai kerületben – adta közre az adatokat dr. Eva Máderová járványügyi szakértő, aki szerint a kullancs alapos megismerésével meg lehet cáfolni azokat a tévhiteket, amelyek csökkentenék a kirándulás jótékony hatását és örömét.

A csípés nem fáj

A kullancs nyálával érzésteleníti a bőrfelületet, speciálisan képzett végtagjaival rést vág rajta, és odatapad. Ormánya szigonyhoz hasonló, amely a bőrben könnyedén csak befelé halad. A befúródás fájdalommentes, a parányi állat észrevétlenül garázdálkodhat. Az első órákban csak nyiroknedvvel táplálkozik, 4-6 óra múltán átvágja a kapilláris falát, és lassan kezdi teleszívni magát. A vérszívás időtartama a kullancs nemétől és fejlettségi állapotától függ. A hím megelégszik néhány órás szívással, ám a nimfa (nőstény) napokig lakmározik. A petézni készülő anya több mint egy hétig is csüng véradóján. A kullancs tömlőszerű potroha hihetetlenül rugalmas, borsó, sőt bab nagyságúra is duzzadhat, a fő veszélyt az jelenti, hogy ürülékét visszaöklendezi abba, akire rátapadt. S ha fertőzött a kullancs, az áldozat is azzá válik.

Hogyan távolítsuk el?

Legfontosabb követelmény a betolakodótól való mielőbbi megszabadulás. A csípés napján ujjal, körömmel, pinzettával viszonylag még könnyű kihúzni a bőrből. Nem kell pánikba esni, ha a kullancs feje a bőrben marad, a szívóormányon található fertőzőanyag elhanyagolható. Veszélyes a potroh felszakadása, hiszen a seben keresztül a fertőzött kullancs béltartalma bejut a szervezetbe. Ezért tilos a tű vagy a hegyes csipesz használata! Leggyorsabban és legegyszerűbben sűrű szappanhabbal távolítható el a bőrre tapadt kullancs. Nedves vattatamponnal képzett szappanhabbal lefedjük a bőrbe fúródott kullancsot, és megdörzsöljük. Néhány másodperc elteltével a kullancs önszántából távozik. A művelet elvégezhető ujjal is.

Természetesen a csípés helyét fertőtleníteni jód, alkohol, kölni kell, ajánlatos feljegyezni a helyszínt és az időpontot, majd 5-6 héten keresztül megfigyelni bőrelváltozást. Egy-két napon belül általában körömnyi nagyságú bőrpír és viszketés kíséretében beindul a szervezet védekező mechanizmusa, a keletkező foltocskák hamar elmúlnak. Fertőzés esetén azonban másfajta bőrelváltozások mutatkoznak, a körkörösen növekedő, nem fájdalmas, nem viszkető bőrpírt, melynek közepe elhalványul, széle viszont kokárdaszerűen éles nem szabad lebecsülni. A kokárda-foltok ugyanis a Lyme-kór tünetei. Noha 1-2 hét után eltűnnek ezek is, a megfázáshoz hasonló kórképet – fejfájás, láz, nyirokcsomó-duzzanat, izomláz, torokgyulladás – orvossal kell megbeszélni. A betegség tünetei változatosak: fáradékonyság, mozgáslassulás, ízületi- és izomfájdalom, idegrendszeri panaszok, fejfájás, ingerültség, memóriazavarok, nyirokcsomó-duzzanatok jelentkeznek. A Lyme-kór megelőzésére jelenleg még nincs hatékony védőoltás, gyógyítása hosszadalmas.

Védőoltás

A kullancs terjesztette agyvelőgyulladás ellen hatékony oltóanyaggal védekezhetünk. A tartós védettség kialakulásához szükséges, három injekcióból álló sorozatot most ajánlatos elkezdeni, hogy a szervezet a kullancsok támadási időszakáig megfelelő mennyiségű ellenanyagot termeljen. A hazai piacon a Baxter és a GlaxoSmithKline gyógyszertársaság vakcinája készpénzért vásárolható meg a patikákban, az utóbbi társaság a gyermekek számára kifejlesztett oltóanyagot október végéig árkedvezménnyel – egy adag 499 korona – kínálja. A szer nem tartalmaz emberi fehérjét és nincs benne konzerválószer, ami allergiás reakciót okozhatna. A hagyományos oltási menetrend: az első oltást 1 hónap múlva, ezt követően 1 év múlva kell megismételni. A 3 évente beadott emlékeztető oltás tartós védettséget biztosít.

MEGELŐZÉS

Kiránduláskor viseljünk megfelelő ruházatot. Felnőttek az alsó testrészeket védjék, gyermekeknél a felső testrészeket is takarni kell. Minden korosztálynak ajánlatos a sapka. A legnagyobb veszély az árnyékos, füves, bokros helyeken leselkedik a turistára. A kirándulás befejeztével kötelező a test átvizsgálása. A kullancs leginkább a hajlatokat kedveli, de megtapadhat a tarkón is.

A világon 830 kullancsfajta él, Szlovákiában tíz, legismertebb az Ixodes ricinus.

A vírusos eredetű fertőző agyvelőgyulladást a kullancsok 2 százaléka terjeszti.

A nőstény kullancs képes akár testsúlyának 200-szorosára felduzzadni.

Télen a földben, avarban bújik meg, de 10 fokos hőmérsékletnél elindulhat vérszerző útjára.

A Lyme-kór bacilusa Borrelia burgdorferi általában az apró rágcsálók vérében él tovább. A kullancslárvák a fertőzött kis gazdaállatok vérén keresztül fertőződnek, a nagyobb testű nősténylárvákat „nimfáknak” nevezik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?